Pacjenci.pl Zdrowie Ropień okołomigdałkowy – przyczyny powstawania, objawy, leczenie
pixabay.com

Ropień okołomigdałkowy – przyczyny powstawania, objawy, leczenie

19 marca 2022
Autor tekstu: Kinga Chęcińska

Ropień okołomigdałkowy – czym jest i dlaczego występuje?

Ropień okołomigdałkowy jest zbiorowiskiem treści ropnej, umiejscowionym między torebką migdałka a powięzią, która pokrywa mięśnie bocznych ścian gardła. Tego rodzaju zmiana stanowi jedno z najczęstszych powikłań chorób gardła, powoduje miejscowy stan zapalny i zazwyczaj rozwija się u dzieci, osób w wieku nastoletnim oraz dorosłych między 20. a 40. rokiem życia. Przyczyną jej występowania jest zignorowanie leczenia bądź nieprawidłowe, nieskuteczne leczenie anginy paciorkowcowej lub zapalenia migdałków. W rzadkich przypadkach może pojawić się także na skutek zapalenia ślinianek.Wydzielina ropna zgromadzona w ropniu okołomigdałkowym składa się z bakterii z grupy bakterii zarówno tlenowych, jak i beztlenowych, np. Staphylococcus aureus (gronkowiec złocisty), Haemophilus influanze czy Streptococcus pyogenes.

Ropień okołomigdałkowy – czynniki ryzyka

Choć bezpośrednią przyczyną rozwoju ropnia okołomigdałkowego są obecne w organizmie bakterie, istnieją pewne czynniki, które zwiększają ryzyko jego wystąpienia. Należą do nich choroby dziąseł (zapalenie dziąseł i zapalenie przyzębia), nałogowe palenie papierosów oraz nawracające, przewlekłe zapalenie migdałków.

Gdzie może być umiejscowiony ropień okołomigdałkowy?

Ropnie okołomigdałkowe klasyfikuje się w zależności od miejsca, w którym występują. Najczęściej zmiana taka umiejscowiona jest na granicy łuku podniebienno-językowego i podniebienia miękkiego ( ropień przednio-górny ) bądź w górnej części łuku podniebienno-gardłowego ( ropień tylno-górny ). Zdarza się jednak, że ropień pojawia się u dołu migdałka bądź po jego zewnętrznej lub wewnętrznej stronie.

Czym się objawia ropień okołomigdałkowy?

Ropień okołomigdałkowy, choć jest stosunkowo niewielką zmianą, zazwyczaj powoduje szereg bardzo nieprzyjemnych objawów. Należą do nich zaburzenia połykania, jednostronny ból gardła (najczęściej ropień występuje tylko na jednym migdałku), obrzęk gardła i języczka oraz ślinotok. Symptomom tym mogą towarzyszyć bóle głowy lub ucha, zaczerwienienie gardła, powiększenie węzłów chłonnych (zazwyczaj również jednostronne), ślinotok, szczękościsk, zmiana głosu i cuchnący oddech. Ponadto u osób z ropniem okołomigdałkowym często pojawia się także gorączka oraz poczucie ogólnego osłabienia organizmu.

Obserwuj nas w
autor
Kinga Chęcińska

Kinga Chęcińska

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja