Ropne zapalenie gruczołów potowych dołu pachowego – przyczyny, objawy, leczenie
Ropne zapalenie gruczołów potowych dołu pachowego – charakterystyka
Ropne zapalenie gruczołów potowych dołu pachowego, nazywane także trądzikiem odwróconym czy chorobą Verneulia, jest dolegliwością skóry wywołaną przez zakażenie bakteryjne apokrynowych gruczołów potowych. Do tego rodzaju zakażenia dochodzi najczęściej w skórze dołów pachowych, jednak zdarza się, że ma ono miejsce w pachwinach, brodawkach sutkowych bądź okolicach narządów płciowych oraz odbytu. Bakteriami odpowiedzialnymi za rozwój choroby są bakterie z grupy gronkowców oraz bakterie Gram-ujemne, takie jak Proteus i Escherchia. Na skutek stanu zapalnego spowodowanego przez zakażenie tymi bakteriami w mieszkach włosowych, gdzie znajdują się ujścia gruczołów potowych, rozwija się stan zapalny, który powoduje miejscowe powstawanie zbiorowisk ropy w postaci podskórnych guzów. Z czasem guzy takie ulegają rozmiękaniu i pękają, co może skutkować wytwarzaniem przetok oraz rozległych blizn.Choroba występuje stosunkowo rzadko i atakuje najczęściej osoby w wieku 20-25 lat.
Ropne zapalenie gruczołów potowych dołu pachowego – przyczyny
Choć dokładna przyczyna ropnego zapalenia gruczołów potowych dołu pachowego nie została jeszcze poznana, istnieją czynniki, które zwiększają ryzyko jego występowania. Należą do nich:
-
zaburzenia hormonalne (zwłaszcza zbyt wysoki poziom androgenów),
-
nadmierne pocenie,
-
nieodpowiednia higiena okolic pach,
-
otyłość,
-
stres,
-
nawracające podrażnienia skóry dołów pachowych (np. na skutek golenia lub używania drażniących kosmetyków),
-
wysoka temperatura,
-
wysoka wilgotność powietrza,
-
palenie papierosów (wpływa nie tylko ryzyko zachorowania, ale także na cięższy przebieg choroby),
-
obciążenia genetyczne.
Ropne zapalenie gruczołów potowych dołu pachowego – objawy
Pierwszym objawem zapalenia gruczołów potowych dołu pachowego jest rozwój niewielkich, twardych guzków pod skórą pach. Z biegiem czasu zwiększają one swój rozmiar, stopniowo ulegają rozmiękaniu i pękają, co skutkuje wytworzeniem ran, przetok i rozległych blizn. Chorobie towarzyszą także dolegliwości bólowe, uporczywy świąd, uczucie pieczenia oraz przykry zapach wydostającej się z ropni wydzieliny. Zdarza się, że ze względu na działanie hormonów u kobiet objawy ropnego zapalenia gruczołów potowych dołu pachowego nasilają się przed miesiączką i w trakcie jej trwania.
Ropne zapalenie gruczołów potowych dołu pachowego – diagnostyka
Diagnostyka ropnego zapalenia gruczołów potowych dołu pachowego może nastręczać trudności, ponieważ jest to rzadko występujące schorzenie, a jego początkowe objawy są niespecyficzne i łatwo pomylić je z innymi chorobami, takimi jak czyraki czy gruźlica rozpływna skóry. Rozpoznanie przeprowadza lekarz dermatolog lub chirurg na podstawie dokładnego wywiadu lekarskiego, badania skóry oraz badania krwi. W celu dobrania odpowiedniego leczenia może on także zlecić badanie bakteriologiczne próbki ropy pobranej z guza, które pozwala określić, jaki rodzaj bakterii wywołał chorobę.