Pacjenci.pl Zdrowie Ropowica – rodzaje, objawy, leczenie, powikłania
pixabay.com

Ropowica – rodzaje, objawy, leczenie, powikłania

19 marca 2022
Autor tekstu: Kinga Chęcińska

Ropowica – charakterystyka

Ropowica to ropne zapalenie obejmujące luźną tkankę łączną, które rozwija się na skutek zakażenia bakteriami z grupy paciorkowców lub gronkowców. Bakterie te występują na skórze naturalnie, jednak w przypadku wniknięcia w głąb organizmu poprzez uszkodzony naskórek mogą spowodować zakażenie i stan zapalny. Jako że luźna tkanka łączna jest najczęściej występującą tkanką w organizmie, tworząc m.in. błony śluzowe oraz torebki narządów, do rozwoju choroby może dojść w wielu różnych częściach ciała. Ropowica występuje w kończynach górnych i dolnych, jamie brzusznej, jamie ustnej, szyi, oczodole, twarzy bądź wyrostku robaczkowym. Zalicza się do niej również choroby takie jak czyrak, karbunkuła, zastrzał, zanokcica, angina Ludwiga czy ropowica przestrzeni przygardłowej.Jest niezwykle niebezpieczna, ponieważ towarzyszący jej stan zapalny bardzo szybko rozszerza się na sąsiednie tkanki i może spowodować zakażenie ogólnoustrojowe bądź zapalenie narządów (np. nerek, płuc czy nawet mięśnia sercowego).

Czym objawia się ropowica?

Niezależnie od miejsca występowania ropowicy, u chorego obserwuje się gorączkę, dreszcze, osłabienie organizmu, powiększenie węzłów chłonnych oraz podwyższoną temperaturę skóry w miejscu zakażenia i zbiorowiska ropy w jego obrębie. W przypadku ropowicy jamy ustnej lub szyi występują dodatkowo zaburzenia przełykania, ślinotok oraz szczękościsk, natomiast przy ropowicy oczodołu – problemy ze wzrokiem, przekrwienie oka i wytrzeszcz oka. Ropowica kończyn dolnych powoduje trudności z poruszaniem się, a ropowica dłoni – utrudnione poruszanie palcami. Ponadto objawom mogą towarzyszyć silne dolegliwości bólowe w obrębie zakażonych tkanek.

Jak przebiega diagnostyka ropowicy?

Jeżeli zaobserwujemy u siebie objawy mogące wskazywać na ropowicę, powinniśmy niezwłocznie udać się do szpitala lub bezpośrednio na SOR. Jest to bowiem stan zagrażający nie tylko zdrowiu, ale także życiu, a szybki czas reakcji oraz odpowiednio wczesne podjęcia leczenia ma kluczowe znaczenie i zwiększa szanse na wyzdrowienie.Diagnostyka opiera się na dokładnym wywiadzie lekarskim, badaniach bakteriologicznych wydzieliny pobranej ze zmienionych tkanek oraz, w niektórych przypadkach, tomografii komputerowej i ultrasonografii.

Na czym polega leczenie ropowicy?

W większości przypadków leczenie ropowicy wymaga przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego, który obejmuje nacięcie powstałego zbiorowiska ropy, usunięcie jego zawartości za pomocą specjalnych drenów lub sączka oraz późniejsze wycięcie zmienionych martwiczo tkanek. Zdarza się, że przy rozległych zmianach całą procedurę trzeba powtarzać kilka razy. Ponadto stosuje się także odpowiednio dobraną do rodzaju bakterii antybiotykoterapię, leki przeciwbólowe oraz okłady chłodzące. Jeżeli ropowica rozwinęła się w kończynach, konieczne jest ich unieruchomienie i uniesienie powyżej poziomu ciała. Po zabiegu chirurgicznym należy regularnie zmieniać opatrunki, płukać ranę wodą z mydłem oraz przemywać ją specjalnymi środkami odkażającymi.

Obserwuj nas w
autor
Kinga Chęcińska

Kinga Chęcińska

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja