Pacjenci.pl Zdrowie Rozstrzenie oskrzeli – przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie
pixabay.com

Rozstrzenie oskrzeli – przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie

19 marca 2022
Autor tekstu: Kinga Chęcińska

Czym są rozstrzenie oskrzeli?

Rozstrzenie oskrzeli są nieodwracalnymi poszerzeniami średnicy oskrzeli, które powstają na skutek uszkodzenia ich ścian w wyniku wad wrodzonych, schorzeń układu oddechowego, zakażeń bakteryjnych oraz wirusowych bądź działania czynników mechanicznych. Zmiany takie powodują miejscowo nadmierną produkcję śluzu, co uniemożliwia jego odkrztuszenie i pozbycie się z dróg oddechowych zawartych w nim patogenów. Wydzielina zalega zatem w oskrzelach, na skutek czego rozwija się tam stan zapalny, pogłębiając jeszcze powstałe uszkodzenia i stopniowo prowadząc do upośledzenia pracy płuc.

Przyczyny powstawania rozstrzeni oskrzeli

Rozstrzenie oskrzeli mogą mieć charakter wrodzony lub nabyty. W przypadku rozstrzeni wrodzonych przyczyną ich powstawania są wrodzone wady budowy tchawicy, oskrzeli i płuc oraz choroby takie jak pierwotna dyskineza rzęsek, mukowiscydoza i pierwotne niedobory odporności.Rozstrzenie nabyte z kolei rozwijają się najczęściej wskutek zakażeń bakteryjnych i wirusowych, obecności ciała obcego w oskrzelach, sarkoidozy, astmy, pylicy płuc, zespołu Sjorgena oraz reumatoidalnego zapalenia stawów. Zdarza się także, że choroba dotyka osoby cierpiące na refluks żołądkowo-przełykowy (gdy cofająca się treść żołądka przypadkiem trafi do dróg oddechowych), osoby narażone na kontakt ze szkodliwymi substancjami chemicznymi w postaci gazowej oraz osoby nałogowo palące papierosy.

Rozstrzenie oskrzeli – jakie dają objawy?

Rozstrzenie oskrzeli często przez długi czas rozwijają się bezobjawowo, dając o sobie znać, dopiero gdy zmiany są w stadium zaawansowanym. Pierwszymi symptomami obserwowanymi przez chorych są nawracający kaszel, odkrztuszanie ropnej wydzieliny, nieświeży oddech oraz ból w klatce piersiowej. Z czasem dołączają do nich duszności (najczęściej po wysiłku), krwioplucie, świszczący oddech, osłabienie organizmu, nieustające poczucie zmęczenia oraz gorączka.Objawem charakterystycznym dla rozstrzeni oskrzeli są również często nawracające infekcje dolnych dróg oddechowych.

Jak rozpoznaje się rozstrzenie oskrzeli?

W przypadku podejrzenia występowania rozstrzeni oskrzeli, pacjent powinien niezwłocznie udać się na wizytę do lekarza rodzinnego. Przeprowadzi on dokładny wywiad lekarski, pytając pacjenta o towarzyszące mu objawy i wykona badanie osłuchowe w celu zweryfikowania, czy w płucach słyszalne są niepokojące zmiany. Następnie zleci dodatkowe badania obrazowe, takie jak badanie RTG i tomografia komputerowa o wysokiej rozdzielczości, które umożliwią obejrzenie obrazu oskrzeli i płuc oraz postawienie pewnej diagnozy. Pomocniczo, w celu znalezienia przyczyny choroby oraz oceny stopnia jej zaawansowania, lekarz może również skierować pacjenta na bronchoskopię (endoskopowe badanie oskrzeli) oraz spirometrię (badanie mierzące objętość i pojemność płuc).

Obserwuj nas w
autor
Kinga Chęcińska

Kinga Chęcińska

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko