Pacjenci.pl Zdrowie Skręcenie stawu – objawy, pierwsza pomoc, rehabilitacja
pixabay.com

Skręcenie stawu – objawy, pierwsza pomoc, rehabilitacja

19 marca 2022
Autor tekstu: Kinga Chęcińska

Skręcenie stawu – definicja i przyczyny

Skręcenie stawu jest urazem, który charakteryzuje się uszkodzeniem torebki stawowej i więzadeł na skutek ruchu wykraczającego poza fizjologiczny zakres ruchu tego stawu. Pojawia się w wyniku działania siły, która przekracza wytrzymałość stabilizujących staw więzadeł.Do skręcenia może dojść podczas aktywności fizycznej bądź upadków, np. na skutek gwałtownego odwrócenia, wykręcenia lub zgięcia kończyny. Często występuje ono u osób, które uprawiają piłkę nożną, jazdę na deskorolce, jazdę na nartach, bieganie oraz jazdę na łyżwach lub rolkach.Pośród czynników zwiększających ryzyko skręcenia znajduje się także nadwaga, słaba kondycja fizyczna oraz noszenie obuwia utrudniającego poruszanie się (np. na zbyt wysokim obcasie lub koturnie).

Stopnie skręcenia stawu

Na skutek skręcenia stawu dochodzi do uszkodzenia struktur okołostawowych o różnym stopniu.

Stopień pierwszy jest skręceniem lekkim, któremu towarzyszy tkliwość, miejscowy obrzęk oraz nieznaczne upośledzenie czynności. Nie występuje jednak ruchomość patologiczna stawu.

Stopień drugi określa się jako skręcenie średnie. Objawy takie jak ból, obrzęk i upośledzona czynność stawu są o wiele bardziej nasilone. W tym przypadku stwierdza się również nieznaczną ruchomość patologiczną stawu.

Stopień trzeci to skręcenie ciężkie. Charakteryzuje się ono bardzo silnym bólem, znacznym obrzękiem oraz zupełną niestabilnością stawu. Występuje również widoczna ruchomość patologiczna stawu.

Skręcenie stawu – objawy

Do głównych objawów skręcenia stawu należy ostry, uporczywy ból, który występuje nawet w spoczynku i nasila się podczas ruchu oraz prób chodzenia. Pojawia się widoczna opuchlizna i zasinienie skóry (w pewnych przypadkach może wytworzyć się krwiak). Staw jest niestabilny, jego ruchomość pozostaje ograniczona, a w miejscu urazu występuje nadmierna tkliwość.

Skręcenie stawu – pierwsza pomoc

W przypadku skręcenia stawu pierwsza pomoc może wpłynąć na złagodzenie bólu oraz zapobiec pogłębianiu się urazu. Jeżeli podejrzewamy u siebie lub drugiej osoby skręcenie stawu, w pierwszej kolejności należy zaprzestać jakiegokolwiek ruchu i ułożyć kończynę w wygodnej pozycji. Jeżeli uraz dotyczy stawu skokowego, powinno się zdjąć obuwie oraz odzież, które przylegają do kostki. Aby zapobiec powiększaniu się obrzęku, należy unieść kończynę powyżej wysokości serca. Następnie powinno się wykonać zimny okład (np. z użyciem lodu) i w miarę możliwości usztywnić staw.

Obserwuj nas w
autor
Kinga Chęcińska

Kinga Chęcińska

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja