Stany zapalne i zwężenia przełyku – charakterystyka, objawy, leczenie
Stany zapalne przełyku – czym są i dlaczego występują?
Stany zapalne przełyku pojawiają się w wyniku reakcji autoimmunologicznej wywołanej podrażnieniem błony śluzowej przełyku. Dochodzi do niej na skutek działania czynników takich jak kwas żołądkowy, bakterie, wirusy, grzyby, środki chemiczne (zawarte np. w detergentach), oparzenia termiczne czy różnego rodzaju urazy. Ponadto stan zapalny może pojawić się u osób, które nałogowo palą papierosy, nadużywają alkoholu lub zażywają niektóre leki (kwas acetylosalicylowy, tetracykliny). Czasami towarzyszy on również chorobie Leśniowskiego-Crohna oraz ahalazji przełyku.
Stany zapalne przełyku – jakie dają objawy?
Podstawowe objawy towarzyszące stanom zapalnym przełyku to piekący ból gardła, który nasila się podczas przełykania oraz cofanie się treści żołądkowej do przełyku. Dodatkowo pojawia się zgaga, uczucie ciała obcego przełyku, gorzki smak w ustach, chrypka oraz kaszel. W przebiegu choroby mogą wystąpić również nudności, wymioty i uczucie duszności.Objawy mogą pogorszyć się na skutek jedzenia przed snem, picia słodkich napojów, spożywania tłustego, kwaśnego i pikantnego jedzenia oraz palenia papierosów.
Stany zapalne przełyku – rodzaje i leczenie
Refluksowe zapalenie przełyku Choroba refluksowa jest jedną z najczęstszych przyczyn występowania stanów zapalnych przełyku. W związku z towarzyszącym jej regularnym cofaniem się treści żołądkowych do przełyku dochodzi do silnego podrażnienia błony śluzowej, które po czasie przeradza się właśnie w zapalenie przełyku. Leczenie polega głównie na zmianie trybu życia – pacjentowi zaleca się odstawienie wszelkich używek, stosowanie lekkostrawnej diety, unikanie przetworzonej żywności (napojów gazowanych, chipsów, ostrych sosów) oraz jedzenie ostatniego posiłku co najmniej na dwie godziny przed zaśnięciem.
Eozynofilowe zapalenie przełyku Przyczyną eozynofilowego zapalenia przełyku jest nieuświadomiona alergia pokarmowa. U osoby regularnie spożywającej posiłki, które zawierają uczulający ją składnik, występuje podrażnienie błony śluzowej i miejscowe zapalenie przełyku. Do powszechnie występujących alergenów należą np. mleko, czosnek, cebula, orzeszki ziemne, cytrusy, przyprawy oraz kofeina.W leczeniu eozynofilowego zapalenia przełyku stosuje się leki przeciwalergiczne i przeciwzapalne, jednak przed rozpoczęciem kuracji należy koniecznie zidentyfikować i wyeliminować odpowiedzialny za stan zapalny alergen z diety.
Zakaźne zapalenie przełyku Do zakaźnego zapalenia przełyku może doprowadzić zakażenie różnego rodzaju bakteriami, wirusami lub grzybami. Dotyka najczęściej osób o obniżonej odporności, np. pacjentów długotrwale przyjmujących antybiotyki lub leki steroidowe, chorych na nowotwór, cukrzycę oraz HIV/AIDS. Leczenie polega na odpowiednio dobranej do przyczyny zakażenia farmakoterapii.
Polekowe zapalenie przełyku Polekowe zapalenie przełyku występuje u osób, które regularnie stosują leki, połykając je bez popijania lub popijając jedynie niewielką ilością wody. Powoduje to, że tabletki zamiast przemieszczać się do żołądka, zbyt długo tkwią w przełyku, a zawarte w nich substancje powodują podrażnienie błon śluzowych.Aby uniknąć wystąpienia polekowych stanów zapalnych przełyku, należy zawsze popijać lekarstwa dużą ilością wody niegazowanej.
Zwężenia przełyku – czym są i dlaczego występują?
Zwężenia przełyku charakteryzuje spowodowane różnorodnymi czynnikami zmniejszenie średnicy przełyku. Mogą one wynikać z wad genetycznych lub nowotworów, jednak najczęściej spowodowane są przewlekłym stanem zapalnym przełyku lub jego uszkodzeniem na skutek spożycia substancji żrących. W wyniku takiego uszkodzenia nabłonek zastąpiony zostaje przez bliznowatą tkankę włóknistą, co prowadzi do zwężenia światła przełyku.