Pacjenci.pl Zdrowie Stulejka – czym jest, dlaczego występuje i jak ją leczyć?
pixabay.com

Stulejka – czym jest, dlaczego występuje i jak ją leczyć?

19 marca 2022
Autor tekstu: Kinga Chęcińska

Stulejka – co to jest?

Ze stulejką mamy do czynienia, kiedy ujście napletka jest do tego stopnia zwężone, że utrudnia bądź uniemożliwia odprowadzenie go poniżej żołędzi penisa we wzwodzie lub w stanie spoczynku.Stan taki występuje naturalnie u niemal wszystkich chłopców do 3. roku życia, ponieważ pomaga on zapobiec zakażeniom bakteryjnym na skutek zanieczyszczania prącia przez mocz lub kał. Później jednak w większości przypadków samoistnie dochodzi do poszerzenia napletka i jego oddzielenia od prącia.

Stulejka – przyczyny występowania

Stulejka może pojawić się w każdym wieku. Występuje zarówno u młodych chłopców, nastolatków, jak i dorosłych mężczyzn. Może mieć postać wrodzoną lub nabytą. W postaci wrodzonej jej przyczyną są mutacje genowe, prowadzące do nieprawidłowej budowy anatomicznej prącia.W postaci nabytej z kolei stulejka pojawia się przede wszystkim na skutek zaniedbywania higieny okolic intymnych. Wynika to z gromadzenia się pod napletkiem tzw. mastki, czyli mieszaniny złuszczonych komórek nabłonkowych, łoju, flory bakteryjnej oraz resztek moczu i nasienia. Jeżeli wydzielina ta nie zostaje odpowiednio usunięta, może dojść do zapalenia żołędzi lub napletka, których konsekwencją jest właśnie zwężenie napletka.Do pozostałych przyczyn stulejki nabytej należy cukrzyca, urazy prącia lub długotrwałe cewnikowanie.

Stulejka – objawy

W przypadku całkowitego zwężenia ujścia napletka, tzw. stulejki całkowitej, zsunięcie napletka z żołędzi penisa jest niemożliwe. W przypadku częściowego zwężenia, tzw. stulejki częściowej, napletek można ściągnąć, ale wyłącznie do rowka zażołędnego.Ponadto pojawia się ból podczas erekcji oraz stosunków seksualnych (czasami także problemy ze wzwodem) oraz ból i dyskomfort w trakcie zabiegów higienicznych.

Stulejka – jak leczyć?

Sposób leczenia stulejki dobiera się w zależności jest od wieku pacjenta oraz stopnia zaawansowania wady.U małych dzieci można samodzielnie przeprowadzać próby odciągania napletka, np. podczas ciepłej kąpieli. Metoda taka jest powszechnie stosowana i uznaje się ją za rodzaj fizjoterapii, która ma spowodować cofanie się wady. Samodzielne odciąganie napletka należy jednak przeprowadzać niezwykle delikatnie, powoli i tylko do momentu, kiedy poczujemy opór, ponieważ zbyt gwałtownym ruchem można doprowadzić nawet do jego pęknięcia i późniejszego zbliznowacenia.Jeżeli tego rodzaju zabiegi nie przynoszą rezultatu, przez kilka tygodni stosuje się specjalistyczne maści na bazie sterydów w miejscu zwężenia napletka. Ułatwiają one jego odciąganie oraz pomagają usuwać zalegającą mastkę.W przypadku kiedy maść nie przynosi rezultatu, dziecko zostaje skierowane na zabieg chirurgiczny. U osób dorosłych zaś nie istnieje możliwość samodzielnego odprowadzania napletka ani leczenia maścią - operacja jest jedynym wyjściem.

Obserwuj nas w
autor
Kinga Chęcińska

Kinga Chęcińska

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja