Pacjenci.pl Zdrowie Tłuszczak - przyczyny, objawy, leczenie
pixabay.com

Tłuszczak - przyczyny, objawy, leczenie

19 marca 2022

Tłuszczak to łagodny, niezłośliwy nowotwór skóry, przyjmujący postać guzka widocznego zazwyczaj na powierzchni skóry. Jest niebolesny, nie daje żadnych dolegliwości. Jeśli zaobserwowałeś na swojej skórze lekkie uwypuklenie, może to być tłuszczak. Jakie są objawy i przyczyny powstawania tłuszczaków? Czy jest możliwe wyleczenie tłuszczaka? Kiedy zgłosić się do lekarza?

Co to jest tłuszczak?

Tłuszczaki to powoli rosnące guzy,  zbudowane z torebki łącznostawowej. Zazwyczaj występują pojedynczo, ale zdarzają się także przypadki, gdzie bytują w skupiskach. W większości przypadków nie stanowią zagrożenia dla życia, mogą natomiast stanowić problem natury estetycznej. Są widoczne, z uwagi na to, że ich wypełnienie stanowi zmagazynowana tkanka tłuszczowa. Skóra ponad tłuszczakiem pozostaje niezmieniona, a sam guz to owalna, bądź podłużna wypustka. Wielkość tłuszczaków waha się w przedziale od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Warto wiedzieć, że proces wzrostu tłuszczaków jest powolny, ale nieustający.

Przyczyny powstawania tłuszczaków

Nie ma jednoznacznej reguły co do wieku osób, u których powstają tłuszczaki. Najczęściej dotykają one osób w przedziale wiekowym pomiędzy 40. a 60. rokiem życia. Zasadniczą przyczyną ich występowania są prawdopodobnie zmiany powstające na tle genetycznym. Zatem jeśli ktoś z członków Twojej rodziny cierpi na tłuszczaki, należysz do grupy zwiększonego ryzyka.

Badania wykazują, że tłuszczaki najczęściej pojawiają się w miejscach, które w przeszłości doznały urazów. Schorzenie to dotyka także w dużej mierze osób z nadwagą. Wynika to z zależności między genem związanym z otyłością, a rozwojem tłuszczaka. Rozwojowi tłuszczaków sprzyjają współistniejące choroby, takie jak: choroba Dercuma, choroba Cowden, zespół Garndera, choroba Madelunga.

Objawy tłuszczaka

Zmiany chorobowe powstające w wyniku wystąpienia tłuszczaka zaobserwować można na brzuchu, szyi, ramionach, plecach, czy udach. Dotykając tego guza, wyczuwalne jest miękkie zgrubienie, które pod wpływem nacisku może się odkształcać, nie powodując przy tym żadnych dolegliwości bólowych. Skóra znajdująca się na powierzchni tłuszczaka nie wyróżnia się niczym szczególnym.

W odrębnych przypadkach tłuszczak może stanowić zagrożenie dla życia. Dzieje się tak wówczas, gdy zaczyna się on rozwijać w pobliżu narządów wewnętrznych.

W taki sposób zlokalizowane tłuszczaki mogą dawać następujące objawy:

  • nadciśnienie tętnicze,

  • kłopoty z oddychaniem (jeśli znajdują się w obrębie śródpiersia),

  • nieprawidłowe funkcjonowanie nerek,

  • niedokrwistość,

  • powolna krzepliwość krwi,

  • żółtaczka.

U osób  z rozpoznaniem tłuszczaka nie występują tzw. objawy ogólne, takie jak: podwyższona temperatura, dolegliwości bólowe, złe samopoczucie. Tłuszczaki występujące wewnątrz organizmu są bardziej niebezpieczne, z uwagi na to, że mogą bezpośrednio oddziaływać  na organy wewnętrzne. Gdy guz umiejscowiony jest w okolicach wątroby,może spowodować żółtaczkę, gdy pojawi się na nerce, może zaburzać jej pracę. Guzy na jelitach mogą wywoływać silne bóle brzucha lub krwawienie z odbytu.

Rozpoznanie tłuszczaka

Wszystkie nietypowe dolegliwości, które nie ustępują powinny być zbadane pod kątem wykluczenia tłuszczaka. Każda osoba, która zaobserwuje u siebie zmianę skórną przypominającą tłuszczaka powinna skonsultować się z lekarzem. Rozpoznanie tego schorzenia jest dość proste i odbywa się na zasadzie badania fizykalnego. W przypadku wątpliwości co do diagnozy, zaleca się wykonanie badania USG. Podejrzenie nowotworu potwierdza się natomiast w oparciu o badanie histopatologiczne, czyli pobranie wycinka ze zmiany skórnej.

Obserwuj nas w
autor
Marcelina Dzięciołowska

Marcelina Dzięciołowska

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko