Pacjenci.pl Zdrowie Trądzik kosmetyczny - objawy, domowe sposoby, leczenie
pixabay.com

Trądzik kosmetyczny - objawy, domowe sposoby, leczenie

19 marca 2022

Trądzik kosmetyczny powodowany jest nadmierną reaktywnością na mieszków włosowych na określone substancje. Ta odmiana trądziku dotyka w znacznej części kobiety, których skóra na codzień ma nadmierny kontakt z kosmetykami. Czym jest trądzik kosmetyczny i jak się objawia? Jakie są przyczyny jego występowania? Czy możliwe jest całkowite wyleczenie trądziku kosmetycznego?

Czym jest trądzik kosmetyczny? 

Trądzik kosmetyczny jest jedną z wielu odmian trądziku kontaktowego. Zazwyczaj występuje u kobiet po 30. roku życia. Przyczyną jego występowania zwykle jest stosowanie nieodpowiednio dopasowanych do rodzaju cery kosmetyków do makijażu i pielęgnacji ciała. Warto zwrócić uwagę na to, że niektóre kosmetyki zawierają w swoim składzie substancje działające drażniąco na skórę. Trądzik kosmetyczny wywoływany jest nie samymi kosmetykami, a barwnikami oraz związkami bromu lub chloru w nich zawartymi. Tego typu produkty gromadzą się w gruczołach łojowych blokując je, przez co łój nie ma drogi ujścia.

Trądzik kosmetyczny - jakie kosmetyki go wywołują? Przyczyny powstawania

Źle dobrane kosmetyki, które zapychają pory oraz gruczoły łojowe są główną przyczyną występowania trądziku kosmetycznego. Wśród nich wyszczególnić można kosmetyki stosowane do codziennej pielęgnacji oraz kosmetyki kolorowe do makijażu, które pozostając przez długi czas na powierzchni skóry sprawiają, że skóra nie oddycha, a pory blokują się. Co ważne, problem ten dotyczyć może również mężczyzn. Są oni tak samo narażeni na trądzik kosmetyczny jak kobiety, bowiem w kosmetykach przez nich używanych (np. szampony do włosów, żele do mycia ciała) mogą także występować substancje blokujące skórę. Składnikami szkodliwymi, które najczęściej występują w kosmetykach są barwniki, silikony, oleje roślinne, algi, czy też talk.

Objawy trądziku kosmetycznego

Objawy trądziku kosmetycznego przyjmują postać wyprysków, grudek i zaskórników. Wypełnia je wydzielina ropna, pomimo obecności stanu zapalnego. Niefortunnie, kobiety starają się często maskować niedoskonałości i wypryski, co jest ogromnym błędem, ponieważ w efekcie występuje jedynie zaostrzenie zmian chorobowych.

Leczenie trądziku kosmetycznego

Aby rozpocząć walkę z trądzikiem kosmetycznym i wybrać odpowiednią metodę leczenia, należy na początek ustalić, który z kosmetyków wywołuje stan chorobowy oraz wykluczyć ten kosmetyk z pielęgnacji. O ile to możliwe, zalecane jest całkowite unikanie kosmetyków do makijażu. Jeśli trądzik występuje w okolicach oczu,to prawdopodobnie szkodliwym kosmetykiem jest np. krem pod oczy.

Jeśli wypryski występują na czole lub policzkach, to prawdopodobnie sprawcą trądziku kosmetycznego jest podkład, puder lub krem na dzień lub na noc. Warto to dokładnie zweryfikować, ponieważ odstawienie szkodliwego preparatu powinno spowodować samoistne rozwiązanie problemu i zniknięcie niedoskonałości.

W walce z trądzikiem kosmetycznym skuteczne są peelingi enzymatyczne, które nie podrażniają skóry i nie przenoszą bakterii znajdujących się w sebum. Zalecane jest także stosowanie toników posiadających w składzie kwasy AHA o właściwościach złuszczających.

Uwaga! Kupując kosmetyki, zwracaj uwagę na skład - nie powinny one zawierać alkoholu oraz detergentów (SLS) podrażniających skórę.

Obserwuj nas w
autor
Marcelina Dzięciołowska

Marcelina Dzięciołowska

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko