Trądzik martwiczy - przyczyny, objawy, leczenie
Trądzik martwiczy to inaczej martwicze zapalenie mieszków włosowych. Prawidłowe rozpoznanie tej choroby jest stosunkowo trudne, bowiem objawy, jakie daje można przypisać także innym odmianom trądziku. Czym jest trądzik martwiczy i jakie są przyczyny jego występowania? Czy konieczne jest leczenie?
Trądzik martwiczy - co to jest?
Trądzik martwiczy klasyfikowany jest jako przewlekła choroba mieszków włosowych w tendencją do nawrotów. Obejmuje najczęściej przednią linię włosów, a jego początki objawiają się jako kilka-kilkanaście pojedynczych krostek. W późniejszej fazie choroby powstają blizny przypominające te, po przebyciu ospy wietrznej. Trądzik martwiczy dotyka głównie osób dorosłych.
Przyczyny powstawania trądziku martwiczego
Aby ustalić przyczynę występowania trądziku martwiczego, należy najpierw wyjaśnić przyczyny samej martwicy. Martwicą są zmiany zachodzące po śmierci komórki, występujące w wyniku mechanicznego lub chemicznego uszkodzenia. Martwica następuje na skutek zakażenia komórki np. silnie oddziałującymi czynnikami środowiskowymi (niedotlenienie, ekspozycja na substancje toksyczne, promieniowanie).
Przyczyny powstawania trądziku martwiczego nie zawsze są jednoznaczne i niekiedy mogą być trudne do ustalenia. Prawdopodobnie jest to reakcja organizmu na bakterie Staplylococcus Aureus oraz Propinibacterium Acnes Folliculitis.
Do przyczyn powstawania tego typu zmian skórnych zalicza się także drapanie, ścieranie lub otarcia mechaniczne w przebiegu zapalenia mieszków włosowych.
Łysienie bliznowate
Łysienie bliznowate to rodzaj łysienia prowadzącego do uszkodzenia i zniszczenia mieszka włosowego, w miejscu którego pojawia się tkanka bliznowa. Na miejscu blizny włosy nie odrastają. Blizny najczęściej można zauważyć na skórze głowy.
Trądzik martwiczy - objawy
Najczęstszymi objawami w przebiegu trądziku martwiczego jest swędzenie skóry oraz pojawienie się wykwitów skórnych na powierzchni skóry. Zmiany chorobowe widoczne są na owłosionej skórze głowy (w obrębie skroniowym i czołowym), a także na szyi, klatce piersiowej i twarzy. Wykwity we wczesnym stadium są wielkości główki od szpilki. Powstałe grudki mogą dawać odczucie swędzenia. W późniejszym etapie choroby wykwity skórne pogłębiają się, przekształcając się w przewlekłe zmiany martwicze, przykryte strupami. Gdy strupy odpadają, pozostawiają po sobie szpecące blizny. W wyniku nawrotów tej choroby, skóra na linii włosów staje się zniekształcona i zdeformowana.
Trądzik martwiczy - diagnostyka
Rozpoznanie trądziku martwiczego nie jest proste, ponieważ objawia się on podobnie do innych rodzajów tego schorzenia. Pomocne w postawieniu odpowiedniej diagnozy jest wykonanie badania histopatologicznego zmiany skórnej. Podczas biopsji używa się znieczulenia miejscowego, a kolejno wycina się fragment skóry. Pozwala to na przeanalizowanie struktury mieszków włosowych, określenie ich rodzaju lokalizacji oraz zbadanie, czy występuje stan zapalny. Dla trądziku martwiczego rozróżnia się zapalenie mieszków: lejkowate, ropne, zarostowe.