Trądzik różowaty - co to jest? Przyczyny, objawy, leczenie
Trądzik różowaty to przewlekła choroba skóry, której towarzyszy stan zapalny. Pierwszym, charakterystycznym symptomem choroby jest obecność rumienia zlokalizowanego najczęściej na twarzy. Dotyka częściej kobiet, niż mężczyzn, w przedziale wiekowym od 25. do 50. roku życia. Jakie inne objawy daje trądzik różowaty? Jak przebiega leczenie?
Trądzik różowaty - co to jest?
Trądzik różowaty pierwotnie obejmuje środkową część twarzy, następnie pojawiają się różnego rodzaju krostki i grudki. Początek tej choroby jest zazwyczaj wynikiem wzmożonej reaktywności naczyń, ale bez utrwalonych zmian skórnych. Choroba ta zaliczana jest do nerwic naczynioruchowych skóry, a w jej przebiegu może dojść do przerostu i zwłóknienia gruczołów łojowych.
Trądzik różowaty - przyczyny występowania
Pojawienie się zmian związanych z trądzikiem różowatym lub także zaostrzenie tychże zmian może wynikać z następujących czynników:
-
długotrwałe narażenie na stres,
-
nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne,
-
spożywanie alkoholu,
-
palenie papierosów,
-
ciężkostrawna dieta, spożywanie tłustych posiłków,
-
zakażenie wirusem opryszczki,
-
korzystanie z basenów z wodą chlorowaną,
-
nieużywanie środków do ochrony przeciwsłonecznej,
-
zaburzenia o podłożu endokrynologicznym (choroby tarczycy, nieregularne miesiączkowanie),
-
zażywanie leków obniżających poziom cholesterolu,
-
nadmierne dawki witamin z grupy B,
-
zewnętrzne stosowanie na skórę preparatów glikokortykosteroidowych.
Trądzik różowaty - występowanie
Trądzik różowaty dotyczy blisko 10% osób w przedziale wiekowym od 25. do 50. roku życia. Są to głównie kobiety o jasnej karnacji, o jasnych włosach i oczach. Pomimo, iż trądzik różowaty występuje częściej u kobiet, to cięższy przebieg choroby spotyka mężczyzn.
Objawy trądziku różowatego
Przebieg trądziku różowatego w podobieństwie do innych przewlekłych chorób, charakteryzuje się okresami zaostrzeń i remisji. Objawy choroby można podzielić na dwie grupy: pierwszorzędowe i drugorzędowe. Objawy pierwszorzędowe obejmują wszelkiego rodzaju krostki, grudki, rumień przelotny i stały, teleangiektazje. Wśród objawów drugorzędowych wymienia się suchość skóry, zmiany przerostowe, uczucie pieczenia w pobliżu zmian, obrzęki oraz objawy oczne.
Istnieją cztery postacie trądziku różowatego i jedna odmiana. W przebiegu każdej z nich zauważa się odrębne objawy:
-
postać grudkowo-krostkowa: charakteryzuje ją obecność rumienia w środkowej części twarzy z okresowo pojawiającymi się zmianami w postaci krostek i grudek;
-
postać teleangiektatyczno-rumieniowata: rumień przelotny lub przetrwały występujący na twarzy. Zmianom towarzyszą często teleangiektazje, obrzęk twarzy, uczucie pieczenia i palenia skóry w obrębie zmian;
-
postać z dominacją zmian przerostowych: pojawiające się na pogrubiałej skórze zmiany mają charakter guzowaty, obejmując okolice nosa, policzków, brody, czoła, uszu. Niekiedy występuje zapalenie mieszków włosowych;
-
postać oczna: w przypadku tej postaci chory zmaga się z częstymi gradówkami i jęczmieniami oraz nawracającym zapaleniem brzegów spojówek, spojówek i rogówki.
Jedyna odmiana - ziarniniakowy trądzik różowaty - objawia się twardymi guzkami i grudkami barwy brązowej, żółtej lub czerwonej. Zmiany te mogą prowadzić do powstawania nieestetycznych blizn.