Pacjenci.pl Zdrowie USG pęcherzyka żółciowego - jak wygląda badanie i co wykazuje?
pixabay.com

USG pęcherzyka żółciowego - jak wygląda badanie i co wykazuje?

19 marca 2022

Badanie ultrasonograficzne (USG) pęcherzyka żółciowego przeprowadzane jest w celu diagnozowania chorób powstających w jego obrębie. To między innymi kamica pęcherzyka żółciowego, rak pęcherza żółciowego i inne.  Czym tak właściwie jest pęcherzyk żółciowy? Z jakimi chorobami jest związany? Kiedy wykonać USG?

Pęcherzyk żółciowy - co to jest i jaką pełni funkcję?

Pęcherzyk żółciowy zwany potocznie ,,woreczkiem” znajduje się pod wątrobą i ma około 10 centymetrów długości. Jego rolą jest zagęszczanie i magazynowanie żółci znajdującej się w wątrobie. Gdy czujemy głód, wątroba wytwarza żółć, która gromadzi się w woreczku. Po przyjęciu posiłku żółć uwalnia się i przedostaje się do dwunastnicy.

Choroby pęcherzyka żółciowego

Najczęstszymi schorzeniami woreczka żółciowego są:

  • przewlekłe i ostre zapalenie woreczka żółciowego;

  • kamica pęcherzyka żółciowego;

  • nowotwór pęcherzyka żółciowego.

Badanie USG pęcherzyka żółciowego - co wykazuje?

Badanie ultrasonograficzne (USG) pęcherzyka żółciowego jest składową całkowitego badania USG jamy brzusznej.  Przeprowadza się je w podejrzeniu chorób woreczka żółciowego. USG woreczka żółciowego umożliwia również wykrywanie polipów pęcherzyka żółciowego oraz rozpoznanie cech zapalenia woreczka żółciowego.

Jak wygląda USG pęcherzyka żółciowego?

USG pęcherzyka żółciowego przebiega tak, jak w przypadku USG brzucha. Odbywa się z zastosowaniem fal ultradźwiękowych emitowanych przez głowicę. Dzięki przyłożeniu głowicy do posmarowanej części badanego obszaru ciała możliwe jest uzyskanie na monitorze obrazu pęcherzyka oraz prowadzenie obserwacji w czasie rzeczywistym.  Pozwala na uwidocznienie badanych struktur znajdujących się wewnątrz ciała pacjenta

Obserwuj nas w
autor
Marcelina Dzięciołowska

Marcelina Dzięciołowska

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko