USG wezłów chłonnych - Jakie są wskazania do wykonania badania?
Węzły chłonne należą do układu limfatycznego i rozmieszczone są w różnych częściach ciała. Wskazaniem do wykonania USG węzłów chłonnych jest stan zapalny w okolicy węzłów chłonnych. Badanie jest nieinwazyjne i można wykonywać je bez obaw o skutki uboczne. Jakie są wskazania do wykonania USG węzłów chłonnych? W jakich miejscach wykonuje się USG węzłów chłonnych?
Na czym polega USG węzłów chłonnych?
W pierwszej kolejności wykonywane jest badanie palpacyjne u pacjenta, a następnie USG węzłów chłonnych. Wykorzystuje ono fale ultradźwiękowe, które przenikają w głąb ciała pacjenta, następnie promienie odbijają się od poszczególnych struktur wewnątrz organów i zostają wyświetlane na monitorze.
USG węzłów chłonnych to badanie, które nie wywołuje skutków ubocznych u pacjenta, jest całkowicie bezpieczne i nieinwazyjne. Po wykonaniu USG węzłów chłonnych pacjent może powrócić do codziennych czynności.
Jakie są wskazania do wykonania USG węzłów chłonnych?
Zalecane jest wykonanie USG węzłów chłonnych w przypadku, gdy:
-
są wyraźnie powiększone,
-
pacjent skarży się na ich ból,
-
występuje obrzęk w ich okolicy.
Jakie są przeciwwskazania do wykonania USG węzłów chłonnych?
Nie występują żadne przeciwwskazania do wykonywania badania ultrasonograficznego węzłów chłonnych, ponieważ jest to nieinwazyjne badanie. Należy jednak pamiętać, że w okolicy badanego obszaru nie mogą znajdować się oparzenia oraz otwarte rany, bo może to uniemożliwić wykonanie badania. USG węzłów chłonnych jest całkowicie bezpieczne i może być wykonywane bez obaw o negatywny wpływ na organizm pacjenta.
Jakie choroby wykrywa USG węzłów chłonnych?
Za zasługą USG węzłów chłonnych można wykryć we wczesnym stadium poważne choroby oraz szybciej rozpocząć ich leczenie. Przypadłości, które wykrywa USG węzłów chłonnych:
-
gromadzenie zawartości ropnej,
-
białaczkę,
-
chłoniaka,
-
zakażenie wirusem HIV,
-
gruźlicę,
-
mononukleozę,
-
martwicę.