Pacjenci.pl Zdrowie Uszkodzenie oka (wzroku) po oglądaniu zaćmienia Słońca
pixabay.com

Uszkodzenie oka (wzroku) po oglądaniu zaćmienia Słońca

19 marca 2022
Autor tekstu: Paulina Piziorska

Kiedy następuje uszkodzenie wzroku?

Promieniowanie słoneczne wnikając do oka może uszkodzić plamkową część siatkówki. To konsekwencja niewidzialnych promieni UV. Wzrok ulega wtedy osłabieniu, pojawiają się mroczki a pole widzenia zawęża się i skraca. Uszkodzenie występuje bezobjawowo lub z rozwijającym się stanem zapalnym spojówki i rogówki i zmętnieniem oka. Narządy wzroku zostają podrażnione, stąd możliwe zaczerwienienie i łzawienie. Siatkówka oka niszczy się podczas oglądania zaćmienia słońca lub w trakcie długotrwałego opalania na słońcu bez okularów przeciwsłonecznych. Narażeni są też spawacze i osoby będące naświetlane lampą kwarcową. Zastosowanie nieodpowiedniej dawki promieniowania w solarium również może spowodować stan zapalny i trwale uszkodzić gałki oczne.

Rodzaje promieniowania szkodliwego dla wzroku

Promieniowanie nadfioletowe może trwale uszkodzić oczy powodując stan zapalny rogówki i spojówki. Wytrzymałość na działanie źródła światła jest kwestią indywidualną. Powikłania nastąpią szybciej u osób, których organizm posiada mniejszą liczbę działających ochronnie na tkankę oczną antyoksydantów. Promieniowanie UVA, zbliżone do widzialnego światła cechuje najmniejsza energia i najdłuższa długość fal. Ten typ promieni przechodzi przez rogówkę i wnika w głąb siatkówki, przyczyniając się do zaćmy i zwyrodnienia plamki żółtej. Z kolei promieniowanie UVB powoduje wydzielania melaniny w skórze i jest częściowo wchłaniane przez warstwę ozonową. Powikłania po nadmiernej ekspozycji na promienie UVB grożą wystąpieniem zmian guzkowo-torbielowatych jak tłuszczyk i skrzydlik oraz ślepotą śnieżną. Najbardziej szkodliwe jest promieniowanie UVC, długość fali wynosi 10-280 nanometrów. Wiązki promieniowania UVC mają też najwięcej energii, dlatego może powodować nawet całkowitą utratę wzroku. Jednak ten typ promieniowania praktycznie w całości pochłania warstwa ozonowa.

Promieniowania jonizujące

Pierwiastki promieniotwórcze i rentgen także niszczą narządy wzroku, Stopień urządzenia zależy od dawki promieniowania wchłoniętego przez tkanki. Podczas naświetlania należy mieć ołowiową osłonę na oczy. Inaczej skóra wokół oczu i na powiekach zacznie się łuszczyć, pojawi się bolesny obrzęk a rzęsy zaczną wypadać. Narządy wzroku wyraziście reagują na szkodliwe promieniowanie przymgleniem rogówki, odczuwalnym bólem oka i zmętnieniem rogówki.

Długofalowe skutki szkodliwego działania światła

Nadmierna ekspozycja na wiązki promieniotwórcze światła grozi poważnym schorzeniami oczu, które mogą doprowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku. Wzrasta ryzyko zaćmy i zwyrodnienia plamki żółtej. Tworzą się brodawczaki i inne łagodne zmiany guzkowe spojówek, jak tłuszczyk i skrzydlik. Charakteryzują się zgrubieniami w obrębie spojówki. W skutek poparzenia siatkówki lub rogówki chory zapada na ślepotę śnieżną. Choroba objawia się utratą wzroku trwającą 1-2 dni.

Obserwuj nas w
autor
Paulina Piziorska

Paulina Piziorska

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko