Pacjenci.pl Zdrowie Wewnątrzpłytkowa grzybica paznokci
pixabay.com

Wewnątrzpłytkowa grzybica paznokci

19 marca 2022
Autor tekstu: Paulina Piziorska

Grzybica wewnątrzpłytkowa paznokci – czym jest?

Za rozwój grzybicy odpowiedzialne są dermatofity, czyli grzyby posiadające zdolność rozkładania keratyny. Choroba zwykle atakuje dorosłych, rzadko pojawia się u dzieci, ze względu na szybki wzrost płytki paznokciowej. Ten proces zwalnia wraz z wiekiem, dlatego najczęściej z tą dolegliwością zmagają się osoby starsze. Im wolniej przebiega proces narastania paznokcia, tym więcej czasu dermatofity mają na rozprzestrzenienie się. Za 99% wszystkich przypadków węwnątrzpłytkowej grzybicy paznokci odpowiadają 4 rodzaje dermatofitów: trichophyton rubrum, richophyton mentagrophytes, Trichophyton tonsurans i Epidermophyton floccosum.

Mechanizm powstawania wewnątrzpłytkowej grzybicy paznokci

Miękka i nowo wytworzona warstwa keratyna przylega do łożyska paznokci. To ona jest najbardziej podatna na rozkład z powodu działania dermatofitów. Grzybica przebiega charakterystycznymi nićmi zgodnie z budową struktury komórkowej paznokcia. Starsza warstwa keratyny przez pewien czas stawia opór atakującym grzybom. Wraz z rozwojem wewnątrzpłytkowej grzybicy paznokci podłużnie skumulowane grzyby rozsadzają płytkę. Widoczne gołym okiem smugi składają się z gazu i strzępków dermatofitów w położnej głębiej części.

Aktywność enzymatyczna w wewnątrzpłytkowej grzybicy paznokci

Skład enzymu grzybów decyduje o przebiegu choroby. Sporadycznie obserwuje się tzw. siatkę gałązkowatą – dermatofity przeniknęły od strony oskórka w głąb korzenia paznokcia w formie charakterystycznych rozgałęzień. Niska aktywność enzymów oznacza powolny rozrost wewnątrzpłytkowej grzybicy paznokci. Atakowana jest wyłącznie łatwo dostępna struktura międzykomórkowa, proces degradacji płytki przebiega powolnie. Inaczej w przypadku wysokiej aktywności enzymatycznej dermatofitów. Inwazja grzybicza postępuje szybko, niszcząc wewnętrzne komórki paznokcia i powodując jego wykruszanie. Dermatofity z czasem przenikają do łożyska, a mechanizm obrony organizmu reaguje rogowaceniem tkanki. Powstaje ryzyko całkowitego oddzielenia się płytki paznokciowej.

Grzybica wewnątrzpłytkowa paznokci – objawy

Paznokcie na stopach rosną znacznie wolniej niż te u rąk, dlatego grzyby mają bardziej korzystne warunki do rozwoju. Dodatkowym czynnikiem sprzyjającym jest ograniczony dostęp do tlenu, spowodowany noszeniem obuwia i skarpet. Ucisk niedopasowanego obuwia może być przyczyną rozwoju dermatofitów w paznokciu palucha, gdzie płytka jest największa i najwolniej rośnie. Zakażenie stopniowo wnika od wolnego brzegu do wnętrza płytki, powodując charakterystyczne, blaszkowate złuszczanie. Infekcja w odmianie grzybicy wewnątrzpłytkowej nie obejmuje łożyska, lecz pod paznokciem widoczne są niewielkie zagłębienia i białe plamy.

Obserwuj nas w
autor
Paulina Piziorska

Paulina Piziorska

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko