Pacjenci.pl Zdrowie Wiotkie dziecko
pixabay.com

Wiotkie dziecko

19 marca 2022
Autor tekstu: Paulina Piziorska

Wiotkie dziecko – definicja

Hipotonia, czyli stan obniżenia napięcia mięśniowego zachodzi wtedy, gdy w sytuacji biernego rozciągania mięśnie nie są w stanie stawić oporu. Panuje nadmierne rozluźnienie a najmniejszy ruch może sprawiać spore kłopoty. Powoduje to problemy z utrzymaniem kończyn w górze z powodu oddziaływania siły grawitacji. Wiotkość nie jest zaburzeniem samym w sobie, jednak występuje jako symptom innej dolegliwości atakującej organizm. Może wynikać z wad wrodzonych lub obciążenia genetycznego. Przyczyny są związane z brakiem współpracy między ośrodkowym układem nerwowym a mięśniami. Brakuje odpowiedzi na impuls nerwowy, wysyłany z mózgu. W sytuacji odwrotnej, napięcie mięśniowe ulega podwyższeniu, co również nie zalicza się do naturalnej reakcji. Konsultacje z lekarzem są wskazane, ponieważ wiotkie dziecko na etapie dojrzewania nauczy się nieprawidłowych wzorców ruchowych, które będą spowodowane przez hipotonię.

Wiotkie dziecko – objawy

Obniżone napięcie mięśni można zaobserwować podczas poruszania się dziecka. W walce z grawitacją niemowlę jest zmuszone wykonywać nienaturalne ruchy, np. podpierać się rękoma w czasie siedzenia, nie mogąc wówczas bawić się ani dotykać różnych przedmiotów. Diagnostyka i leczenie to konieczność, jeśli wiotkie dziecko nie podnosi z własnej woli zabawek, nie skupia wzroku na osobach w swoim otoczeniu a zmiana jego pozycji powoduje płacz i rozdrażnienie.

Obniżone napięcie mięśniowe u niemowląt

Nieprawidłowości związane z poruszaniem mogą zostać niezauważone przez kilka miesięcy po porodzie. Normy rozwoju dziecka nie muszą pokrywać się z indywidualnym procesem dojrzewania, dlatego postawienie właściwej diagnozy wymaga sporo czasu. Zauważalny będzie wolniejszy w stosunku do rówieśników progres motoryki i zdolności psychoruchowych. Dzieci są z natury ruchliwe, więc skłonność do siedzenia lub leżenia w jednym miejscu to jeden z pierwszych symptomów. W 3. miesiącu życia niemowlę powinno już siadać a w 6. samodzielnie stać. Brak tych umiejętności i inne problemy z koordynacją wymagają oceny specjalisty. Choroby takie jak zespół Downa, zespół Pataua czy Pradera-Willego objawiają się właśnie hipotonią. Obniżone napięcie mięśniowe może mieć także związek z wadami mózgu, urazami, do których doszło przed lub po porodznie i neuropatie oraz rdzeniowy zanik mięśni. Zdarza się, że zaburzenie ustępuje, zwłaszcza jeśli było spowodowane niedotlenieniem porodowym.

Obniżone napięcie mięśniowe u dzieci starszych

Wady wrodzone są wykrywane do kilku lat po porodzie. Bardziej niepokojące jest nagłe obniżenie napięcia mięśniowego, które nie występowało wcześniej ,a proces rozwoju umiejętności psychoruchowym przebiegał prawidłowo. Wiotkie dziecko po zakończeniu okresu niemowlęcego prawdopodobnie doznało urazu głowy lub kręgosłupa i wymaga błyskawicznej interwencji w szpitalu. Objawy mogą też być konsekwencją poważnej choroby Heinego-Medina. Hipotonia mięśniowa występuje jako powikłanie po zapaleniu opon mózgowych i miastenii. Dziecko nie potrafi utrzymać prawidłowej postawy ciała, unika aktywności ruchowej. Jego głos jest słaby a przełykanie i przeżuwanie pokarmów sprawia trudności. Osłabieniu ulegają także zdolności oddechowe.

Obserwuj nas w
autor
Paulina Piziorska

Paulina Piziorska

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko