Pacjenci.pl Zdrowie Włókniak twardy - przyczny, objawy, leczenie
pixabay.com

Włókniak twardy - przyczny, objawy, leczenie

19 marca 2022
Autor tekstu: Paulina Piziorska

Włókniak twardy – definicja

Łagodny nowotwór występuje zwykle na szyi i karku, oraz w miejscach, w których odkładają się fałdy skórne, czyli pachwiny, gdzie dochodzi do ucisku skóry. Zmiana o wielkości od 3 do 10 mm przypomina niewielki brązowy woreczek. Pomimo twardej struktury włókniak twardy nie powoduje bólu, jedynie sporadycznie swędzenie. W przeciwieństwie do miękkiego rodzaju zmiana nie reaguje na ucisk. Komórki tego typu deformacji skórnej są w swojej budowie podobne do komórek sąsiadujących, stąd brak ryzyka przerzutów do narządów wewnętrznych.

Włókniak twardy – rodzaje włókniaków

Miękkie odmiany włókniaków zawierają więcej melatoniny, dlatego swoim kolorytem są bardziej zbliżone do odcienia skóry. Częściej pojawiają się w skupiskach a także newralgicznych miejscach, np. na powiece. Włókniak miękki to zmiana o charakterze wrodzonym, która może uaktywnić się w późniejszym okresie życia. Z kolei włókniak twardy częściej dotyczy kobiet i pojawia się między 20. A 50. rokiem życia.  Guzek zlokalizowany pod skórą, o wyraźnej, brązowej barwie kurczy się pod wpływem nacisku – to tzw. objaw Fitzpatricka. Proces tworzenia zmiany trwa kilka miesięcy, natomiast łagodne komórki nowotworowe utrzymują się na skórze przez wiele lat.

Włókniak twardy – jak powstaje?

Do wytworzenia się patologicznej zmiany może przyczynić się postępująca cukrzyca lub otyłość. Rozwojowi komórek nowotworowych sprzyjają rozmaite ingerencję w tkankę podskórną, tj. zapalenie mieszków włosowych, ukąszenia przez insekty i kurzajki. Włókniak twardy występuje pojedynczo, w obrębie ud, na piersi, tułowiu lub twarzy. Guzek może występować od urodzenia lub pojawić się w okresie dorosłego życia. Zmiana nie stanowi co prawda zagrożenia, jednak czasami występuje wraz z innymi, bardziej niebezpiecznymi deformacjami, np. nerwiakami i nerwiakowłókniakami. U mężczyzn włókniak może powstać na brodzie w skutek podrażnienia po goleniu skóry.

Włókniak twardy – diagnostyka

Zmiana może być pomylona ze śmiertelnie niebezpiecznym czerniakiem, dlatego ważne jest odpowiednie rozpoznanie. Włókniak twardy charakteryzuje się ciemnobrązową barwą, jaśniejącą na obrzeżach deformacji. Dermatolog pobiera fragment chorobowo zmienionej skóry i poddaje diagnostyce histopatologicznej. Badanie pozwala ustalić typ komórek wchodzących w skład brązowego nacieku skórnego. To istotne, ponieważ niektóre, bardzo rzadko spotykane odmiany raka podstawnokomórkowego potrafią imitować włókniaki.

Obserwuj nas w
autor
Paulina Piziorska

Paulina Piziorska

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko