Wole proste to równomierne powiększenie tarczycy. Jak się je leczy?
Wole proste – przyczyny
Podłożem powstawania wola jest niewystarczająca ilość jodu w wodzie i w pożywieniu. Ilość ta nie zaspokaja potrzeb organizmu człowieka. Przyjmuje się, że we właściwych warunkach osoba dorosła potrzebuje 0,15–0,20 mg jodu na dobę.
Przejściowe powiększenie tarczycy zaobserwować można także w okresie pokwitania. Są to wówczas tzw. wole młodzieńcze. Zdarza się, że przejściowe powiększenie tarczycy występuje również u kobiet podczas miesiączki czy w okresie ciąży.
Wole proste – rodzaje
W zależności od charakteru powiększenia gruczołu wyróżnić można:
-
wole proste rozlane – wówczas gruczoł tarczycowy jest powiększony równomiernie
-
wole guzowate – w obrębie powiększonego gruczołu tarczycowego wyczuwa się dobrze odgraniczone od otoczenia guzki, które są wyrazem nierównomiernego rozrostu.
Wole proste – objawy
Przypadłość może przez pewien czas być niezauważona i zostać wykryta przypadkowo w trakcie rutynowego badania lekarskiego. Jeśli jednak już dojdzie do pojawienia się symptomów, pacjent odczuwa ucisk w szyi i trudno mu oddychać. Dzieje się tak, ponieważ gruczoł stopniowo powiększa swój rozmiar. Równie często chorzy odczuwają dyskomfort z powodu zapięcia kołnierzyka. Do kłopotów w połykaniu czy kaszlu dochodzi jednak rzadziej.
Wole proste – rozpoznanie i leczenie
Wole guzowate wymaga badań scyntygraficznych, a niekiedy biopsyjnych. Osoby z wolem prostym, u których pojawi się chrypka oraz objawy uciskowe powinny bezwzględnie zgłosić się do lekarza. Konieczne może okazać się wówczas leczenie operacyjne, które ma na celu zlikwidowanie ucisku. Zdarza się także, że operuje się ze względów kosmetycznych.
Wole proste nie muszą być leczone, jeśli nie uciskają, gdyż w codziennym życiu praktycznie nie przeszkadzają. Wola można zmniejszyć operacyjnie lub zatrzymać jego rozwój za pomocą preparatów tyroksyny, które podawane są w małych dawkach. Kuracja nimi powinna trwać co najmniej 12-24 miesiące.
Chorzy na wola prostego powinni pamiętać o jego okresowym badaniu, ponieważ może dojść do niedoczynności tarczycy lub przekształcenia w wole guzowate, a te z kolei mogą przejść w nowotwór.