Pacjenci.pl Zdrowie Wrodzona stopa końsko-szpotawa – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie
pixaby.com

Wrodzona stopa końsko-szpotawa – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie

19 marca 2022
Autor tekstu: Paulina Piziorska

Wrodzona stopa końsko-szpotawa – przyczyny

Przyczyny powstawania stopy końsko-szpotawej nie są do końca poznane. Wrodzona deformacja ma związek z nieprawidłowym ułożeniem kończyn w łonie matki lub owinięciem stóp lub goleni przez pępowinę. Do pewnego czasu sądzono, że deformacja powstaje już w okresie zarodkowym, jednak obecnie uważa się, że wada kształtuje się w drugim trymestrze ciąży.

Inną możliwą przyczyną wystąpienia stopy końsko-szpotawej są nieprawidłowości w dolnym odcinku rdzenia kręgowego, które kształtują się w życiu prenatalnym. Dodatkowo, na rozwój tej dolegliwości wpływ może być palenie papierosów przez kobietę w ciąży. Wada może towarzyszyć także innym schorzeniom np. rozszczepowi kręgosłupa.

Wrodzona stopa końsko-szpotawa – objawy

Dziecko z tą wadą na skutek krótkiego ścięgna Achillesa ma piętę uniesioną do góry oraz palce skierowane do dołu. Pięta jest jednocześnie odwrócona do wewnątrz, a stopa wygląda jakby była przykurczona. Przykurcz mięśni wpływa także na wygląd łydek, które wówczas wydają się smuklejsze.

Wada ma różne stopnie ciężkości. Im deformacja jest cięższa, tym stopa jest drobniejsza. Deformacja bardzo rzadko dotyczy tylko jednej stopy i częściej występuje ona u chłopców.

Wrodzona stopa końsko-szpotawa – diagnostyka i leczenie

Na dalsze rokowania wpływa szybkie rozpoznanie stopy końsko-szpotawej oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia. Wadę można wykryć już podczas rutynowego badania USG przeprowadzanego podczas ciąży.

Leczenie najlepiej jest wdrożyć zaraz po urodzeniu dziecka. Z tego powodu warto jeszcze przed porodem poszukać doświadczonego medyka, który zajmie się dzieckiem. Każdy dzień zwłoki bowiem niekorzystnie wpływa na rokowania, gdyż nieleczona wada pogłębia się.

Terapia powinna być prowadzona przez doświadczonego lekarza, który będzie stopniowo dokonywał korekty wady. Każdorazowo uzyskanej korekcji towarzyszyć musi jej stabilizacja, aż do uzyskania pełnej korekcji. Jeśli utrzyma się jakakolwiek resztkowa wada, spowoduje to nieunikniony nawrót zniekształcenia.

Leczenie wrodzonej stopy końsko-szpotawej jest ciężkie. Wynik leczenia zależy nie tylko od umiejętności lekarza, lecz także od cierpliwości i sumienności rodziców. Ważną rolę odgrywa także ich wiedza na temat samej choroby i terapii.

Obserwuj nas w
autor
Paulina Piziorska

Paulina Piziorska

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko