Pacjenci.pl Zdrowie Wstrząs anafilaktyczny – co warto o nim wiedzieć?
pixaby.com

Wstrząs anafilaktyczny – co warto o nim wiedzieć?

19 marca 2022
Autor tekstu: Paulina Piziorska

Wstrząs anafilaktyczny – przyczyny

Wśród najczęstszych przyczyn wstrząsu anafilaktycznego wymienia się:

leki,alergeny wziewne,pokarmy,szczepionki i surowice,jad owadów,stres,wysiłek fizyczny,przetaczanie krwi,reakcja na zimno lub ciepło.

Wstrząs anafilaktyczny – objawy

Zadziałanie czynnika, który wywołuje wstrząs prowadzi do różnego rodzaju objawów chorobowych. Pojawiają się ona zazwyczaj w ciągu kilku minut i najczęściej samoistnie ustępują. U większości osób wstrząs anafilaktyczny powoduje wysypkę skórną po przyjęciu jakiegoś pokarmu bądź leku.

Inne objawy wstrząsu anafilaktycznego to:

kołatanie serca,zawroty głowy,silne osłabienie,chrypka, suchy kaszel,świszczący oddech,duszności,biegunka i bóle brzucha,przyspieszenie akcji serca, zaburzenia rytmu serca,wodnisty katar,nudności i wymioty,obniżenie ciśnienia tętniczego,bladość skóry.

Niestety, pojawieniu się powikłań sprzyjają choroby układu oddechowego oraz układu krążenia. Preparaty, które są stosowane przez chorego, mogą nie tylko wywołać wstrząs, lecz także utrudniać leczenie.

Wstrząs anafilaktyczny – diagnostyka i leczenie

Diagnostyka wstrząsu anafilaktycznego opiera się głównie na obserwacji występujących symptomów połączonych często ze spadkiem ciśnienia tętniczego. Rozpoznanie nie powinno stanowić większego problemu, ponieważ objawy wstrząsu są dość charakterystyczne.

Leczenie wstrząsu anafilaktycznego wymaga przede wszystkim podania adrenaliny. Dorosłym podaje się domięśniowo zazwyczaj od 0,3 do 0,5 mg w rozcieńczeniu 1:1000. Dodatkowo, podaje się leki przeciwhistaminowe. Ich zadaniem jest głównie łagodzenie i zahamowanie narastania objawów.

U osób, u których występują duszności, stosuje się leki rozszerzające oskrzela. Dodatkowo, chorym podaje się tlen, aby nie dopuścić do niedotlenienia organizmu. Wstrząsowi anafilaktycznemu towarzyszy także obrzęk gardła, który utrudnia oddychanie i grozi uduszeniem. W takim przypadku należy wykonać u pacjenta intubację, dzięki której oddychanie stanie się możliwe.

Wstrząs anafilaktyczny – zapobieganie

Aby nie doprowadzić do wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego, należy przede wszystkim unikać substancji alergizujących. W tym celu należy zwracać uwagę na skład pokarmów, zwłaszcza jeśli dana osoba wie, czego nie powinna spożywać.

Dodatkowo, dobrze jest wykonać testy skórne, aby dowiedzieć się, jakich produktów należy unikać. Alergicy zawsze powinni mieć przy sobie ampułkostrzykawkę z adrenaliną oraz wisiorek lub bransoletkę z informacją dotyczącą substancji, na które jest uczulona.

Ponadto, dobrze jest poddać się zabiegom odczulającym.

Obserwuj nas w
autor
Paulina Piziorska

Paulina Piziorska

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko