Pacjenci.pl Zdrowie Wszawica odzieżowa – w jaki sposób się nią nie zarazić?
pixabay.com

Wszawica odzieżowa – w jaki sposób się nią nie zarazić?

19 marca 2022
Autor tekstu: Paulina Piziorska

Wszawica odzieżowa – przyczyny

Wszawicą odzieżową możemy się zarazić na drodze bezpośredniego lub pośredniego kontaktu z odzieżą lub pościelą. W przeciwieństwie do wszawicy głowowej wszy nie bytują na skórze. Pasożyty, które wywołują tą dolegliwość, mają około 4 mm i żywią się krwią. Wesz odzieżowa rozmnaża się bardzo szybko, jednak żyje krócej, bo około 10 dni.

Problemem związanym z tego rodzaju wszawicą jest możliwość przenoszenia przez pasożyty duru plamistego i riketsjozy. Choroba dotyka najczęściej osoby bezdomne.

Wszawica odzieżowa – objawy

Do objawów wszawicy odzieżowej zalicza się nieznośny świąd skóry, który nasila się szczególnie w noc. Dodatkowo, na obecność pasożytów wskazywać będzie grudka obrzękowa, która powstaje po wyssaniu przez wesz krwi oraz obecność brunatnych przebarwień oraz małych blizn, które pojawiają się po przeczosach oraz wtórnych zakażeniach ropnych.

Do innych objawów zalicza się złuszczenie oraz pogrubienie skóry z powodu drapania oraz dur brzuszny, ponieważ wesz odzieżowa często go przenosi.

Zmiany skórne najczęściej pojawiają się tam, gdzie nasza skóra ma kontakt z odzieżą, czyli na szyi, pośladkach, ramionach i klatce piersiowej.

Wszawica odzieżowa – rozpoznanie

Diagnostyka wszawicy odzieżowej polega przede wszystkim na typowych objawach klinicznych choroby oraz wykluczeniu świerzbu, któremu towarzyszą norby świerzbowcowe, jednak lokalizują się one w innych miejscach niż wszawica odzieżowa.

Lekarz powinien także wykluczyć wszystkie inne choroby, które objawiają się podobnymi dolegliwościami co wszawica odzieżowa.

Wszawica odzieżowa – leczenie

Terapia tego schorzenia wymaga przede wszystkim specjalnego reżimu sanitarnego tj. kąpieli, zastosowania specjalnego leku oraz częstych zmian bielizny i odzieży.

Wszawica odzieżowa to choroba, której można się ustrzec głównie dbając o higienę i częstą wymianę ubrań na świeże. Największe ryzyko może nieść ze sobą brak higieny, jeśli chodzi o bieliznę. Wszy odzieżowe nie lubią zmiany temperatur i dobrze czują się w cieple ludzkiego ciała. Każde ochłodzenie np. to spowodowane zmianą ubrania, spowalnia ich namnażanie i osłabia je.

Obserwuj nas w
autor
Paulina Piziorska

Paulina Piziorska

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko