Pacjenci.pl Zdrowie Wszy mogą skutecznie uprzykrzyć życie zarówno dzieci, jak i dorosłych. Jak się ich pozbyć?
pixabay.com

Wszy mogą skutecznie uprzykrzyć życie zarówno dzieci, jak i dorosłych. Jak się ich pozbyć?

19 marca 2022
Autor tekstu: Paulina Piziorska

Wszy – przyczyny

Pojawienie się wszy zarówno u dzieci, jak i u dorosłych, nie jest kwestią braku higieny. Wesz głowowa może pojawić się u każdego, wystarczy jedynie krótki kontakt z włosami osoby zakażonej.

Warto regularnie sprawdzać stan włosów swoich dzieci pod kątem występowania wszy, ponieważ są one prawdziwą plagą w szkołach i przedszkolach. Wszawicą najczęściej zarażają się dzieci w wieku od 3 do 12 lat.

Większe ryzyko zarażenia wszawicą występuje u dorosłych i dzieci, którzy stosują wspólne grzebienie, szczotki, ubrania czy nakrycia głowy. Ryzyko zakażenia wszawicą wzrasta, kiedy dzieci korzystają w przedszkolach z koców czy pluszowych poduszek.

Wszy – rozpoznanie

Wszy we włosach swoich czy dziecka bardzo łatwo jest rozpoznać na podstawie uporczywego swędzenia. Najczęściej silne swędzenie występuje tam, gdzie wszy występują najliczniej, czyli w okolicy skroniowej, ciemieniowej i potylicznej głowy. Dodatkowo, innym objawem jest zaczerwienienie skóry głowy, zwłaszcza na linii włosów albo za uszami.

Częste drapanie swędzących miejsc powoduje stan zapalny skóry i zakażenia bakteryjne. Na skórze pojawiają się wówczas drobne ranki, z których może wyciekać ropna wydzielina. W skrajnych przypadkach wszawicy na głowie osoby zakażonej może pojawić się kołtun, będący efektem zlepienia włosów ropno-surowiczą wydzieliną.

W przypadku niektórych osób zakażonych wszawicą występuje powiększenie węzłów chłonnych, np. za uszami. Kiedy przyglądamy się włosom osoby zakażonej, możemy także zauważyć przyczepione do włosów jaja wszy, które mają długość około 1 mm. Istotne jest, aby nie bagatelizować pierwszych objawów wszawicy, zwłaszcza jeśli choruje dziecko.

Wszawica – leczenie

Pierwszą metodą walki z wszawicą są preparaty na wszy dostępne w aptekach. Ich wybór jest dość szeroki. W aptece znajdziemy szampony, różne płyny i lotiony. Wiele z nich można stosować już u kilkumiesięcznych dzieci, kobiet w ciąży i matek karmiących piersią.

Warto pamiętać, że walka z pasożytami powinna mieć charakter kompleksowy. Jeśli jedna osoba w rodzinie jest zakażona, należy uznać, że pozostali domownicy także są. Dlatego też należy dokładnie sprawdzić głowy wszystkich członków rodziny.

Dopełnieniem leczenia z wykorzystaniem preparatów z apteki, mogą być domowe sposoby na wszy. Nie można jednak zapominać, że o ich skuteczności decydować będzie regularność.

Obserwuj nas w
autor
Paulina Piziorska

Paulina Piziorska

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko