Pacjenci.pl Zdrowie Wybroczyny to niewielkie zmiany skórne. Jakie są ich przyczyny?
pixaby.com

Wybroczyny to niewielkie zmiany skórne. Jakie są ich przyczyny?

19 marca 2022
Autor tekstu: Paulina Piziorska

Wybroczyny – przyczyny

Występowanie wybroczyn jest wskaźnikiem uszkodzenia ścian naczynia, na skutek zwiększonego w nich ciśnienia i tym samym przenikania przez ściany erytrocytów. Uszkodzenie może mieć miejsce np. w trakcie wymiotów, silnego płaczu czy kaszlu. Oprócz tego wybroczyny mogą być następstwem urazów mechanicznych. Zazwyczaj wskutek urazów na skórze tworzą się siniaki, czyli większe wybroczyny.

Inną przyczyną może być niewielka ilość czynników krzepnięcia (problemy z krzepnięciem). Dodatkowo, na powstawanie wybroczyn wpływać może także małopłytkowość, niedobory witamin, białaczka, tyfus plamisty czy zapalenie naczyń.

Wybroczyny – diagnostyka

Wszystkie zmiany skórne, szczególnie wybroczyny powinny być konsultowane z lekarzem i dobrze zdiagnozowane. Ważne jest określenie czy wybroczynom towarzyszą jakieś inne objawy czy występują samodzielnie. Wybroczyny same w sobie nie powodują zauważalnej szkody w organizmie.

Podczas rozpoznania ważne jest różnicowanie wybroczyn z zapaleniem naczyń krwionośnych oraz innymi chorobami naczyń dającymi podobne objawy. Dodatkowo, konieczne jest wykluczenie wysypki oraz innych dolegliwości dermatologicznych. W tym celu należy udać się do dermatologa.

Wybroczyny – leczenie

Jeśli podłoże wybroczyn związane jest ze zwiększonym ciśnieniem w naczyniach włosowatych, wskutek wymiotów, kaszlu czy porodu, wówczas nie ma konieczności podejmowania konkretnych działań, ponieważ zmiany skórne samoistnie ustąpią po kilku dniach. Z kolei, kiedy nie jesteśmy pewni, co jest przyczyną wybroczyn, a zmiany skórne nasilają się i nie znikają, należy udać się do lekarza.

Leczenie polega głównie na zapobieganiu, czyli stosowaniu odpowiedniej diety i suplementacji witaminą C. Jeśli wybroczyny pojawiły się wskutek przyjmowania preparatów przeciwkrzepliwych, należy zmniejszyć dawkę lub jeśli to możliwe całkowicie odstawić lek.

Obserwuj nas w
autor
Paulina Piziorska

Paulina Piziorska

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko