Wyprysk fotoalergiczny – przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie
Wyprysk fotoalergiczny – przyczyny
Do czynników przyczynowych wyprysku fotoalergicznego zalicza się związki chemiczne o działaniu miejscowym oraz substancje stosowane ogólnie. Do tych działających miejscową należą środki konserwujące i dezynfekujące, filtry przeciwsłoneczne, substancje zapachowe, środki ochrony roślin oraz dodatki do pasz dla zwierząt.
Dodatkowo, wyprysk fotoalergiczny może wystąpić po ogólnym zastosowaniu trójcyklicznych antydepresantów, pochodnych fenotiazyny i benzodiazepiny, sulfonamidów oraz niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
Wyprysk fotoalergiczny – objawy
W przypadku zewnętrznego kontaktu z alergenem zmiany chorobowe lokalizują się na odkrytych częściach ciała. Skóra trójkąta pod podbródkiem pozostaje niezmieniona i widoczne jest ostre odgraniczenie zmian zapalnych od skóry zdrowej okrytej odzieżą. Zmiany skórne mogą być bardziej rozsiane u osób uczulonych na leki podawane ogólnie.
U chorego powstają wówczas plamy rumieniowe, grudki, pęcherzyki, czasami pęcherze oraz silnie nasilony świąd skóry, ograniczony do miejsc eksponowanych na światło słoneczne.
Warto pamiętać, że brak odpowiedniego rozpoznania i stała ekspozycja na alergen mogą doprowadzić do rozwoju przewlekłego fotoalergicznego zapalenia skóry.
Wyprysk fotoalergiczny – rozpoznanie
Na początkowym etapie występuje obrzęk międzykomórkowy naskórka i okołonaczyniowe nacieki limfocytowe, później zaś dochodzi do akantozy i parakeratozy.
W rozpoznaniu nadwrażliwości na światło z udziałem zewnątrzpochodnych substancji światłouczulających niezbędne w ustaleniu rozpoznania są fototesty kontaktowe ze związkami chemicznymi o uznanym działaniu światłouczulającym lub substancjami podejrzanymi o takie działanie. Materiały, które wykorzystuje się do fototestów płatkowych używane są na skórę pleców w podwójnym zestawie, z których jeden jest naświetlany, a drugi służy do kontrolowania.
Wyprysk fotoalergiczny – leczenie
W terapii tej przypadłości ważne jest głównie unikanie kontaktu z fotoalergenami oraz stosowanie preparatów z filtrami UVA i maści z dodatkiem kortykosteroidów.