Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Wysoki poziom cholesterolu dotyczy tylko osób otyłych i z nadwagą? To mit!
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 05.08.2023 16:54

Wysoki poziom cholesterolu dotyczy tylko osób otyłych i z nadwagą? To mit!

młody człowiek
canva

„Wysoki poziom cholesterolu jest problem wyłącznie ludzi otyłych” – z powodu tego błędnego przekonania wiele osób przez lata nie bada stężenia cholesterolu, choć znajdują się w grupie ryzyka. A cholesterol nie ma jednak litości dla nikogo – problemy z nim mają zarówno ludzie z nadwagą, jak i ludzie szczupli. Dlaczego?

Niezdrowa dieta – przyczyna wysokiego cholesterolu również u osób szczupłych

Nie trzeba mieć nadwagi, ani być otyłym, by mieć wysoki poziom cholesterolu. Jest to fakt, o którym nie wiele osób, również tych dbających o zdrowie. Z tego powodu osoby szczupłe rzadziej badają się pod tym kątem. Przyczyną wysokiego cholesterolu u szczupłego człowieka jest zaniedbywanie aktywności fizycznej i spożywanie dużej ilości niezdrowego jedzenia. Wbrew pozorom tego rodzaju nawyki nie zawsze powodują otyłość, jeśli zachowany jest deficyt kaloryczny.

Projekt bez nazwy (13).png

Zbyt wysoki poziom cholesterolu można poznać po łydkach - większość nie kojarzy tych dolegliwości z układem krążenia O tym objawie wysokiego cholesterolu nikt nie mówi. Możesz lekceważyć go latami

Hipercholesterolemia rodzinna – cholesterol też jest dziedziczny

Hipercholesterolemia rodzinna to choroba uwarunkowana genetycznie. Powoduje zwiększone stężenie całkowitego cholesterolu, jak i tzw. złego cholesterolu. Osoby mające tę chorobę mają podwyższone stężenie cholesterolu. Objawy choroby widoczne są już w młodości – z tego powodu chory może mieć choroby serca jeszcze jako dziecko, a w wieku 45 lat zaburzenia takie jak 70-latek. Chorobę można odziedziczyć po jednym z rodziców.

Badanie cholesterolu powinno się wykonywać co kilka lat

Poziom cholesterolu warto badać regularnie – osoby po 30. roku życia najlepiej co 3 lata. Jest to nieodpłatne badanie, gdy skierowanie wystawia lekarz POZ mający kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Badanie można wykonać również prywatnie – cena waha się od 20 do 50 zł.

Regularne badania poziomu cholesterolu umożliwia ocenę sprawności układu krążenia, ryzyko wystąpienia miażdżycy, zawału serca, udaru mózgu i choroby wieńcowej.

Wysoki poziom cholesterolu rozpoznasz po tych objawach

O tym, że poziom cholesterolu LDL jest podwyższony mogą świadczyć:

  • guzki na łokciach o żółtawym kolorze,
  • woskowe narośla na tylnej części ud, w kącikach oczu, nosa i nad ustami,
  • guzki na stopach,
  • uszkodzone paznokcie u stóp,
  • wolniejsze odrastanie włosków na nogach,
  • skóra na nogach staje się bledsza.
Tagi: Miażdżyca
Polecane