Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Miażdżyca

Miażdżyca

Miażdżyca – czym jest? Objawy i rozpoznanie

Miażdżyca to przewlekła choroba zwyrodnieniowo-wytwórcza, polegająca na osadzaniu się nadmiaru cząsteczek cholesterolu na ściankach naczyń krwionośnych. Dotyczy to przede wszystkim aorty, tętnic wieńcowych, tętnic mózgowych i tętnic kończyn. Miażdżyca nie stanowi stanu bezpośredniego zagrożenia życia, jednak nieleczona może prowadzić do śmierci pacjenta. W Polsce na miażdżycę choruje ok. 700 000 pacjentów, przy czym rocznie w jej wyniku umiera 60 000.

Objawy miażdżycy zależne są przede wszystkim od tego, która część ciała podlega patologicznym zmianom. W przypadku miażdżycy tętnic szyjnych, objawami są zawroty głowy, dezorientacja i tymczasowe niedowłady. Miażdżyca tętnic jamy brzusznej objawia się bólami brzucha po spożytym posiłku, a w przypadku miażdżycy tętnic nerkowych najpowszechniejszym z objawów będzie odnotowanie niewydolności nerek i nadciśnienie.

Miażdżyca mózgu objawia się problemami z widzeniem, trudnościami w utrzymaniu równowagi, a także zmianami w obrębie psychiki, co wpływa na zachowanie chorego. Zdecydowanie najbardziej popularna jest miażdżyca nóg. W jej przypadku objawy to skurcze i bóle łydek, ud i stóp, oraz zimna i blada skóra w obrębie dolnych kończyn. Zauważalne jest także nasilenie się objawów bólowych w trakcie wysiłku fizycznego i ich zmniejszenie w trakcie odpoczynku.

Miażdżyca – czynniki ryzyka

Do czynników ryzyka przy występowaniu miażdżycy zaliczymy przede wszystkim wiek (powyżej 50. roku życia), płeć męską, oraz zaburzenia i obciążenia genetyczne. Są to czynniki, których w żaden sposób nie można zredukować. Do takich, na które mamy chociaż szczątkowy wpływ należy cukrzyca, wysoki cholesterol, nadciśnienie tętnicze, czy palenie tytoniu.

Do pozostałych czynników ryzyka miażdżycy współczesna medycyna zalicza otyłość, brak aktywności fizycznej, stres, niedobór estrogenów (stan występujący po menopauzie), złe nawyki żywieniowe czy zakażenie wirusem Chlamydia pneumoniae. 

Profilaktyka miażdżycy – na czym polega?

Profilaktyka miażdżycy polega przede wszystkim na zmianie swojego stylu życia na zdrowy. Rozmiar wyzwań w tym zakresie zależy od aktualnie prowadzonego trybu. Lekarze zalecają przede wszystkim zerwanie z nałogiem tytoniowym, wprowadzenie do swojego życia aktywności fizycznej, a także zdrowe odżywianie – dobrze zbilansowana dieta może stanowić remedium na wiele przypadłości.

Jak się leczy miażdżycę?

Podstawowym ze sposobów leczenia miażdżycy jest angioplastyka – zabieg polegający na rozszerzeniu zwężonych tętnic poprzez wprowadzenie do ciała stentu, pozostającego w organizmie chorego do końca życia. Jeżeli taki zabieg nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, to lekarz może zadecydować na przykład o wszczepieniu by-passów. Tak czy inaczej, podobnie jak w przypadku wielu innych chorób, „lepiej zapobiegać niż leczyć” zawczasu stosując odpowiednią profilaktykę.

Pokaż więcej

Test kciuka, tętniak
16.04.2024 14:21 Boisz się, że grozi ci tętniak? Ten test wykonasz w kilka sekund

Pęknięcie tętniaka mózgu w 30 procentach przypadków kończy się natychmiastową śmiercią. Z drugiej strony tętniaki przez lata mogą nie dawać żadnych objawów i nigdy nie pęknąć. Po czym poznać, że ma się tętniaka? Pomocny może być test kciuka.Test kciuka to metoda polegająca na sprawdzeniu, czy jest się narażonym na tętniaka lub czy się go ma. I chociaż  pozytywny wynik nie daje pewnej odpowiedzi na te pytania, może być cenną wskazówką i kolejnym powodem, by o siebie zadbać. 

zmarszczki na twarzy
20.03.2024 16:27 Te zmarszczki to ostrzeżenie. Sygnalizują choroby, nie urodowy problem

Zmarszczki to naturalna konsekwencja procesu starzenia się organizmu. Myślimy, że to jedynie problem kosmetyczny, ale "załamania” na skórze mogę oznaczać choroby naczyń, np. nadciśnienie, miażdżycę i inne. Jak je rozpoznać?Jak wynika z badań przeprowadzonych w kilku krajach, zmarszczki mówią o kondycji organizmu więcej, niż może nam się wydawać.

Stopy w klapkach na piasku
16.03.2024 19:37 Szare i kruche paznokcie? Tak objawia się groźna choroba

Miażdżyca to jedna z najbardziej podstępnych chorób. Przez wiele lat nie daje żadnych objawów, by nagle zaatakować z pełną siłą, powodując zakrzepy. Nieleczona lub źle zdiagnozowana może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, z udarem lub zawałem włącznie. Okazuje się, że jeden jej rodzaj da się rozpoznać po stopach.Zimne, blade, drętwiejące, z łamiącymi się paznokciami i brakiem włosów – jeśli tak wyglądają Twoje stopy, przyczyną może być miażdżyca. 

None
12.11.2023 10:33 Wygląd rąk i nóg, w tym dłoni i stóp dużo mówi o stanie zdrowia. Eksperci tłumaczą, jak oglądać ciało

Obserwując zmiany na rękach i nogach, możemy się wiele dowidzieć o kondycji organizmu. A nawet zorientować się, że w ciele toczy się jakiś proces choroby. Sprawdź, które choroby i dolegliwości rozpoznasz po wyglądzie nóg i dłoni. Artykuł powstał na podstawie rozmów z dr n. med. Marcinem Wełnickim, farmakologiem klinicznym; dr Agatą Skwarek-Szewczyk, specjalistką reumatologii i chorób wewnętrznych i dr Bartoszem Fiałkiem, reumatologiem. 

None
02.11.2023 18:14 Aldona Orman przeszła ciężką operację. O tej chorobie wielu dowiaduje się przypadkowo

Aldona Orman, znana m.in. z roli w serialu „Klan”, trafiła do szpitala. Stan, w którym się znalazła, stanowił zagrożenie dla jej życia. Rezonans wykazał, że w głowie miała cztery tętniaki. Kilka dni temu aktorka przeszła trudną operację. Jak są wczesne objawy tętniaka mózgu? O opinię poprosiliśmy eksperta.

dieta
25.10.2023 16:16 8 produktów na obniżenie cholesterolu. Koniecznie włącz je do diety!

Cholesterol produkowany jest przez wątrobę oraz dostarczany z pożywieniem. Jego nadmiar w diecie może być szkodliwy, powodując rozwój poważnych chorób układu krążenia. U pacjentów z podwyższonym poziomem cholesterolu, stosuje się farmakoterapię, jednak nie zawsze jest ona konieczna. W łagodnych przypadkach może wystarczyć zmiana stylu życia - aktywność fizyczna i odpowiednia dieta. Co jeść, a czego unikać? 

cholesterol
22.10.2023 08:01 Po tym poznasz zbyt wysoki cholesterol. Jaki poziom cholesterolu we krwi jest normą?

Pełni bardzo ważne funkcje w organizmie, jednak gdy cholesterol w nadmiarze odkłada się na ścianach naczyń krwionośnych, zwiększa ryzyko chorób serca, zawału i udaru. Jaki poziom cholesterolu we krwi jest niepokojący? Jakie są objawy podwyższonego cholesterolu?

kobieta patrzy w lustro
09.10.2023 18:32 To nietypowe objawy wysokiego cholesterolu, o których mało się mówi. Widać je po włosach i skórze!

Cholesterol może latami odkładać się w naczyniach krwionośnych. Umie doskonale się maskować, ponieważ często nie daje nawet żadnych objawów. Jednak można go niekiedy namierzyć – po wyglądzie włosach i stanie skóry!  Wyjaśniamy, jak rozpoznać objawy tego rodzaju. 

skleroza
29.09.2023 16:34 Pierwsze objawy sklerozy nie dotyczą pamięci! Rozpoznasz je po tych zachowaniach

Skleroza uznawana jest za chorobę seniorów. To mit. Zapada na nią coraz więcej młodych osób! Tak jak w przypadku innych chorób krążenia rozwój sklerozy nie następuje nagle – trwa on powoli i często nie daje wyraźnych objawów. A jej pierwsze symptomy widoczne są m.in. w zachowaniu.

ból łydek
25.09.2023 16:17 Ten rodzaj bólu łydek jest objawem groźnych chorób! Rozpoznasz je również po wyglądzie skóry nóg

Przyczyn bólu łydek może być wiele. Zazwyczaj nie jest groźny i nie ma podłoża chorobowego. Jednak gdy towarzyszy mu m.in. obrzęk kończyny i bolesne skurcze mięśni, to jest to sygnał ostrzegawczy. Czujność powinna wzmóc również zmiana wyglądu skóry łydek. Co mogą oznaczać te objawy? O opinię poprosiliśmy eksperta. 

kontrola lekarska
25.09.2023 13:30 Czy miażdżyca jest odwracalna? Lekarz wyjaśnia

Miażdżyca to przewlekła i postępująca choroba zapalna naczyń tętniczych. Jest ona jedną z najczęściej występujących chorób sercowo-naczyniowych. Niestety nieleczona miażdżyca może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, a nawet zgonu pacjenta. Czy miażdżyca jest odwracalna? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą chorób wewnętrznych, farmakologiem klinicznym dr hab. n. med. Marcinem Wełnickim.

ból nóg
07.09.2023 17:15 Bolesne skurcze nóg to także objaw miażdżycy! Wielu myśli, że powodem jest tylko niedobór magnezu

Bolesne skurcze mięśni kojarzone są często z niedoborem magnezu i bywają traktowane jako oznaka, chociażby picia zbyt dużej ilości kawy. Jednak to tylko jedna z przyczyn, których bywa znacznie więcej. Bolesne skurcze mięśni są również symptomem chorób układu sercowo-naczyniowego. Co jeszcze ta dolegliwość może oznaczać? Jakie są przyczyny powstawania bolesnych skurczów? O opinię poprosiliśmy eksperta.  

ból nóg
19.08.2023 10:16 Farmakolog kliniczny wskazał groźny objaw miażdżycy. Jest to specyficzny rodzaj bólu

Chromanie przestankowe nie jest typową chorobą. Powstaje jako skutek niedrożności tętnic z powodu nasilonej miażdżycy. Powoduje specyficzny rodzaj bólu odczuwany w kończynach dolnych. Co więcej, chory w tym stanie zaczyna poruszać się w sposób, który nierzadko zwraca uwagę osób trzecich. Jak rozpoznać chromanie przestankowe? Odpowiedzi udzielił nam specjalista. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą chorób wewnętrznych, farmakologiem klinicznym dr n. med. Marcinem Wełnickim.

pacjenci
08.08.2023 10:33 W tej grupie osób poziom cholesterolu LDL nie powinien przekraczać 55 mg/dl

Cholesterol jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, jednak jego zbyt wysoki poziom we krwi zwiększa ryzyko rozwoju miażdżycy, która jest najczęstszą przyczyną zawału serca i udaru mózgu. Każda osoba powinna dbać o prawidłowy poziom cholesterolu, jednak pacjenci z grupy wysokiego ryzyka muszą dążyć do zdecydowanie niższego stężenia cholesterolu w porównaniu do osób zdrowych. 

stopy
07.08.2023 11:52 Po palcach u stóp poznasz zbyt wysoki poziom cholesterolu. Zwróć na to uwagę!

Wysoki cholesterol nie daje wyraźnych objawów, co znacznie utrudnia jego wykrycie. Są jednak pewne symptomy, które mogą sugerować ten problem. Kardiolodzy podkreślają, aby mieć je na uwadze. 

młody człowiek
05.08.2023 16:54 Wysoki poziom cholesterolu dotyczy tylko osób otyłych i z nadwagą? To mit!

„Wysoki poziom cholesterolu jest problem wyłącznie ludzi otyłych” – z powodu tego błędnego przekonania wiele osób przez lata nie bada stężenia cholesterolu, choć znajdują się w grupie ryzyka. A cholesterol nie ma jednak litości dla nikogo – problemy z nim mają zarówno ludzie z nadwagą, jak i ludzie szczupli. Dlaczego?

menopauza
04.08.2023 14:07 Po menopauzie wzrasta ryzyko rozwoju miażdżycy. Jaki wpływ ma menopauza na układ krążenia?

Menopauza to naturalny proces, w którym jajniki przestają produkować żeńskie hormony płciowe, a miesiączki ustają. Zwykle występuje między 45 a 55 rokiem życia, ale może być wcześniejsza lub późniejsza. Menopauza ma wpływ na wiele aspektów zdrowia i samopoczucia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Jaki jest związek między menopauzą a podwyższonym ryzykiem rozwoju miażdżycy?

stopa
15.07.2023 10:17 Czarny palec u nogi może być objawem groźnej choroby. Nigdy go nie lekceważ!

Gdy do nóg nie dopływa właściwa ilość krwi, pojawia się ból. W rezultacie dochodzi do zmiany w kończynie, a konsekwencją tego bywa jej obumarcie. W tym stanie palce mogą zmienić kolor na czarny. Powód? Miażdżyca nóg. Jak ją rozpoznać? Wyjaśnia lekarz. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą od chorób wewnętrznych, farmakologiem klinicznym dr n. med. Marcinem Wełnickim.

miażdżyca
14.07.2023 09:42 Miażdżyca aorty brzusznej – o tej chorobie lepiej wiedzieć wcześniej!

Ma związek ze zmianami zwyrodnieniowymi występującymi w ścianach naczyń. W pierwszej fazie rozwoju nie daje widocznych objawów, lecz gdy przejdzie do kolejnych stanowi zagrożenie dla życia. Jak rozpoznać miażdżycę aorty brzusznej? O odpowiedź poprosiliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą chorób wewnętrznych, farmakologiem klinicznym dr n. med. Marcinem Wełnickim.

miażdżyca
20.06.2023 15:16 Miażdżycę można odwrócić. Lekarz powiedział, kiedy jest to możliwe

Choroby układu krążenia to jedne z głównych przyczyn zgonów. Miażdżyca to jedna z nich. Z jej powodu zostaje ograniczony przepływ krwi do najważniejszych narządów – skutkiem tego jest zawał, niewydolność nerek lub udar. Miażdżycę na pewnym etapie jej rozwoju można jednak cofnąć. Kiedy jest to możliwe? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą chorób wewnętrznych, farmakologiem klinicznym dr n. med. Marcinem Wełnickim.

zawał serca
21.04.2023 14:44 Co powinieneś wiedzieć o zawale serca? 10 istotnych faktów, które mogą Cię zaskoczyć!

Zawał serca to martwica, czyli obumarcie fragmentu mięśnia sercowego, spowodowane niedokrwieniem serca, czyli nieodpowiednim zaopatrzeniem go w krew, a tym samym w tlen. Obecnie jest to jedna z najczęstszych przyczyn zgonów na całym świecie. Przedstawiamy 10 faktów na temat zawału, które warto wiedzieć! Artykuł powstał dzięki współpracy ze specjalistami: kardiologiem dr n. med. Ewą Uścińską, kardiologiem sportowym, prof. dr hab. n. med. Łukaszem Małkiem oraz specjalistą chorób wewnętrznych, farmakologiem klinicznym dr n. med. Marcinem Wełnickim.

serce
18.04.2023 17:25 Tego najbardziej nie lubi Twoje serce. 5 czynników zwiększających ryzyko zawału serca

Choroby układu krążenia są najczęstszą przyczyną zgonów w naszym kraju, a każdego roku przybywa coraz więcej pacjentów z zawałem serca i udarem mózgu. Niepokojący jest fakt, że problem ten dotyczy coraz młodszych osób, nierzadko poniżej 40. roku życia. Głównie jest to związane z niezdrowym stylem życia i szkodliwymi nawykami. Czego najbardziej nie lubi nasze serce? Artykuł powstał dzięki współpracy ze specjalistami dr n. med. Patrycją Wachowską-Kelly, diabetologiem, specjalistą chorób wewnętrznych i leczenia otyłości oraz dr n. med. Marcinem Wełnickim, specjalistą chorób wewnętrznych, farmakologiem klinicznym. 

fast food
11.04.2023 20:06 Profilaktyka udaru mózgu – jakie produkty spożywcze zwiększają ryzyko udaru?

Najczęstszą przyczyną udaru niedokrwiennego mózgu są zmiany miażdżycowe w naczyniach wieńcowych lub mózgowych, do których dochodzi przede wszystkim pod wpływem działania takich czynników, jak: zaburzenia metaboliczne, niewłaściwa dieta, otyłość, brak aktywności fizycznej, palenie papierosów. Kluczową rolę w profilaktyce i leczeniu udaru mózgu odgrywa zdrowy styl życia i zmiana nawyków żywieniowych. 

bergamota
07.04.2023 15:38 Bergamota - naturalny pogromca cholesterolu. Przełomowe odkrycie ostatnich lat!

Podwyższone stężenie cholesterolu to jeden z najbardziej powszechnych problemów zdrowotnych Polaków. Nadmiar tak zwanego „złego” cholesterolu we krwi powoduje rozwój miażdżycy, najczęstszej przyczyny zawału serca i udaru mózgu. Z pomocą przychodzi natura, wciąż mało popularny w Polsce owoc! 

zawał
29.03.2023 13:55 Co może przepowiadać zawał serca? Jak rozpoznać zbliżający się zawał?

Choroby układu krążenia są najczęstszą przyczyną zgonów w naszym kraju i na świecie. Zawały serca i udary mózgu dotykają coraz młodszych pacjentów, a ich liczba stale rośnie. Jak możemy rozpoznać zbliżający się zawał? Zapytaliśmy specjalistę. 

nogi
23.03.2023 09:58 Jakie są objawy miażdżycy tętnic kończyn dolnych? Tych symptomów nie można bagatelizować!

Miażdżyca tętnic kończyn dolnych może atakować stopę, podudzie a nawet całą kończynę. Proces zwężania się tętnic może postępować przewlekłe bądź też mieć charakter ostry, co grozi amputacją kończyny, a nawet śmiercią. 

zawał
07.03.2023 10:49 Jak chronić się przed udarem mózgu i zawałem serca? Kluczowe są nasze codziennie wybory

Według danych GUS, choroby układu krążenia stanowią najczęstszą przyczynę zgonów w naszym kraju. Każdego roku przybywa coraz więcej pacjentów cierpiących na choroby układu krążenia. Liczba zawałów serca i udarów mózgu stale rośnie i występuje u coraz młodszych osób. Związane jest to przede wszystkim z naszymi niezdrowymi nawykami.

psychiatra
03.03.2023 14:19 Powikłaniem miażdżycy mogą być zaburzenia psychiczne. Mało kto ma tego świadomość

Miażdżyca jest chorobą spowodowaną zbyt dużym stężeniem cholesterolu we krwi. W ścianie tętnicy rozwija się stan zapalny, z czasem prowadząc do powstania blaszki miażdżycowej, która stopniowo się powiększa. Dochodzi wtedy do zwężenia światła tętnicy, przez co przepływ krwi staje się coraz słabszy. Powoduje to niedokrwienie narządów, m.in. serca i mózgu. Blaszki miażdżycowe często pękają tworząc skrzepliny. Powstałe skrzepliny urywają się i płynąc z prądem krwi zatykają naczynia. 

  • 1
  • 2