Pacjenci.pl Zdrowie Wysypka u dzieci – czym może być spowodowana?
pixaby.com

Wysypka u dzieci – czym może być spowodowana?

19 marca 2022
Autor tekstu: Paulina Piziorska

Wysypka u dzieci – wyprysk alergiczny i pokrzywka

Wyprysk alergiczny i pokrzywka to uczulenie spowodowane którymś ze składników pożywienia lub alergenami znajdującymi się w otoczeniu. Wysypka ma zazwyczaj postać pokrzywki, czyli bąbli o wyraźnie zarysowanych kształtach i płaskiej powierzchni. Ten rodzaj wysypki może wystąpić na całym ciele, najczęściej jednak pojawia się na buzi, rączkach i brzuszku. Symptomy towarzyszące zależą od przyczyny alergii, skóra jednak zawsze swędzi. Pokrzywce może towarzyszyć pogorszone samopoczucie, bóle brzucha, kolka czy wymioty.

Wysypka u dzieci – różyczka

Wysypka u dzieci w przebiegu tej dolegliwości ma charakter bladoróżowych plamek wielkości główki szpilki, rozmieszczonych na całym ciele. Zmiany skórne obejmują najpierw obszar za uszami, a następnie rozprzestrzeniają się na tułów. Różyczka zazwyczaj nie wymaga leczenia, jednak konieczna jest konsultacja z lekarzem, który dokładnie obejrzy zmiany i potwierdzić diagnozę. Na czas choroby mały pacjent powinien być izolowany od innych osób, aby uniknąć zarażenia pozostałych.

Wysypka u dzieci – odra

Odra to ostra choroba zakaźna o charakterze wirusowym, która dzięki dostępności szczepień występuje coraz rzadziej. U dzieci na kilka dni przed pojawieniem się wysypki występują objawy w postaci światłowstrętu oraz zapalenia krtani. Odra wywołuje także suchy i męczący kaszel, który wpływa na ogólne samopoczucie dziecka. Warto wiedzieć, że grudkowej wysypce o nieregularnych kształtach często towarzyszy wysoka temperatura. Zmiany skórne na początku zlokalizowane są na twarzy, a następnie obejmują tułów, kończyny górne i kończyny dolne.

Wysypka u dzieci – potówki

Potówki to niewielkie pęcherzyki, w których znajduje się bezbarwny płyn. Potówki pojawiają się zazwyczaj w miejscach, które są szczególnie narażone na przegrzanie, np. plecy, szyja. Najczęściej nie ma potrzeby wizyty u lekarza, chyba że płyn będzie miał nie przezroczysty kolor, a skóra wokół stanie się zaczerwieniona;

Obserwuj nas w
autor
Paulina Piziorska

Paulina Piziorska

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko