Zadrapania – czy mogą być niebezpieczne?
Zadrapania definiowane są jako przerwanie ciągłości powierzchni skóry i powodowane są przez czynniki zewnętrzne takie jak nieostrożne użytkowanie różnego rodzaju narzędzi lub kontakt ze zwierzętami. Niektóre zadrapania, zwłaszcza, kiedy nie zostaną zdezynfekowane, mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia. Które i dlaczego? Tego właśnie dowiesz się z niniejszego artykułu!
Zadrapania, skaleczenia i inne – charakterystyka
Zadrapania i drobne skaleczenia to najczęściej skutek nieostrożności dziecka. Wypadki zdarzają się jednak również dorosłym. Z pozoru zadrapania czy skaleczenia nie są niebezpieczne. Zawsze jednak należy brać pod uwagę, że nieleczone i pozostawione same sobie mogą spowodować nieco problemów – przede wszystkim różnego rodzaju zakażenia bakteriami i wirusami.
Zadrapania według definicji określa się jako przerwanie ciągłości zewnętrznych powłok skórnych przez zewnętrzny czynnik, którym najczęściej jest mechaniczny uraz podczas wykonywania różnego rodzaju czynności. Doznać zadrapania można zarówno w trakcie zabawy, aktywności fizycznej, jak i przygotowując obiad czy bawiąc się z domowym pupilem.
Mimo pozorów zadrapań nie należy ignorować. Każde z nich powinno być skrupulatnie opatrzone. Podstawą zapobiegania zachorowaniom spowodowanym przez dostanie się poprzez rankę do krwi niebezpiecznych bakterii czy wirusów, jest ranki zdezynfekowanie. Zadrapania, ze strony zwierząt czy też będące otarciem o brudną powierzchnię albo narzędzie, mogą być źródłem wielu schorzeń.
Skutki zadrapań – choroba kociego pazura
Wśród wielu niepożądanych powikłań, po zadrapaniu przez zwierzę domowe, znajduje się choroba kociego pazura. Jest to bakteryjna choroba odzwierzęca przenoszona głównie przez koty, jednak nosicielami bakterii za nią odpowiedzialnej mogą być również inne zwierzaki takie jak psy czy jeże. W wyniku zadrapania bakterie bartonella henselae dostają się do krwioobiegu. W przeciągu dwóch tygodni od zarażenia dochodzi do rozwoju bartonelozy . Najczęściej objawy choroby mijają samoistnie lub w ogóle nie da się ich zauważyć. Nie zawsze jednak ta choroba, której początek dało zadrapanie, przebiega bezobjawowo.
U niektórych zakażonych bartonelozą obserwuje się oprócz gorączki również powiększenie węzłów chłonnych, bóle głowy, ogólne osłabienie organizmu oraz uczucie rozbicia, bóle stawów i zmiany skórne, które najczęściej podobne są do rumienia guzowatego (uogólnione zaczerwienienie skóry oraz wyczuwalne pod skórą guzki).
W wyniku zakażenia bakteriami bartonella henselae poprzez zadrapanie może również dojść do kilku niepożądanych powikłań takich jak zapalenie mózgu lub wsierdzia. Zdarzają się również przypadki małopłytkowości oraz zmian osteolitycznych. Ze względu na bakteryjne podłoże bartonelozy, leczenie przebiega przede wszystkim w oparciu o antybiotykoterapię.
Skutki zadrapań – tężec
Wśród innych skutków zadrapania najczęściej wymienia się zakażenie rany przez laseczki tężca. Wprawdzie choroba ta występuje obecnie bardzo rzadko, ponieważ obowiązkowo szczepi się na nią już małe dzieci, warto jednak podejmować odpowiednie środki ostrożności, aby nie borykać się z problemami, które tężec wywołuje.
Choroba ta bowiem atakuje układ nerwowy oraz powoduje skurcze mięśni i jako taka wymaga hospitalizacji. Prowadzi do wielu powikłań, a nieleczona również do śmierci. W leczeniu natomiast podaje się antytoksyny.
Leczenie zadrapań
Zadrapania są najczęściej rankami i skaleczeniami bardzo powierzchniowymi, jednak nie należy ich lekceważyć ani zostawiać bez opatrunku. Każde najmniejsze uszkodzenie skóry jest bowiem doskonałym dla bakterii miejscem, przez które wniknąć mogą one do organizmu i wywołać groźne i opisane wyżej zakażenia.
Jeżeli zatem dojdzie do zadrapania skóry, należy uszkodzoną powierzchnię przemyć wodą, roztworem soli fizjologicznej lub preparatem lawaseptycznym. Następnie należy zadrapanie odkazić. Nie musisz jednak robić tego przy pomocy szczypiących środków takich jak woda utleniona. Obecnie w aptekach dostępne są preparaty nie zawierające alkoholu, o właściwościach antybakteryjnych oraz nie wysuszające skóry. Na zdezynfekowaną skórę należy założyć opatrunek, który ochroni rankę przed czynnikami zewnętrznymi, między innymi przed wszelkiego rodzaju zanieczyszczeniami.