Pacjenci.pl Zdrowie Zaniki pamięci – główne przyczyny
pixabay.com

Zaniki pamięci – główne przyczyny

19 marca 2022
Autor tekstu: Małgorzata Kośla

Zaniki pamięci – główne przyczyny

Zaniki pamięci – objawy

Zaniki pamięci – diagnostyka i leczenie

Zaniki pamięci – główne przyczyny

Zaburzenia pamięci można podzielić na ilościowe i jakościowe. Ilościowe, tj. dysmnezje, dzielą się na:

- amnezję, utratę wspomnień dotyczących jakiegoś okresu,

- hipomnezję, trudności w zapamiętywaniu,

- hipermnezję, zdolność zapamiętywania i przypominania w dużo większym stopniu niż przeciętna osoba.

Natomiast to jakościowych zaburzeń pamięci, to znaczy dysmnezji, można zaliczyć:

- konfabulacje, czyli uzupełnianie luk w pamięci zdarzeniami, które nie miały miejsca,

- kryptomnezje, tj. pamięć bez identyfikowania wspomnień, np. przypisywanie (nieświadomie) słów, które powiedział ktoś inny.

Przyczyny zaburzeń pamięci najczęściej mają wiele wspólnego z upośledzeniem procesów zapamiętywania. Często łączy się to z poczuciem otępienia. Najczęstszą przyczyną zaburzęń pamięci jest choroba Alzheimera oraz choroba Parkinsona. Inne główne przyczyny to:

- stwardnienie rozsiane,

- depresja,

- choroba Wilsona,

- udar,

- niedoczynność tarczycy i przysadki,

- depresja,

- niedobór witamin B1, b12 oraz kwasu foliowego,

- zakażenie kiłą i wirusem HIV,

- choroba Addisona,

- choroba Cushinga,

- zatrucie metalami ciężkimi,

- nowotwory ośrodkowego układu nerwowego,

- długotrwałe nadużywanie alkoholu.

- mechaniczne urazy głowy, np. w skutek wypadku samochodowego,

- silne bodźce psychiczne, np. traumy.

Zaniki pamięci – objawy

Objawy zaników pamięci zależą od rodzaju choroby. Kiedy mamy do czynienia z zaburzeniami pamięci krótkotrwałej, chorzy mają trudności z przypominaniem sobie zdarzeń, które działy się przed chwilą, w przeciągu ostatnich minut i godzin. Zaś pacjenci cierpiący na zaburzenia pamięci długotrwałej dotyczą zazwyczaj kłopotów z przypominaniem zdarzeń mających miejsce w dalszej przeszłości.

Z kolei chorzy na amnezję mogą mieć objawy zaników pamięci, charakteryzujących się utratą wspomnień, np. związanych z traumą. Z drugiej strony chorzy mogą także cierpieć na amnezję następczą, czyli mieć problemy z zapamiętywaniem po wystąpieniu czynnika wyzwalającego, czyli mieć kłopoty z pamięcią po traumie, a nie z samym pamiętaniem traumy.

Kolejnym objawem zaników pamięci jest wymyślanie fałszywych wspomnień, co określa się mianem konfabulacji. Konfabulacje powstają, kiedy w naszej pamięci znajdują się luki i próbujemy je wypełnić fałszywymi wspomnieniami. Błąd pamięciowy polega na tym, że wierzymy w te wypełnienia pamięciowe bez poddania ich krytycznemu myśleniu. Osoba chora nie ma świadomości konfabulacji.

Jeszcze jednym objawem zaników pamięci mogą być złudzenia pamięciowe, które sprawiają, że chory niejasno widzi własne wspomnienia i pamięta o nich, jakby były w krzywym zwierciadle.

Ostatnim przykładem jest kryptomnezja, która powoduje, że pacjent reaguje żywo na rzeczy, które już przeszedł i można je zaliczyć do przeszłości, ze względu na to, że ich nie pamięta. Przykładem takiego stanu rzeczy może być na przykład pisanie czegoś w przekonaniu, że pisze się to pierwszy raz, na świeżo, a w rzeczywistości chory pisze dokładnie to samo, co napisał jakiś określony czas wcześniej.

Zaniki pamięci – diagnostyka i leczenie

Leczenie zaburzeń pamięci zależy od rodzaju zaniku pamięci, przyczyny, która go wywołała oraz od stopnia postępu choroby. W tym celu bardzo ważna jest skuteczna diagnostyka zaników pamięci i podjęcie odpowiedniego leczenia zachowawczego.

Lekarz najczęściej decyduje się na farmakoterapię, co znacznie spowalnia zaistniałe zaburzenia i pozwala choremu względnie normalnie funkcjonować. Jeśli chory cierpi na schorzenia endokrynologiczne, to lekarz najczęściej zaleca lekarstwa dobrane do typu jego schorzenia. Zaś jeśli chory cierpi na alkoholizm i to jest główną przyczyną zaników pamięci, musi udać się na terapię i natychmiastowo zrezygnować z przyjmowania czynnika wyzwalającego chorobę. Dodatkowo powinien dbać także o dietę bogata w witaminy z grupy B.

Dodatkowo w procesie leczenie zaników pamięci pacjentom podaje się także nootropowe leki prokognitywne, które stymulują procesy metaboliczne zachodzące w naszym mózgu, co znacznie wpływa na poprawienie funkcji zapamiętywania.

Obserwuj nas w
autor
Małgorzata Kośla

Małgorzata Kośla

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko