Pacjenci.pl Zdrowie Zapalenia tęczówki i ciała rzęskowego – przyczyny, objawy, leczenie
pixabay.com

Zapalenia tęczówki i ciała rzęskowego – przyczyny, objawy, leczenie

19 marca 2022
Autor tekstu: Małgorzata Kośla

Zapalenia tęczówki i ciała rzęskowego – przyczyny

Zapalenia tęczówki i ciała rzęskowego – objawy

Zapalenia tęczówki i ciała rzęskowego – leczenie

Zapalenia tęczówki i ciała rzęskowego – przyczyny

Tęczówka to element oka, którego cechuje nieprzezroczysta tarczka będąca przednią częścią błony naczyniowej oka. W samym centrum tęczówki znajduje się źrenica. Zapalenie tęczówki jest częstym skutkiem chorób autoimmunologicznych, a jakie są przyczyny zapaleń tęczówki? Najczęściej są to choroby reumatyczne takie jak reaktywne zapalenie stawów, zesztywniające zapalnie stawów oraz łuszczycowe zapalenie stawów. Inne choroby, które mogą być przyczyną pojawienia się zapalenia tęczówki i ciała rzęskowego to na przykład nieswoiste zapalenie jelit, reumatoidalne zapalenie stawów, sarkoidoza, stwardnienie rozsiane, zespół Stilla, zespół Vogt-Koyanaga-Harada, autoimmunologiczne zapalenia naczyń, toczeń rumieniowaty układowy oraz cewkowo-miąższowe zapalenie nerek.

Zapalenie tęczówki jest bardzo częstym objawem chorób zaliczających się do spondyloartropatii, a choroba reumatyczna, której najczęściej towarzyszy także pozastawowe zajęcie tęczówki to zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa.

Inne przyczyny choroby tęczówki i ciała rzęskowego to zakażenia oczu i chłoniaki. Wpłynąć mogą na to także wszelkiego rodzaju powikłania po operacji. Za powstawanie zapaleń tęczówki odpowiedzialne są choroby zakaźne takie jak kiła czy gruźlica.

Zdarza się też, że u niektórych chorych nie da się odszukać przyczyn choroby. Tacy pacjenci mają idiopatyczne zapalenie tęczówki, które może być z kolei wczesnym objawem spondyloartropatii.

Zapalenia tęczówki i ciała rzęskowego – objawy

Zapalenia tęczówki i ciała rzęskowego ma charakterystyczne dla siebie objawy, takie jak:

- silny ból oka,

- łzawienie oczu,

- zaczerwienienie gałek ocznych,

- światłowstręt,

- pogorszenie widzenia,

- zniekształcona źrenica,

- tęczówka o kolorze zielonkawym lub brunatnawym

- powolne pogorszenie widzenia oraz brak bólu (w postaci przewlekłej zapalenia tęczówki).

Zapalenia tęczówki i ciała rzęskowego – leczenie

Diagnozę przy rozpoznaniu zapalenia tęczówki i ciała rzęskowego stawia lekarz okulista, który wykonuje choremu badanie dna oka za pomocą lampy szczelinowej.

Pierwszym krokiem, jaki wykonuje lekarz, jest zazwyczaj przepisanie leków do miejscowego stosowania; optyk często posiłkuje się kortykosteroidami podawanymi bezpośrednio do ust i gałki ocznej.

W przypadku nawrotów choroby, optyk przepisuje także terapię lekami z grupy przeciwreumatycznych modyfikujących przebieg choroby. Postępująca, przewlekła postać choroby doprowadza do znacznego uszkodzenia narządu wzroku i pojawienia się zaostrzonych i bardziej uciążliwych dla chorego objawów. W tym celu chory bardzo często musi unikać wszelkiego światła i nosić okulary przeciwsłoneczne. Zabrania się mu także oglądania telewizji oraz czytania. Lekarz bardzo często posiłkuje się także antybiotykoterapią, którą zazwyczaj przepisuje chorym w zaawansowanym stadium choroby lub tym, którzy bardzo mocno odczuwają zaistniałe objawy zapalenia tęczówki.

Leczenie zapalenia tęczówki i ciała rzęskowego jest procesem długotrwałym i wieloetapowym, a za podstawę leczenia uznaje się terapię objawową, miejscową. W zależności od przyczyny choroby, zapalenie tęczówki i ciała rzęskowego może być chorobą albo nieuleczalną albo uleczalną. Z pewnością jednak wymaga szybkiej wizyty lekarskiej w celach diagnostycznych, ponieważ nieleczone schorzenia może skutkować trwałym uszkodzeniem narządu wzroku i doprowadzić do nieodwracalnej ślepoty.

Obserwuj nas w
autor
Małgorzata Kośla

Małgorzata Kośla

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko