Pacjenci.pl Zdrowie Zapalenie dróg łzowych u dorosłych i u dzieci – objawy i leczenie
pixabay.com

Zapalenie dróg łzowych u dorosłych i u dzieci – objawy i leczenie

19 marca 2022
Autor tekstu: Małgorzata Kośla

Zapalenie dróg łzowych u dorosłych i u dzieci – przyczyny

Zapalenie dróg łzowych u dorosłych i u dzieci – objawy

Zapalenie dróg łzowych u dorosłych i u dzieci – leczenie

Zapalenie dróg łzowych u dorosłych i u dzieci – przyczyny

Przyczyny zapalenia dróg łzowych u dorosłych i u dzieci mają różne podłoże. Jeśli choroba dotyka noworodków, wówczas w ich przypadku mogło dojść do opóźnienia rozwoju dróg łzowych już w łonie matki. Jeśli tak się dzieje, dochodzi do zastoju łez, które w następstwie ulegają wtórnemu zakażeniu bakteryjnemu.

Innymi przyczynami zapalenia dróg łzowych u dorosłych i u dzieci są czynniki zewnętrzne. Do takich przyczyn najczęściej należy dostanie się do kanalików łzowych lub worków łzowych bakterii lub chorobotwórczych grzybów. Chorobę pośrednio wywołuje potarcie oka, włożenie do oka zakażonego palca lub paznokcia albo uszkodzenie mechaniczne.

Zapalenie dróg łzowych u dorosłych i u dzieci – objawy

Zapalenie dróg łzowych u dorosłych i u dzieci objawia się przewlekłym stanem zapalnym, który prowadzi do zbliznowacenia dróg łzowych i stałego, uciążliwego łzawienia oczu. Jednak niekiedy zdarza się, że choroba ma charakter okresowy i mija po wdrożonym leczeniu lub samoistnie.

Objawy zapalenia dróg łzowych u dorosłych i u dzieci to najczęściej duża bolesność oka. Pojawia się zwłaszcza w kąciku wewnętrznym, zazwyczaj z dodatkowym zaczerwienieniem skóry w tym rejonie. Bolesności i zaczerwienieniu towarzyszy także obrzęk i opuchlizna. Charakterystycznym objawem zapalenia dróg łzowych jest reakcja na ucisk. Kiedy uciśniemy okolice obrzęku przez otwór łzowy wydobywa się wydzielina ropna. W momencie, gdy zapalenie obejmuje cały woreczek łzowy, powstaje także duży naciek zapalny i pojawia się on na bocznej ścianie nosa. To objawy zaawansowanej fazy choroby. Do tego, bardzo często wydzielina ropna przedostaje się na zewnętrz przez przetokę skórną i wywołuje nieprawidłowe połączenie z przetoką skórną a workiem łzowym.

Zapalenie dróg łzowych u dorosłych i u dzieci – leczenie

Leczenie zapalenia dróg łzowych u dorosłych i u dzieci odbywa się po diagnostyce w gabinecie okulistycznym. Lekarz okulista za pośrednictwem wywiadu lekarskiego oraz badań narządu wzroku określa przyczynę pojawienia się choroby. Najczęściej lekarz decyduje się na leczenie objawowe, czyli takie, które ma pomóc w już zaistniałych objawach zapalenia dróg łzowych. W tym celu zaleca płukanie lub sodowanie dróg łzowych, aby je udrożnić i przywrócić ich naturalną funkcję. Często też okulista wykonuje masaż okolic woreczka łzowego, aby manualnie udrożnić drogi łzowe tak, by z powrotem produkowały właściwe ilości niezbędnych dla narządu wzroku łez. Płukanie i sodowanie wykonuje się zazwyczaj w bardzo zaawansowanych przypadkach choroby, a zabieg ten powinien być przeprowadzany wyłącznie w szpitalu lub profesjonalnej klinice okulistycznej.

Bardzo często zapalenie dróg łzowych u dorosłych i u dzieci mija samoczynnie i jest stanem przejściowym. W tym celu często stosuje się leki apteczne, aby przyspieszyć proces mijania zapalenia, najczęściej są to krople lub płyny do oczu.

Kiedy zapalenie ma przewlekły charakter i prowadzi do zbliznowacenia dróg łzowych i stałego łzawienia. Wówczas leczenie odbywa się za pomocą zbiegu chirurgicznego. W początkowej fazie choroby lekarz za pomocą specjalnej sondy udrażnia drogi łzowe. To bardzo często okazuje się na tyle pomocne, że nie wymaga dalszych interwencji. Jednak gdy metoda zawiedzie, lekarz może zlecić usunięcie woreczka łzowego lub stworzenie nowego połączenia między workiem łzowym a jamą nosową.

Obserwuj nas w
autor
Małgorzata Kośla

Małgorzata Kośla

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko