Pacjenci.pl Zdrowie Zapalenie i zanik nerwu wzrokowego – przyczyny, objawy, leczenie
pixabay.com

Zapalenie i zanik nerwu wzrokowego – przyczyny, objawy, leczenie

19 marca 2022
Autor tekstu: Małgorzata Kośla

Zapalenie i zanik nerwu wzrokowego – przyczyny

Zapalenie i zanik nerwu wzrokowego – objawy

Zapalenie i zanik nerwu wzrokowego – diagnostyka i leczenie

Zapalenie i zanik nerwu wzrokowego – przyczyny

Główne przyczyny zapalenia i zaniku nerwu wzrokowego to między innymi:

- urazy oka,

- jaskra,

- tarcza zastoinowa,

- zwyrodnienie siatkówki w formie przewlekłej,

- ucisk nerwu wzrokowego,

- przyjmowanie niektórych leków,

- patologia w jamie czaszki,

- obrzęk tarczy nerwu wzrokowego, który utrzymuje się przez długi czas.

Zapalenie i zanik nerwu wzrokowego – objawy

W chorobie zaniku nerwu wzrokowego można wyróżnić następujące postaci:

1.    Pierwotny zanik nerwu wzrokowego. Pierwotny zanik nerwu wzrokowego polega na uszkodzeniu nerwu wzrokowego i ucisku włókien nerwowych oraz toksycznego uszkodzenia tego nerwu. Choroba ma objawy podobne do choroby Lebera. Charakterystyczny objaw zaniku nerwu wzrokowego pierwotnego to blada tarcza nerwu z wyraźną granicą.

2.    Wtórny zanik nerwu wzrokowego. Charakterystyka choroby to ledwo zauważalne granicy tarczy nerwu wzrokowego. Przyczyną tego typu zaniku nerwu wzrokowego jest neuropatia zastoinowa.

3.    Następczy zanik nerwu wzrokowego. To postać choroby, która objawia się przewlekłym procesem zwyrodnieniowym siatkówki.

Objawy zapalenia i zaniku nerwu wzrokowego to między innymi:

- ból gałki ocznej,

- ograniczone pole widzenia,

- zaburzenia widzenia barw,

- niemożność widzenia kontrastu,

- nagła utrata wzroku.

Ciężkie powikłania mogą doprowadzić do obrzęku mózgu i krwiaków, stan ten powstaje w zaawansowanej fazie choroby. Wówczas potrzebna jest natychmiastowa pomoc lekarska, w innym razie, pacjent może umrzeć.

Warto wiedzieć, że zmiany chorobowe mogą dotyczyć tylko jednej gałki ocznej lub dwóch gałek oczu.

Zapalenie i zanik nerwu wzrokowego – diagnostyka i leczenie

Diagnostyka zapalenia i zaniku nerwu wzrokowego powinna odbywać się gabinecie okulistycznym. Zanik nerwu wzrokowego może powstawać wraz z jaskrą lub zaćmą, dlatego bardzo ważna jest szeroka i dogłębna diagnoza. Podstawowym badaniem, które powinno się wykonać jest badanie elektrofizjologiczne, czyli:

- VEP,

- PERG.

Badania polegają na obserwacji zmian tak zwanych prądów czynnościowych, które dotyczą gałki ocznej, mięśni oka oraz okolicy kory mózgowej w pobliżu narządu wzroku.

Aby lekarz mógł postawić trafną diagnozę, powinien rozpocząć wizytę lekarską od wywiadu z pacjentem, aby potwierdzić lub wykluczyć podłoże genetyczne choroby. Ponad to, kolejnym badaniem, które musi mieć pacjent, jest tomografia komputerowa oraz rezonans magnetyczny lub jedna z tych metod. Badanie powinno dotyczyć oczodołu i mózgu. Robi się to w celu wykluczenia stwardnienia rozsianego lub zmian uciskowych. Zdarza się też, że lekarz dostaje pewne sygnały do przeprowadzenia badań genetycznych, zwłaszcza w celu wykrycia choroby Lebera.

Samo leczenie zapalenia i zaniku nerwu wzrokowego polega na leczeniu przyczyn wywołujących zanik nerwu wzrokowego. Przejście choroby jest niemożliwe w przypadku powstania jej w wyniku ucisku lub urazy, który powoduje całkowity zanik nerwu. Z kolei choroba, której przyczyną są względy metaboliczne, leczona jest objawowo. Warto wiedzieć, że choroba może być dziedziczna, więc jeśli zapadniemy na nią, nasze dzieci również powinny być przebadane w celach diagnostyki zaniku nerwu wzrokowego. Niestety w bardzo wielu przypadkach zanik nerwu wzrokowego jest chorobą nieuleczalną, a zapalenie tego nerwu bardzo często do tego prowadzi.

Obserwuj nas w
autor
Małgorzata Kośla

Małgorzata Kośla

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko