Pacjenci.pl Zdrowie Zapalenie miedniczek nerkowych – przyczyny, objawy, leczenie
pixabay.com

Zapalenie miedniczek nerkowych – przyczyny, objawy, leczenie

19 marca 2022
Autor tekstu: Małgorzata Kośla

Zapalenie miedniczek nerkowych – przyczyny

Zapalenie miedniczek nerkowych – objawy

Zapalenie miedniczek nerkowych – diagnostyka i leczenie

Zapalenie miedniczek nerkowych – przyczyny

Przyczynami zapalenia miedniczek nerkowych mogą być zakażenia bakteryjne, wirusowe i grzybiczne. Zakażenie bakteryjne stanowi aż 80 procent przypadków choroby. Bakterie pochodzą z dolnych dróg moczowych i dostają się do nerek przez moczowody. Najczęściej są to takie bakterie jak E.Coli lub gronkowce. Wirusowe zapalenie miedniczek nerkowych to zakażenie, które wywołują wirusy z rodziny Herpes, zwłaszcza wirus opryszczki. Wirusem tym można zarazić się podczas kontaktów seksualnych. Natomiast choroba wywołana przez grzyby zdarza się najczęściej u osób, które mają obniżoną odporność przez leczenie antybiotykami lub lekami immunosupresyjnymi.

Z kolei zapalenie miedniczek nerwowych o charakterze przewlekłym jest skutkiem nieleczonego lub nieprawidłowo leczonego zakażenia cewki moczowej lub pęcherza moczowego.

Przyczyną zachorowania na zapalenie miedniczek nerkowych między innymi jest:

- ciąża,

- cukrzyca,

- wada rozwojowa układu moczowo-płciowego,

- refluks pęcherzowo-moczowy,

- cewnik w pęcherzu moczowym,

- intensywne życie seksualne,

- zaburzenia neurologiczne,

- przepuklina kręgosłupa,

- udar mózgu.

Zapalenie miedniczek nerkowych – objawy

Objawy, które towarzyszą choremu na zapalenie miedniczek nerkowych, to między innymi:

- nagły ból lędźwi o charakterze promieniującym,

- ból pachwiny,

- gorączka lub stan podgorączkowy,

- osłabienie,

- bóle brzucha, nudności, wymioty,

- częstomocz,

- ból podczas oddawania moczu,

- parcie na mocz z pieczeniem,

- krwiomocz,

- nadciśnienie tętnicze.

Co więcej, objawem, który wskazuje na zapalenie miedniczek nerkowych jest dodatni objaw Goldflama. Polega na odczuwaniu wyraźnego bólu w okolicy kręgosłupa lędźwiowego w momencie uderzenia w to miejsce przez lekarza. Jeśli skutkiem zapalenia jest niewyleczony pęcherz, chory odczuwa też ból przy uciśnięciu ciała nad spojeniem łonowym.

Zapalenie miedniczek nerkowych – diagnostyka i leczenie

Diagnozę w zapaleniu miedniczek nerkowych stawia lekarz internista, która poza wywiadem lekarskim, kieruje chorego do badania moczu. W badaniu widoczny jest wzrost białych krwinek i wzrost CRP oraz odczynu Biernackiego; wzrasta także poziom mocznika, a badanie wskazuje na leukocytozę. W trakcie zapalenia nerek często występuje także białkomocz lub nawet krwiomocz. Lekarz często może zalecić inne badania w celu diagnostyki zapalenia miedniczkowego nerek takie jak badanie ultradźwiękowe. Badanie to pokazuje obraz nerek – kiedy jesteśmy chory, w nerkach można zaobserwować obkurczenie narządu oraz nierówną powierzchnię organu. Kiedy stopień choroby jest zaawansowany, lekarz decyduje się na biopsję nerki.

Leczenie zapalenie miedniczek nerkowych trwa około dwa tygodnie. Lekarz przepisuje na ten czas skuteczny antybiotyk, który stosuje się przy zakażeniu dróg moczowych. Antybiotyk dobierany jest odpowiednio do wyników badania krwi. Dodatkowo zaleca także leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Zaleceniem lekarskim na czas choroby jest ograniczenie aktywności fizycznej i przyjmowaniem dużej ilości wody.

Leczenie operacyjne może być zalecone w przypadku zaburzeń w oddawaniu moczu, które spowodowane jest kamicą nerkową. Bardzo często wykonuje się wówczas też cewnikowanie pęcherza oraz sondowanie moczowodów.

Zapalenie miedniczkowe nerek jest chorobą o względnie łagodny przebiegu, ale tylko w przypadku, kiedy szybko zdiagnozujemy problem i poddamy się odpowiedniemu leczeniu. W innym przypadku choroba może mieć groźne powikłania.

Obserwuj nas w
autor
Małgorzata Kośla

Małgorzata Kośla

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko