Pacjenci.pl Zdrowie Zapalenie naczyń i węzłów chłonnych – przyczyny, objawy, rokowania
pixabay.com

Zapalenie naczyń i węzłów chłonnych – przyczyny, objawy, rokowania

19 marca 2022
Autor tekstu: Małgorzata Kośla

Zapalenie naczyń i węzłów chłonnych – przyczyny

Zapalenie naczyń i węzłów chłonnych – objawy

Zapalenie naczyń i węzłów chłonnych – diagnostyka i leczenie

Zapalenie naczyń i węzłów chłonnych – rokowania

Zapalenie naczyń i węzłów chłonnych – przyczyny

Przyczyny zapalenia naczyń i węzłów chłonnych są różne i często mają podłoże autoimmunologiczne. Bardzo częste przypadki zachorowania na zapalenie naczyń i węzłów chłonnych notuje się u osób z obniżoną odpornością. Zdarzają się także chorzy na cukrzyce, którzy zapadali na tę chorobę współistniejącą. Narażeni są także ci, którzy cierpią na ospę wietrzną i inne choroby zakaźne. Przyczyną pojawiania się zapalenia naczyń i węzłów chłonnych może być także długotrwałe przyjmowanie sterydów.

Jednak najczęstszą przyczyną pojawiania się zapaleń naczyń chłonnych są bakterie, np. paciorkowce i gronkowce. Inne rodzaje bakterii są rzadkością i zarażają jedynie tych, którzy są w grupie ryzyka, jak np. ogrodnicy, którzy narażeni są na rany kąsające i zakażenie bakteriami beztlenowymi. Jeszcze inną, częsta przyczyną choroby, są kraje Azji południowej i Azji wschodniej, gdzie występuje filarioza. Filarioza to przewlekła choroba pasożytnicza kręgowców, która wywołana jest przez filarie, np. Wuchereria bancrofti, Brugia malayi, Onchocerca volvulus i Mansonella ozzardi.

Zapalenie naczyń i węzłów chłonnych może być też wynikiem toczenia się w organizmie chorób nowotworowych, np. raka żołądka, raka trzustki, raka gruczołu krokowego, raka płuca czy raka sutka.

Zapalenie naczyń i węzłów chłonnych – objawy

Objawy zapalenia naczyń i węzłów chłonnych przede wszystkim manifestują się na ciele i są widoczne gołym okiem. Jednocześnie jest to pierwszy i najbardziej charakterystyczny dla tej choroby objaw. Na skórze można zaobserwować nieregularne, czerwone linie, które powstają w miejscu zajętego chorobą naczynia. Linie biegną od miejsca dotkniętego chorobą aż do okolicznych węzłów chłonnych.

Po charakterystycznych zaczerwienionych liniach na skórze wzdłuż pachwin, dołączają inne objawy choroby takie jak gorączka i związane z nią dreszcze, bóle głowy, brak apetytu, bóle stawów oraz mięśni i ogólne złe samopoczucie. Oczywistym objawem choroby jest także powiększenie i bolesność węzłów chłonnych.

Zapalenie naczyń i węzłów chłonnych – diagnostyka i leczenie

Diagnostyka zapalenia naczyń i węzłów chłonnych wykonywana jest za pomocą badania podmiotowego. Aby utwierdzić się w rozpoznaniu, lekarz bardzo często zaleca także badanie krwi w laboratorium. Jeśli badanie to potwierdzi stan zapalny toczący się w organizmie, rozpoczyna się proces leczenia.

Podstawą leczenia zapalenia naczyń i węzłów chłonnych jest leczenie przyczynowe. Bardzo często podawane są antybiotyki, które wykazują największą skuteczność w przywracaniu pacjenta do zdrowia. Lekarz zaleca także leczenie objawowe, które polega na gorących okładach podawanych na zajęte chorobą miejsca. Pacjent powinien także unosić wysoko chorą część ciała, aby zmniejszyć opuchliznę i zapobiec rozprzestrzenianiu infekcji. Dodatkowo podaje się także leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, a w ciężkich przypadkach stosuje się zabieg chirurgiczny.

Zapalenie naczyń i węzłów chłonnych – rokowania

Zapalenie naczyń i węzłów chłonnych może mieć dobre rokowania, jeśli szybko zgłosimy się do specjalisty i podejmiemy skuteczne leczenie medyczne. Choroby takie jak zapalenia naczyń chłonnych mogą nieść za sobą przykre konsekwencje takie jak przedostanie się bakterii do krwioobiegu. Niestety jest to bardzo poważnym powikłaniem, które może być nawet zagrożeniem życia dla pacjenta! Chory jest także narażony na zapalenie tkanki łącznej lub powstawania bardzo groźnych dla człowieka ropni. Dlatego tak ważne jest, aby szybko zainterweniować i udać się do lekarza.

Ogólnie rokowania w zapaleniu naczyń i węzłów chłonnych są raczej pomyślne. Badania pokazują, że ponad 90% przypadków chorych wyzdrowiało. Warunkiem jest szybko podjęte leczenie i poddanie się antybiotykoterapii. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że choroba ta ma długotrwały przebieg, a leczenie niejednokrotnie trwa od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy.

Obserwuj nas w
autor
Małgorzata Kośla

Małgorzata Kośla

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko