Zapalenie oskrzeli – przyczyny, objawy, leczenie
Zapalenie oskrzeli – przyczyny
Zapalenie oskrzeli – objawy
Zapalenie oskrzeli – leczenie
Zapalenie oskrzeli – przyczyny
Najczęstszą przyczyną zapalenia oskrzeli jest zarażenie się wirusem, zwłaszcza rhinowirusem, który wywołuje nieprzyjemne objawy takie jak katar, lub zarażenie się wirusem grypy. Duże rzadziej przyczyną zapalenia oskrzeli się bakterie.
Chorują zazwyczaj osoby z obniżoną odpornością, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym. Jak dochodzi do zakażenia? Zakażenie odbywa się przez drogą kropelkową, tak jak w przypadku innych wirusów. Chory przenosi zarazki w kaszlu, podczas kichania oraz w trakcie mówienia. Jeżeli osoba chora ma nadkażenie bakteryjne, należy dodatkowo podać jej antybiotyk. Zapalenie oskrzeli bardzo często mylone jest z astmą albo jest skutkiem astmy.
Zapalenie oskrzeli – objawy
Objawy zapalenia oskrzeli to przede wszystkim bardzo męczący, uporczywy kaszel. Początkowo kaszel jest suchy i drapiący. Najczęściej nasila się podczas leżenia lub w trakcie snu. To bardzo często uniemożliwia choremu odpowiednią regenerację, powoduje rozdrażnienie oraz zmusza do częstego wstawania. Chory na zapalenie oskrzeli skarży się także na ból gardła, który z kolei spowodowany jest podrażnieniem błony śluzowej na skutej męczącego kaszlu. Później objaw ten przeradza się w kaszel mokry i chory może zacząć odpluwać wówczas niewielkie ilości wydzieliny spływającej z gardła do płuc. Objawy towarzyszące to między innymi ból głowy, gorączka lub podwyższona temperatura, dreszcze, zimne poty, ból głowy, osłabienie i ogólne złe samopoczucie.
Zapalenie oskrzeli – leczenie
Zapalenie oskrzeli zazwyczaj diagnozuje lekarz internista, lekarz rodzinny lub lekarz pierwszego kontaktu. Lekarz decyduje się przede wszystkim na leczenie objawowe. W tym celu przepisuje odpowiednie medykamenty, w których możemy znaleźć środki zbijające temperaturę, preparaty na gardło, tabletki do ssania, witaminę C, wapno, leki na kaszel suchy i przeciw wykrztuśne oraz inne. Pomocne w leczeniu zapalenia oskrzeli mogą być wszelkie leki, które stosuje się w przypadku astmy.
Ponad to lekarz zaleca kilka tygodni zwolnienia, podczas którego należy wygrzewać się i odpoczywać, aby organizm szybciej uporał się ze stanem zapalnym oskrzeli.
Domowe sposoby leczenia na zapalenie oskrzeli to przede wszystkim branie produktów uznawanych za naturalne leki, czyli miód, czosnek, cytryna, zioła, imbir, kurkumy i inne.
Warto wiedzieć, że częstym błędem lekarskim jest podawanie choremu antybiotyków w celu złagodzenia objawów zapalenia oskrzeli. Lekarz powinien przepisać antybiotyk tylko, kiedy zdiagnozuje zapalenie oskrzeli nadkażone bakteryjnie. Objawem takiego stanu jest przede wszystkim wysoka gorączka, kaszel z ropną wydzieliną oraz duże osłabienie organizmu. Jeśli przyczyną wywołania zapalenia oskrzeli nie są bakterie, chory powinien leczyć się środkami aptecznymi, domowymi sposobami oraz pozostać w domu i odpoczywać.
Bardzo dobrym sposobem na samodzielne przyspieszenie wyzdrowienia jest picie gorącej wody z miodem i cytryną oraz domowych naparów składających się z imbiru, kurkumy, pieprzu, miodu i cytryny. Niejednokrotnie zdarza się, że takie leczenie pomaga dużo bardziej niż nienaturalne medykamenty.