Zatrucia bluszczem trującym (Toxidendron radicans) – objawy i postępowanie
Zatrucia bluszczem trującym (Toxidendron radicans) - objawy
Zatrucia bluszczem trującym (Toxidendron radicans) objawiają się najczęściej w postaci wysypki spowodowanej reakcją alergiczną na oleiste substancje zawarte w roślinie, określone jedną nazwą „urushiol”. Ten toksyczny sok znajduje się w liściach, łodygach i korzeniach trującego bluszczu. Urushiol wywołuje reakcję alergiczną w kontakcie ze skórą, powodując swędzącą wysypkę, która może pojawić się w ciągu kilku godzin po ekspozycji lub do kilku dni później. Osoba może być narażona na działanie urushiolu bezpośrednio lub dotykając przedmiotów - takich jak narzędzia ogrodnicze, sprzęt kempingowy, a nawet futro zwierzęcia - które miały kontakt z sokiem jednej z trujących roślin. Substancja ta szybko wchłania się w skórę. Może również dostać się do dróg oddechowych, jeśli osoba będzie mieć kontakt z dymem ze spalania trującego bluszczu. Dym może narażać nie tylko skórę na działanie substancji chemicznej, ale także przewody nosowe, gardło i płuca.
Zjedzenie bluszczu lub ziołowych środków leczniczych, które go zawierają, powoduje uszkodzenie błon śluzowych przewodu pokarmowego, a to w konsekwencji może być przyczyną bardzo groźnego podrażnienia jelit i żołądka.
Oznaki i objawy wysypki z trującego bluszczu obejmują:
-
Zaczerwienienie,
-
swędzący obrzęk,
-
pęcherze
Wysypka po trującym bluszczu często pojawia się w linii prostej ze względu na sposób, w jaki roślina ociera się o skórę. Ale jeśli pojawi się wysypka po dotknięciu ubrania lub futra zwierzęcia, które ma na sobie urushiol, wysypka może być bardziej rozległa. Olej można też przenieść na inne części ciała palcami. Reakcja zwykle rozwija się od 12 do 48 godzin po ekspozycji i trwa od dwóch do trzech tygodni. Nasilenie wysypki zależy od ilości urushiolu, który dostanie się na skórę.
Zatrucia bluszczem trującym (Toxidendron radicans) - postępowanie
Główne sposoby postępowania w przypadku zatrucia bluszczem trującym to:
-
dokładne umycie rąk mydłem,
-
stosowanie leków przeciwhistaminowych,
-
stosowanie maści na oparzenia.
Należy pamiętać, że pod żadnym pozorem nie należy przebijać pęcherzy spowodowanych oparzeniami, ponieważ może to prowadzić do zakażenia rany. Nie powinno się także nosić ciasnej i nieprzepuszczalnej odzieży, aby nie doprowadzić do dodatkowych podrażnień.
Zatrucia bluszczem trującym w postaci wysypki skórnej z reguły nie są stanem zagrażającym życiu, natomiast należy natychmiast zgłosić się do lekarza, jeśli dojdzie do następujących sytuacji:
-
występują objawy ciężkiej reakcji alergicznej, takie jak silny obrzęk i/lub trudności w oddychaniu;
-
osoba była narażona na dym płonącego trującego bluszczu;
-
wysypka obejmuje więcej niż jedną czwartą ciała;
-
wysypka pojawia się na twarzy, ustach, oczach lub narządach płciowych,
-
wstępne leczenie nie łagodzi objawów
-
pojawia się gorączka i / lub wysypka wykazuje oznaki infekcji, takie jak zwiększona tkliwość, ropa lub żółty płyn wyciekający z pęcherzy oraz nieprzyjemny zapach wydobywający się z pęcherzy