Pacjenci.pl Zdrowie Zawał mięśnia sercowego u seniora - co warto wiedzieć?
pixabay.com

Zawał mięśnia sercowego u seniora - co warto wiedzieć?

19 marca 2022
Autor tekstu: Gracjana Gronowska

Czym objawia się zawał mięśnia sercowego u seniora?


Dane statystyczne donoszą, że w ciągu roku,  200 tysięcy osób w Polsce umiera z powodu zawału serca, z czego wiodąca połowa to mężczyźni. Ryzyko wystąpienia zawału zwiększa się znacznie z wiekiem, z powodu czego aż 15 procent osób między 70 a 80 rokiem życia ma za sobą takie doświadczenie. Zawał mięśnia sercowego u seniora powstaje na skutek zatoru w tętnicy wieńcowej. Wówczas dochodzi do prawie całkowitej dysfunkcji serca. Ze względu na specyfikę procesu, podczas którego dochodzi do zawału niezwykle ważna jest szybka reakcja w postaci podjęcia odpowiednich działań. Zawał serca w przypadku seniorów niekiedy jest poprzedzony objawami prodromalnymi w postaci bólu w okolicy klatki piersiowej oraz ogólnego osłabienia z występującymi dusznościami. Do najczęstszych objawów zawału mięśnia sercowego u seniorów należą nagły, kłujący ból w klatce piersiowej, wzmożona potliwość, uczucie rozlewania się bólu w okolicy mostka, zbyt szybkie lub zbyt wolne tętno, nudności oraz stan podgorączkowy.

Zawał mięśnia sercowego u seniora – przyczyny


Ze względu na różnorodność przyczyn, zawsze należy rozpatrywać je indywidualnie, jednak można wymienić kilka wiodących w pojawieniu się zawału mięśnia sercowego u seniorów. Jedną z nich jest miażdzyca, czyli choroba, w której złogi cholesterolu odkładają się w ścianach tętnic, blokując swobodny przepływ. Oprócz tego, drugą najczęstszą przyczynę stanowi nadciśnienie tętnicze, szeroko rozpowszechnione w naszych czasach. Ryzyko nadciśnienia zwiększa się wraz z wiekiem oraz w przypadku osób z cukrzycą.  Niezdrowa, niezróżnicowana dieta oraz brak jakiejkolwiek aktywności fizycznej i mało zbilansowaną dietę również zwiększają ryzyko pojawienia się chorób predysponujących do zawału mięśnia sercowego. Interesującym zdaje się być fakt, że w przypadku niektórych osób może dojść do zawału mięśnia sercowego przy jednoczesnym braku jakichkolwiek objawów. Najczęściej dzieje się to w przypadku osób w starszym wieku chorych na cukrzycę. Zawał serca niestety może się powtórzyć i nie zawsze występuje pod postacią takich samych objawów u wszystkich.

Zawał mięśnia sercowego u seniora a pierwsza pomoc


Jeśli podejrzewamy wystąpienie zawału mięśnia sercowego u seniora w każdym przypadku należy wezwać karetkę i przystąpić do udzielenia pierwszej pomocy.  Osoba doznająca zawału powinna zostać ułożona w bezpiecznej pozycji, która zmniejszy ryzyko zakrztuszenia się. Tułów ciała powinien być lekko uniesiony. W przypadku gdy jest ubrana w ciasną odzież, należy zdjąć ją z chorego lub np. odpiąć guziki paszcza. Należy wykonać sztuczne oddychanie połączone z uciskiem klatki piersiowej i kontynuować je do momentu przyjazdu pogotowia ratunkowego. Gdy osoba przechodząca zawał jest już objęta opieką medyczną, najczęściej jej wyjście ze szpitala wiąże się z podjęciem rehabilitacji oraz zmiany stylu odżywiania.

Obserwuj nas w
autor
Gracjana Gronowska

Gracjana Gronowska

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko