Pacjenci.pl Zdrowie Zespół Sjögrena
pixabay.com

Zespół Sjögrena

19 marca 2022
Autor tekstu: Agata Wiencierz

Zespół Sjögrena – co to jest?

Zespół Sjögrena jest chorobą autoimmunologiczną powodującą zapalenie i uszkodzenie gruczołów wydzielania wewnętrznego. Na uszkodzenie szczególnie narażone są komórki ślinianek i gruczołów łzowych. Oprócz wymienionych gruczołów choroba może zajmować płuca, nerki i system nerwowy. Szacuje się, że schorzenie to dotyka od 0,5% do 5% populacji, ale ze względu na różnorodność objawów dokładne rozpoznanie jest często utrudnione. Zespół Sjögrena występuje najczęściej między 40. a 60. rokiem życia. Na jego wystąpienie częściej narażone są kobiety.

Objawy zespołu Sjögrena

Głównymi objawami zespołu Sjögrena są suchość w jamie ustnej oraz zespół suchego oka (uczucie piasku pod powiekami, swędzenie, pieczenie, zaczerwienienie, ból). Dodatkowo uczucie suchości może obejmować pochwę, skórę oraz śluzówkę nosa. Z suchością jamy ustnej połączone jest występowanie próchnicy zębów oraz trudności w przełykaniu pokarmów i ich trawieniu. Brak śluzu w drogach oddechowych przyczynia się do zwiększenia częstości zakażeń i powstawania nacieków zapalnych w obrębie płuc. Oprócz objawów związanych z suchością gruczołów, możliwe jest występowanie symptomów ogólnych, takich jak zmęczenie, ból mięśni, ból i sztywność stawów. Dodatkowo mogą występować trudności z koncentracją i zapamiętywaniem. Zespół Sjögrena może współwystępować z chorobą Hashimoto, celiakią lub reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Rozpoznanie i leczenie zespołu Sjögrena

Diagnoza stawiana jest w oparciu o występowanie objawów oraz obrazowanie gruczołów. Możliwe jest też przeprowadzenie biopsji ślinianek. Leczenie polega na zapewnieniu ochrony narządowi wzroku poprzez stosowanie sztucznych łez mających za zadanie nawilżyć oko. W zależności od pozostałych objawów stosowane mogą być leki immunosupresyjne. Ze względu na brak możliwości całkowitego wyleczenia zespołu Sjögrena chorzy powinni pozostawać pod stałą opieką okulistyczną i reumatologiczną oraz powinni zwracać uwagę na stan swojego uzębienia. Możliwe jest stosowanie substytutów śliny.

Chorzy z zespołem Sjögrena są bardziej narażeni na wystąpienie chłoniaka niż populacja ogólna. Z tego względu pacjenci powinni stale obserwować swoje objawy i pozostawać w kontakcie z lekarzem rodzinnym i specjalistami.

Obserwuj nas w
autor
Agata Wiencierz

Redaktor pacjenci.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko