Złamania kości śródręcza i palców ręki
Budowa dłoni
Na szkielet dłoni składają się kości długie śródręcza oraz paliczki tworzące palce. Każda z kości śródręcza składa się z podstawy połączonej przez staw z nadgarstkiem, trzonu oraz głowy połączonej z paliczkiem bliższym. Kciuk składa się z dwóch paliczków, natomiast pozostałe palce z trzech.
Złamanie kości śródręcza
Jednym z najczęstszych złamań w obrębie śródręcza jest tzw. złamanie bokserskie, czyli złamanie szyjki V kości śródręcza, łączącej się z paliczkami małego palca. Nazwa tego urazu związana jest z jednym z mechanizmów jego powstawania – występuje on u osób uderzających zaciśniętą pięścią w twardy przedmiot. Złamaniem bokserskim nazywane jest też złamanie podstawy I kości śródręcza.
Do złamania kości śródręcza może dochodzić także w wyniku upadku na rękę, podczas wypadków komunikacyjnych oraz w trakcie uprawiania sportu.
Złamanie palców ręki
O złamaniu palców ręki mówimy, gdy dojdzie do przerwania ciągłości struktury kostnej paliczków. Dochodzi do niego, gdy na palce zadziała duża siła. Palce narażone są na złamanie podczas asekurowania upadków dłonią lub uderzenia w twardy przedmiot.
Objawy złamania kości śródręcza i palców ręki
Jak w przypadku każdego złamania, do objawów złamania kości śródręcza i paliczków należą:
-
silny ból,
-
deformacja kończyny w miejscu złamania,
-
krwiak lub zasinienie,
-
obrzęk okolicy złamania,
-
tkliwość,
-
ograniczenie ruchomości dłoni,
-
nienaturalne ułożenie palców.
Czasami w przypadku uszkodzenia sąsiadujących struktur nerwowych może pojawić się uczucie mrowienia, drętwienia w okolicy złamania lub brak czucia w ręce i palcach.