Złamania kości stępu
Budowa stopy
Ludzkie stopy są skomplikowanym narzędziem służącym do podpierania ciała. Składają się z 26 kości połączonych wieloma mięśniami, ścięgnami i stawami. Kości stopy mogą być podzielone na: kości stępu, kości śródstopia oraz kości palców stopy. Na ludzki stęp składa się 7 kości znajdujących się między stopą a golenią.
Złamania kości stępu
Ze względu na kluczową rolę, jaką stopy odgrywają w poruszaniu się, złamania kości stępu natychmiast utrudniają codzienną aktywność, dzięki czemu samo rozpoznanie urazu jest łatwe. Gdy mamy do czynienia z naruszeniem którejś z kości stępu, konieczna jest szybka interwencja lekarska i zastosowanie właściwego leczenia, ponieważ zaniedbanie złamania może skutkować późniejszymi powikłaniami.
Rodzaje złamań kości stępu
Stęp składa się z 7 kości, z których każda może ulec urazowi. W zależności od tego, która część stępu została złamana, inne będzie postępowanie lekarskie, różnić będą się także objawy.
Jednymi z najcięższych urazów stopy są złamania kości skokowej. Kość ta wchodzi w skład stawu skokowego i jest pokryta chrząstką stawową. Do jej złamania dochodzi najczęściej w wyniku wypadków komunikacyjnych lub upadku z wysokości przy czym złamania dotyczą szyjki lub bloczka kości. Gdy dojdzie do złamania tej kości stępu, obserwowany jest obrzęk okolicy stawu skokowego, zasinienie boków pięty, a także trudności w obciążeniu stopy.
W wypadkach komunikacyjnych i przy upadku z wysokości może dojść także do złamania kości piętowej. Złamania te mają zwykle charakter zmiażdżeniowy, wieloodłamowy. Uszkodzeniu ulega zazwyczaj także powierzchnia stawowa. Przy tego typu złamaniu obrzęk występuje w okolicy pięty, jej okolica jest bardzo bolesna. Możliwe jest zaobserwowanie zniekształcenia tej części stopy.
Oprócz złamań kości stępu spowodowanych wypadkami, występować mogą tak zwane złamania zmęczeniowe stopy, wynikające z powtarzających się mikrourazów, nieodpowiedniego obciążania stopy lub wad budowy. Złamania zmęczeniowe kości stępu obejmują kość łódkowatą. Na ten rodzaj złamań narażeni są szczególnie sportowcy lub osoby, które nagle zaczęły intensywnie uprawiać sport, a także zawodowi żołnierze. Objawem złamania kości łódkowatej jest ból nasilający się podczas aktywności fizycznej i zmniejszający się w trakcie odpoczynku. Pojawia się także obrzęk.
Rozpoznanie złamań kości stępu
Rozpoznanie złamań kości stępu obejmuje przeprowadzenie badań obrazowych, najczęściej RTG. Dodatkowo w celu ujawnienia ilości odłamów, przemieszczeń i przebiegu złamania wykonywane jest obrazowanie metodą tomografii komputerowej. Po rozpoznaniu, która z kości stępu uległa urazowi, wdrażane jest leczenie.