Pacjenci.pl Zdrowie Złamanie łopatki
pixabay.com

Złamanie łopatki

19 marca 2022
Autor tekstu: Agata Wiencierz

Budowa i funkcje łopatki

Łopatka jest płaską kością tworzącą wraz z obojczykiem obręcz kończyny górnej. Łopatka ma kształt w przybliżeniu trójkątny, stanowi miejsce przyczepu wielu mięśni. To głównie od ruchomości łopatki zależy zakres ruchu barku.

Złamania łopatki

Ze względu na jej położenie i budowę, złamania łopatki należą do rzadkich – kiedy już się pojawią, są indykatorem poważnego urazu w obrębie klatki piersiowej. Złamanie łopatki prawie nigdy nie jest izolowane – ok. 95% z nich współwystępuje z innymi urazami spowodowanymi wysokoenergetycznym uderzeniem, np. upadkiem z dużej wysokości – z tego też powodu śmiertelność łączona z tymi złamaniami jest wysoka. Około 70% złamań tej kości powstaje w wyniku wypadków komunikacyjnych.

Rozpoznanie złamania łopatki

Ze względu na fakt, że w przeważającej części złamań łopatki towarzyszą im również urazy zagrażające życiu pacjenta, stosowane jest leczenie szpitalne. Lekarze muszą upewnić się, że podczas urazu nie doszło np. do uszkodzenia żyły podobojczykowej i naczyń pachowych, co mogłoby zagrażać życiu pacjenta.

W przypadku podejrzenia złamania łopatki zalecane jest wykonanie obrazowania metodą tomografii komputerowej, dzięki której możliwe jest zlokalizowanie wszystkich towarzyszących uszkodzeń.

Gdy złamanie nie jest przemieszczone, leczenie polega na krótkoterminowym unieruchomieniu obręczy barkowej oraz podawaniu leków przeciwbólowych. Interwencję chirurgiczną rozważa się w przypadkach poważnie przemieszczonych złamań – leczenie operacyjne konieczne jest tylko w ok. 1% przypadków. Złamanie łopatki leczy się zazwyczaj od 6 do 12 tygodni.

Złamania łopatki połączone są najczęściej z urazami takimi jak: złamania żeber, urazy kompleksu obręczy barkowej, urazy nerwowo-naczyniowe, urazy nerwów nadłopatkowych, złamania kompresyjne kręgów, dlatego pacjenci często wymagają szczególnej opieki.

Po zakończeniu okresu unieruchomienia łopatki i kończyny górnej, pacjenci powinni zostać skierowani na rehabilitację, która jest kluczowa w kontekście odzyskiwania siły mięśniowej oraz powracania do pełnej sprawności. Rehabilitacja może trwać od 6 miesięcy do roku.

Powikłania po złamaniu łopatki

Tak jak w przypadku każdego złamania, w przypadku złamania łopatki możliwe są powikłania, takie jak nieprawidłowe zrosty, ograniczenie ruchomości w obręczy barkowej na skutek przykurczy, zmiany zwyrodnieniowe

Obserwuj nas w
autor
Agata Wiencierz

Redaktor pacjenci.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja