Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > 4 błędy, które popełniasz pijąc wodę. Nr 1 jest szczególnie groźny
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 28.10.2023 17:18

4 błędy, które popełniasz pijąc wodę. Nr 1 jest szczególnie groźny

None
canva

Wodę też można pić nieprawidłowo. Choć z pozoru to czynność, której nie można wykonać błędnie, to jednak prawda jest inna. Błędy podczas picia wody popełnia wielu z nas. A konsekwencje dla zdrowia mogą być poważne. Jak nie pić wody? Wyjaśniamy. 


 

Błąd nr 1

O tym, by nawadniać organizm mówi się dziś niemal na wszystkich portalach poświęconych zdrowiu. Jednak picie zbyt małej ilości wody może być równie szkodliwe co picie jej w nadmiarze. 35-letnia Ashley Summers w ciągu 20 minut wypiła 4 półlitrowe butelki wody i zmarła. Według lekarza to właśnie wypicie tej ilości wody było przyczyną śmierci. Gdy do organizmu trafia tyle płynu, następstwem jest przewodnienie hipotoniczne. Skutkować to może zaburzeniem gospodarki elektrolitowej i problemem z nerkami.


 Projekt bez nazwy - 2023-10-28T171336.930.png

Ta dieta chroni przed Alzheimerem. Co jeść, a czego unikać? Tych ogórków nie kupuj. Na co zwrócić uwagę przy wyborze ogórków kiszonych?

Błąd nr 2

Wodę powinno się popijać powoli i małymi łykami – w międzyczasie należy robić przerwy. Łapczywe picie wody może spowodować, że się zakrztusimy. Jednocześnie nie dajemy też wodzie szansy, by się wchłonęła do organizmu. Powoduje to nierzadko uczucie dyskomfortu i wzdęcia.


 

Błąd nr 3

By pobudzić metabolizm i rozbudzić się, niejedna osoba pije z rana zimną wodę. Jednak może to skutkować podrażnieniem gardła i krtani. Nieporównywalnie lepszym pomysłem jest, by z rana wypić szklankę ciepłej wody – dzięki temu podniesie się temperatura ciała i układ pokarmowy zacznie działać sprawniej. Picie z rana szklanki ciepłej wody ze wciśniętą odrobiną cytryny pomoże także w zwalczaniu nudności i zaparć.

Błąd nr 4

By woda nawadniała organizm przez cały dzień, należy ją pić o różnych porach dniach i regularnie. Jeśli rano nie pijesz wody, a wieczorem wypijesz nagle litr, może Cię rozboleć brzuch. W miejscu, w którym spędzasz najwięcej czasu, miej przy sobie butelkę lub szklankę z wodą. Dzięki temu wyrobisz nawyk picia wody.