Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Dziecko > Ciężarna sąsiadka popija na grillu. Czy można to gdzieś zgłosić?

Ciężarna sąsiadka popija na grillu. Czy można to gdzieś zgłosić?

ludzie na grillu
Fot. Shutterstock/Halfpoin

Chociaż mówi się to wszem wobec, wszyscy dobrze o tym wiedzą, a lekarze przestrzegają i grzmią, i tak ciągle się zdarza. Chodzi oczywiście o alkohol w ciąży. Nawet minimalna ilość może mieć wpływ na rozwój płodu. A jednak ciągle można spotkać się z sytuacją, że przyszła mama sięga po drinka.

Niektórzy wręcz uważają, że nie ma w tym nic złego, a mama może wypić odrobinę alkoholu. Wiele osób nie widzi zagrożenia w niskoprocentowych napojach. A jednak nie ma dawki alkoholu, którą w ciąży można by uznać za bezpieczną.

Sąsiadka w ciąży pije alkohol

Prawdodpodobnie gdyby zrobić uliczną sondę, każdy by wiedział, że kobiety w ciąży alkoholu pić nie powinny. Świadomość, że to wpływa na płód, jest duża, ale co to jest FAS (alkoholowy zespół płodowy), wie już niewiele osób. A jeszcze mniej wie, że nie trzeba się upijać, by zrobić krzywdę swojemu dziecku.

Dlatego też możemy czasami zauważyć, że ciężarna kuzynka sięga po wino. Albo sąsiadka z widocznym już brzuszkiem na spotkaniu przy grillu popija piwo. W przekonaniu wielu osób "to nie alkohol", bo niskoprocentowe napoje się nie liczą…

Ale liczą się, i to jeszcze jak! Nawet piwa "0" mogą być szkodliwe. Mogą mieć wpisane "0" i informację, że są bez alkoholu, jeśli jest go tam mniej niż 0,5%. I najczęściej mają go chociaż trochę. A nie ma ilości alkoholu, którą można uznać za bezpieczną!

kobieta w ciąży
Fot. Freepik/valeria_aksakova

To już problem społeczny

Statystyki są zatrważające. Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przeprowadziła badania w czterech polskich województwach na ponad 400 dzieciach w wieku od 7 do 9 lat. Do picia alkoholu w ciąży przyznało się aż 30% procent matek.

Jak powiedział dyrektor PARPA Krzyszfot Brzózka w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl: "Dzieci uszkodzonych przez alkohol rodzi się w Polsce więcej niż z zespołem Downa". Mamy do czynienia z poważnym problemem społecznym.

Na każde 1000 noworodków aż czworo dzieci ma pełnoobjawowy FAS, a ośmioro częściowy FASD (Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych). Kolejna ósemka urodzi się z uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego. Te dzieci nigdy nie będą się prawidłowo rozwijać.

Co to oznacza w praktyce? Te dzieci mają znaczne zaburzenia rozwoju psychicznego i fizycznego. Często towarzyszy im nadpobudliwość psychoruchowa, wady rozwojowe serca i stawów, zaburzenia zachowania. Mają problem z uczeniem się, zapamiętywaniem i koncentracją, zaburzenia mowy i widzenia.

Alkohol w ciąży a prawo

Nie pozostaje nic innego, jak reagować w sytuacji, w której ciężarna pije alkohol. Tyle że okazuje się, że tak naprawdę niewiele możemy zrobić. Pijąca kobieta w ciąży nie popełnia ani przestępstwa, ani wykroczenia, więc wezwanie policji niewiele pomoże.

Czasami jednak wystarczy rozmowa i zwrócenie uwagi na problem. A także garść konkretnych informacji o tym, czym jest FAS i jak to może się skończyć. Nawet jeśli obawiasz się, że kuzynka, sąsiadka czy koleżanka się obrażą. Sprawa jest zbyt poważna, by przechodzić obok niej obojętnie. 

W 2020 roku Rzecznik Praw Dziecka postulował, by zmienić to prawo. Chciał, by kobiety pijące w ciąży ponosiły odpowiedzialność karną. Ale na tym się skończyło. Ustalono, że ważniejsza jest działalność edukacyjna i profilaktyka. Ale z tym też chyba kiepsko, skoro aż jedna trzecia mam decyduje się sięgnąć po alkohol.

Zobacz także:

Pijana matka urodziła dziecko. Noworodek miał we krwi prawie 3 promile

Pijana niania zajmowała się dzieckiem. Rodzice mogli pójść do więzienia

Ucisk w łydce może być objawem gestozy. Na ból pomogą te napary

Powiązane
senior
Czerwcowy apel do Polaków. To najgorszy moment dla emerytów
Wysyp kleszczy
Kleszcze już ruszyły na żer. Polacy stworzyli specjalną mapę. W tych regionach kraju jest najgorzej