Decyzją GIF trzy partie leku na przeziębienie wycofano z aptek. Rygor natychmiastowej wykonalności

Najnowszy komunikat Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego informuje o wycofaniu z obrotu leku zawierającego paracetamol i pseudoefedrynę. Środek ten stosowany jest w infekcjach sezonowych, jednak jego użycie może być zagrożeniem dla zdrowia. Z obiegu zostały wycofane trzy partie tabletek.
Wycofanie z obrotu na terenie całego kraju leku na przeziębienie i grypę
GIF, za pośrednictwem portalu X oraz strony eZdrowie, poinformował o wycofaniu z obrotu leku Gripblocker Express. Środek ten, stosowany w krótkotrwałym leczeniu objawów przeziębienia i grypy, zawiera trzy substancje czynne: paracetamol, pseudoefedrynę i dekstrometorfan, które stosowane są w łagodzeniu takich dolegliwości, jak kaszel, katar, gorączka, bóle mięśni, stawów, gardła i głowy.
„Do Głównego Inspektora Farmaceutycznego wpłynął wniosek podmiotu odpowiedzialnego, tj. Przedsiębiorstwa Produkcji Farmaceutycznej HASCO-LEK S.A. z siedzibą we Wrocławiu, z rekomendacją wycofania z obrotu produktu leczniczego GRIPBLOCKER EXPRESS (Paracetamolum 300 mg, Pseudoephedrini HCl 30 mg, Dextrometorphani HBr 12 mg)” – czytamy w komunikacie.
„Nie można wykluczyć zagrożenia”
Jako powód wycofania podano niezgodność w postaci niejednorodności zawartości zanieczyszczeń w substancji czynnej znajdującej się w produkcie. Może mieć wpływ na jakość tego produktu i bezpieczeństwo jego stosowania, a tym samym nie można wykluczyć zagrożenia dla zdrowia ludzkiego wynikającego z pozostawienia w obrocie przedmiotowych serii produktu leczniczego.
„Jednocześnie podmiot odpowiedzialny oświadczył, że ww. serie produktu leczniczego są to serie, do których wykorzystano substancję czynną obarczoną wadą jakościową i zarekomendował wycofanie ich z obrotu” – czytamy.
Dane dotyczące wycofanych partii leku
Zakazem wprowadzania na rynek oraz wycofania z obrotu objęto trzy partie leku GRIPBLOCKER EXPRESS (Paracetamolum 300 mg, Pseudoephedrini HCl 30 mg, Dextrometorphani HBr 12 mg), GTIN 05909991187392 z następujących serii:
numer 020223, data ważności 01.2025
numer 040223, data ważności 01.2025
numer 050223, data ważności 01.2025
Lek sprzedawany jest w postaci kapsułek miękkich (20 szt.). Podmiotem odpowiedzialnym jest Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej HASCO-LEK S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Decyzja dotyczy całego kraju.
Źródło: eZdrowie
Zobacz także:
Gry planszowe dla dzieci. Jak wybrać tytuł, który bawi i uczy?
Gry planszowe to hit tegorocznych prezentów świątecznych. Sprawdź dlaczego!
Spacer z dzieckiem a smog. Czy to zdrowe? Pediatra odpowiada













