Pacjenci.pl Zdrowie Druga najwyższa w historii wygrana w loterii! Kwota zwala z nóg!
Shutterstock

Druga najwyższa w historii wygrana w loterii! Kwota zwala z nóg!

12 października 2023
Autor tekstu: Joanna Kamińska

Zwycięzca, który wytypował sześć trafnych liczb, zgarnął 1,76 miliarda dolarów! To druga największa wygrana w historii tej amerykańskiej loterii. A my podajemy nowe dane o hazardzie - w Europie 10 milionów osób z zaburzeniami hazardowymi. Ilu z nich mieszka w Polsce?

Badacze z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie przenalizowali dana z USA, Irlandii, Włoszech, Finlandii, Korei Południowej, Niemiec, Australii i Polski. Zobaczcie wnioski.

Jaka jest szansa na trafienie "szóstki"?

Najwyższa wygrana w loterii Powerball padła w listopadzie 2022 roku, kiedy szczęśliwiec z Golden State, Edwin Castro zgarnął 2,04 miliarda dolarów. Szansa na trafienie "szóstki" w loterii Powerball wynosi 1 do 292 201 338, więc zdecydowanie można mówić o niezwykłym farcie!

Jak podaje podaje New York Post, nowy miliarder może zadecydować, czy weźmie wygraną w całości (wówczas po odliczeniu podatku z 1,76 miliarda otrzyma “tylko” 774 milionów dolarów), czy będzie odbierać pieniądze w ratach rozłożonych na 30 lat.

Projekt bez nazwy - 2023-10-12T131649.573.png

Bosak ogłosił, że żona jest w ciąży. Konfederaci chcą likwidować ZUS. Na nasze emerytury zapracują ich dzieci?
Tak wygląda Twój język? Lepiej zgłoś się do lekarza

Uzależnienie od hazardu w Polsce

W 2019 roku grający na pieniądze stanowili 37,1% populacji. Polacy najczęściej grają w gry Totalizatora Sportowego (27,4%). Na kolejnym miejscu, ze znacznie słabszym wynikiem, plasują się zdrapki (16,3%), a dalej loterie lub konkursy SMS-owe (6,3%) oraz automaty do gier z tzw. niskimi wygranymi (3,8%).

  1. 32,8% grających Polaków w wieku 15+ gra bez ryzyka uzależnienia, 2,7% charakteryzuje się niskim poziomem ryzyka uzależnienia, 0,9% – poziomem umiarkowanym i tyle samo (0,9%) gra na pieniądze w sposób wysoce ryzykowny (patologiczny hazard).
  2. Liczbę Polaków w wieku 15+ uprawiających obecnie patologiczny hazard szacuje się na 27 073 osoby.
  3. Symptomy problemu z graniem częściej mają:

• mężczyźni niż kobiety;

• nieletni (poniżej 18 roku życia) i ludzie bardzo młodzi (18–24 lata) niż starsi;

• osoby z wykształceniem podstawowym i gimnazjalnym niż lepiej wykształceni;

• osoby oceniające swoją sytuację materialną jako złą niż oceniający ją jako średnią lub dobrą.

  1. najczęstszym powodem dla którego osoby decydują się na gry hazardowe są powody finansowe, czyli przekonanie, że dają one możliwość wygrania dużych kwot pieniędzy

Hazard w Polsce dla osób w wieku 18+

  1. 8,4% graczy nie jest świadoma, że sposób uprawiania przez nich hazardu można  zaliczyć do ryzykownego lub patologicznego.
  2. Natomiast według dużych badan populacyjnych EZOP 2: 0,2% respondentów spełniało kryteria diagnostyczne dla wystąpienia patologicznego hazardu, wśród których dominują osoby grające regularnie. Rzutując te odsetki na populację można przyjąć, że 48,6 tys. (95% CI: 36,1–61,1 tys.) spełnia kryteria patologicznego hazardu, z czego 40,8 tys. (95% CI: 28,4–53,3 tys.) to osoby grające regularnie Prawo hazardowe w Polsce – zapisy dotyczące ochrony gracza

Zgodnie z Ustawą o grach hazardowych z dnia 19 listopada 2009 roku wstęp do ośrodków gier oraz do punktów przyjmowania zakładów wzajemnych dozwolony jest dla osób, które ukończyły 18 lat.

Lekarze o stanie psychicznym pacjentów. Sondaż Centrum Terapii Dialog
Prezes Michał Bulsa o ministrze Czarnku: „Kilimandżaro ignorancji"
Obserwuj nas w
autor
Joanna Kamińska

Redaktorka serwisu Pacjenci.pl. Absolwentka kierunku zdrowie publiczne na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Ukończyła także studia podyplomowe z dydaktyki języka polskiego jako obcego na Uniwersytecie Warszawskim oraz 2-letnie studium fotograficzne w Warszawskiej Szkole Filmowej. Pisze o problemach zdrowotnych, które najczęściej dotykają Polaków. Szczególnie interesuje ją tematyka zdrowia psychicznego.  
Prywatnie jest wielką miłośniczką zwierząt, fotografii i kultury hiszpańskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko