Druga najwyższa w historii wygrana w loterii! Kwota zwala z nóg!
Zwycięzca, który wytypował sześć trafnych liczb, zgarnął 1,76 miliarda dolarów! To druga największa wygrana w historii tej amerykańskiej loterii. A my podajemy nowe dane o hazardzie - w Europie 10 milionów osób z zaburzeniami hazardowymi. Ilu z nich mieszka w Polsce?
Badacze z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie przenalizowali dana z USA, Irlandii, Włoszech, Finlandii, Korei Południowej, Niemiec, Australii i Polski. Zobaczcie wnioski.
Jaka jest szansa na trafienie "szóstki"?
Najwyższa wygrana w loterii Powerball padła w listopadzie 2022 roku, kiedy szczęśliwiec z Golden State, Edwin Castro zgarnął 2,04 miliarda dolarów. Szansa na trafienie "szóstki" w loterii Powerball wynosi 1 do 292 201 338, więc zdecydowanie można mówić o niezwykłym farcie!
Jak podaje podaje New York Post, nowy miliarder może zadecydować, czy weźmie wygraną w całości (wówczas po odliczeniu podatku z 1,76 miliarda otrzyma “tylko” 774 milionów dolarów), czy będzie odbierać pieniądze w ratach rozłożonych na 30 lat.
Uzależnienie od hazardu w Polsce
W 2019 roku grający na pieniądze stanowili 37,1% populacji. Polacy najczęściej grają w gry Totalizatora Sportowego (27,4%). Na kolejnym miejscu, ze znacznie słabszym wynikiem, plasują się zdrapki (16,3%), a dalej loterie lub konkursy SMS-owe (6,3%) oraz automaty do gier z tzw. niskimi wygranymi (3,8%).
- 32,8% grających Polaków w wieku 15+ gra bez ryzyka uzależnienia, 2,7% charakteryzuje się niskim poziomem ryzyka uzależnienia, 0,9% – poziomem umiarkowanym i tyle samo (0,9%) gra na pieniądze w sposób wysoce ryzykowny (patologiczny hazard).
- Liczbę Polaków w wieku 15+ uprawiających obecnie patologiczny hazard szacuje się na 27 073 osoby.
- Symptomy problemu z graniem częściej mają:
• mężczyźni niż kobiety;
• nieletni (poniżej 18 roku życia) i ludzie bardzo młodzi (18–24 lata) niż starsi;
• osoby z wykształceniem podstawowym i gimnazjalnym niż lepiej wykształceni;
• osoby oceniające swoją sytuację materialną jako złą niż oceniający ją jako średnią lub dobrą.
- najczęstszym powodem dla którego osoby decydują się na gry hazardowe są powody finansowe, czyli przekonanie, że dają one możliwość wygrania dużych kwot pieniędzy
Hazard w Polsce dla osób w wieku 18+
- 8,4% graczy nie jest świadoma, że sposób uprawiania przez nich hazardu można zaliczyć do ryzykownego lub patologicznego.
- Natomiast według dużych badan populacyjnych EZOP 2: 0,2% respondentów spełniało kryteria diagnostyczne dla wystąpienia patologicznego hazardu, wśród których dominują osoby grające regularnie. Rzutując te odsetki na populację można przyjąć, że 48,6 tys. (95% CI: 36,1–61,1 tys.) spełnia kryteria patologicznego hazardu, z czego 40,8 tys. (95% CI: 28,4–53,3 tys.) to osoby grające regularnie Prawo hazardowe w Polsce – zapisy dotyczące ochrony gracza
Zgodnie z Ustawą o grach hazardowych z dnia 19 listopada 2009 roku wstęp do ośrodków gier oraz do punktów przyjmowania zakładów wzajemnych dozwolony jest dla osób, które ukończyły 18 lat.