Pacjenci.pl > Zdrowie > Gumkowanie hemoroidów - na czym polega leczenie hemoroidów metodą Barrona?
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 28.04.2023 07:57

Gumkowanie hemoroidów - na czym polega leczenie hemoroidów metodą Barrona?

hemoroidy
canva.com

W leczeniu choroby hemoroidalnej specjaliści stosują pewnego rodzaju stopniowanie działań terapeutycznych, wprowadzając leczenie jak najmniej agresywne. W początkowych stadiach choroby terapia opiera się głównie na modyfikacji stylu życia i przyjmowaniu flawonoidów doustnych. Jeśli metody nieinwazyjne nie przynoszą oczekiwanych efektów, wprowadza się te bardziej interwencyjne, jednak wciąż mało inwazyjne , m.in. skleroterapię i gumkowanie. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą proktologiem, chirurgiem transplantologiem dr n. med. Andrzejem Bermanem. 

Na czym polega gumkowanie hemoroidów?

Gumkowanie hemoroidów, inaczej metoda Barrona należy do małoinwazyjnych i bezpiecznych metod leczenia choroby hemoroidalnej. Przy pomocy specjalnego aplikatora, na podstawę guzka krwawniczego nakłada się gumową opaskę, co prowadzi do jego niedokrwienia i martwicy. Wskutek tego splot hemoroidalny w ciągu 7-10 dni samoistnie odpada. 

Warto podkreślić, że nie jest to procedura radykalna. Redukujemy objętość splotu, a blizna, która powstaje ściąga delikatnie śluzówkę i powoduje podniesienie do góry w kierunku odbytnicy struktur kanału odbytu, czyli linii zębatej.” - powiedział dr n. med. Andrzej Berman. 

W ramach jednego zabiegu proktolog może założyć 1-3 opaski. „Zdecydowanie promuję strategię jak najmniejszej inwazyjności zabiegu. Na początku zakładamy po jednej gumce na najgorzej wyglądający splot hemoroidalny. Jeżeli dolegliwości ustąpią, nie ma potrzeby kontynuowania procedury. Jeśli jednak dolegliwości nadal występują, należy założyć gumki na kolejnych splotach.” - powiedział dr n. med. Andrzej Berman. 

hemoroidy

Ta dokuczliwa przypadłość jest bardzo często mylona z hemoroidami. Niewiele się o niej mówi, a dotyka dużą część społeczeństwa Jaki jest związek błonnika w diecie z problemami z hemoroidami? Mamy opinię specjalisty

Czy zabieg jest bolesny i czy wymaga rekonwalescencji?

Zabieg zazwyczaj jest bezbolesny, ponieważ hemoroidy nie są unerwione czuciowo. Niektórzy pacjenci o nietypowym unerwieniu mogą jednak odczuwać dolegliwości.

Bezpośrednio po zabiegu pacjent może powrócić do codziennych aktywności. Może pojawić się uczucie dyskomfortu, niepełnego wypróżnienia, bądź ciała obcego, co powinno ustąpić samoistnie bądź po podaniu leków przeciwzapalnych w czopkach. 

Jaka jest skuteczność zabiegu?

Leczenie hemoroidów metodą Barrona wykazuje bardzo wysoką skuteczność. Efektem zabiegu jest pozbycie się dyskomfortu i krwawień z odbytu podczas oddawania stolca. 

U znacznej większości pacjentów (przynajmniej 95 procent) możemy zastosować tego typu metodę i uzyskać bardzo dobry efekt terapeutyczny bez bólu.” - powiedział dr n. med. Andrzej Berman. 

Należy pamiętać, aby po zabiegu prowadzić zdrowy styl życia i stosować się do zaleceń lekarza, żeby problemy z hemoroidami nie powróciły. 

Jeśli choroba hemoroidalna jest w stadium bardziej zaawansowanym, zabieg metodą Barrona może nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Wówczas należy zastosować inne, bardziej radykalne metody. Ostatnimi czasy coraz większą popularnością cieszy się hemoroidoplastyka laserowa. Zabiegiem ostatecznym jest chirurgiczne usunięcie hemoroidów. 

Polecane