Choroba hemoroidalna jest częstym zjawiskiem, które charakteryzuje się uciążliwymi objawami. Zdarza się, że poprzez specyficzny tryb życia, hemoroidy ulegają dysfunkcji, ulegają przyrostowi, obniżają się i schodzą do kanału odbytu, co w efekcie powoduje dolegliwości. Niestety objawy choroby hemoroidalnej często są mylone z objawami zakrzepicy brzeżnej. Zatem jakie są charakterystyczne cechy tych obu przypadłości i jak je rozróżnić? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z proktologiem, chirurgiem transplantologii dr n. med. Andrzejem Bermanem.
Zaparcia jest to problem, którego przyczyną są m.in. zaburzenia układu pokarmowego. Jednak ich podłożem mogą być też inne dolegliwości. Zaparcia są przyczyną zbyt rzadkiego wypróżniania, co znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Dlaczego cierpimy na zaparcia? Co jest największym błędem dietetycznym, który je powoduje? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z proktologiem, chirurgiem transplantologii dr n. med. Andrzejem Bermanem.
Aktywność fizyczna odgrywa istotną rolę w profilaktyce i leczeniu choroby hemoroidalnej, jednak ważne jest, aby zachować umiarkowany poziom wysiłku. Nie każdy rodzaj aktywności jest odpowiedni dla osób z chorobą hemoroidalną. Niektóre sporty mogą wręcz pogarszać stan zapalny, powodować ból i krwawienie. Jakich aktywności nie lubią hemoroidy? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą proktologiem, chirurgiem transplantologiem dr n. med. Andrzejem Bermanem.
Choroba hemoroidalna to uciążliwe schorzenie, na które cierpi coraz większa część społeczeństwa. Objawia się głównie świądem odbytu, uczuciem niepełnego wypróżnienia po oddaniu stolca, krwawieniem z odbytu, a także wypadaniem splotów hemoroidalnych (zazwyczaj po wypróżnieniu). Choroba hemoroidalna jest uwarunkowana wieloczynnikowo. Czy może być dziedziczna? Zapytaliśmy specjalistę proktologa, chirurga transplantologa dr n. med. Andrzeja Bermana.
Szczelinę odbytu można pomylić z chorobą hemoroidalna. Jej objawem również jest ból towarzyszący defekacji. Jak odróżnić ją od choroby hemoroidalnej? O odpowiedź poprosiliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z proktologiem, chirurgiem transplantologiem dr n. med. Andrzejem Bermanem.
Kąpiel nasiadowa z dodatkiem kory dębu to tradycyjny i popularny sposób leczenia hemoroidów i infekcji intymnych. Polega na zanurzeniu dolnych partii ciała w wodzie zawierającej gałązki młodych dębów. Jednak, czy wystarczy, by całkowicie wyleczyć tę dolegliwość? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z proktologiem, chirurgiem transplantologiem dr n.med. Andrzejem Bermanem.
Hemoroidy nie muszą być problemem! Okazuje się, że dużo zależy od nas i naszych codziennych nawyków. Jakie są przyczyny choroby hemoroidalnej i jak się przed nią chronić? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą proktologiem, chirurgiem transplantologiem dr n. med. Andrzejem Bermanem.
W leczeniu nawracających problemów z hemoroidami specjaliści stosują najpierw leczenie mało inwazyjne. W początkowych stadiach choroby terapia opiera się głównie na modyfikacji stylu życia i przyjmowaniu flawonoidów doustnych. Co, jeśli metody nieinwazyjne nie przynoszą efektów? Jeśli zmiana trybu życia i diety nie przynosi rezultatów w problemach z hemoroidami, lekarze sięgają po bardziej interwencyjne, jednak wciąż mało inwazyjne , m.in. skleroterapię i gumkowanie. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą proktologiem, chirurgiem transplantologiem dr n. med. Andrzejem Bermanem.
Choroba hemoroidalna to bardzo powszechne schorzenie, które dotyka większą część społeczeństwa. Obecnie mamy dostępnych wiele metod terapii. Operacyjne usunięcie hemoroidów traktowane jest przez lekarzy jako ostateczność, kiedy choroba jest w stadium zaawansowanym i leczenie nie przynosi efektów.
Hemoroidy to poduszkowate połączenia tętniczo – żylne, znajdujące się w odbytnicy. Wbrew opinii większości, nie są nieprawidłowymi częściami naszego ciała. Ma je każdy z nas, zazwyczaj w ilości trzech sztuk, a ich funkcja jest bardzo istotna.
Sploty hemoroidalne to połączenia tętniczo - żylne, przypominające poduszeczki. Znajdują się w odbytnicy (dochodzą do granicy odbytu) i spełniają bardzo ważną funkcję. Jaka jest funkcja hemoroidów i dlaczego są ważne? Kiedy mówimy o chorobie hemoroidalnej? Jakie są objawy choroby hemoroidalnej? Co to jest zakrzepica brzeżna odbytu, często mylona z chorobą hemoroidalną? Czym różnią się hemoroidy wewnętrzne od hemoroidów zewnętrznych? Jak wygląda leczenie choroby hemoroidalnej? Czy istnieją skuteczne, domowe metody leczenia? Na czym polega hemoroidoplastyka laserowa? Na te i inne pytania odpowiada proktolog, chirurg transplantolog dr n. med. Andrzej Berman.