Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Jak bolą wrzody żołądka? Zapytaliśmy gastroenterologa
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 21.06.2023 11:04

Jak bolą wrzody żołądka? Zapytaliśmy gastroenterologa

wrzody żołądka
canva

Barierą ochronną żołądka jest śluz, chroniący przed sokiem żołądkowym. Gdy warstwa ta zostanie uszkodzona, ściany żołądka zaczną być atakowane przez wspomniany sok żołądkowy i następstwem tego będzie specyficzny rodzaj bólu, który mimo to łatwo pomylić z objawami innych dolegliwości. Jak więcej rozpoznać ból spowodowany wrzodami żołądka? Odpowiedzi na to pytanie udzielił nam gastroenterolog. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą, gastronenterologiem lek. med. Jackiem Kowerzanowem.

Wrzody żołądka powodują specyficzny rodzaj bólu

Wrzody żołądka powodują ból, najczęściej zlokalizowany w nadbrzuszu: „Ma on charakter piekący, bądź też gniotący, o zmiennym natężeniu. Znaczące jest to, iż pokarm może ten ból nasilać lub wręcz odwrotnie, może go niwelować. Wszystko zależy od tego, gdzie wrzód jest umiejscowiony. W chorobie wrzodowej żołądka pokarm wzmaga też dolegliwości bólowe. W przypadku choroby wrzodowej dwunastnicy pokarm będzie te bóle zmniejszał. Mówimy tu o tzw. bólach głodowych bądź nocnych”. - powiedział gastroenterolog lek. med. Jacek Kowerzanow.

Ten rodzaj bólu odczuwa ok. 80% osób mających wrzody żołądka. Może mieć charakter kurczowy lub tępy. Dolegliwości często pojawiają się po spożyciu posiłku – np. do trzech godzin. Często ustępują, gdy chory przyjmie środek powodujący zobojętnienie kwasu solnego. Ból może pojawić się w godzinach porannych lub nocą. Występują także gdy osoba mająca wrzody żołądka jest na czczo.

Objawami wrzodów żołądka są także: 
   • krwiste wymioty, 
   • wymioty przypominające fusy od kawy,
   • smolisty lub krwisty stolec.

Wrzody żołądka  to ubytek w tkance wyścielające przewód pokarmowy błony śluzowej. Są dwie grupy przyczyn powodujących wrzody żołądka: „Pierwsza związana jest z infekcją Helicobacter pylori. Jest to bakteria, która odpowiada za ostry, a następnie przewlekły stan zapalny błony śluzowej. Może doprowadzić do powierzchniowych ubytków, które nazywamy nadżerkami, bądź do ubytków głębokich, czyli wrzodów. Pozostałe przyczyny, niezwiązane z infekcją Helicobacter pylori to głównie: wysokoprocentowe alkohole, palenie wyrobów tytoniowych, nadużywanie leków przeciwzapalnych oraz stres”. - powiedział gastroenterolog lek. med. Jacek Kowerzanow.

Do zakażenia Helicobacter pylori często dochodzi jeszcze w okresie dziecięcym – drogą kropelkową, przez kontakt z pokarmem lub po spożyciu zakażonej wody czy przez kontakt z zakażoną.

Projekt bez nazwy (48).png

Wrzody żołądka – jak je wykryć? Ekspert radzi Wrzody żołądka i dwunastnicy - Mleko pomaga czy szkodzi? Pytamy specjalistę

Jak złagodzić ból wrzodów żołądka?

Leczenie wrzodów żołądka zależy od przyczyny, która je wywołała i tego, czy jest związana z Helicobacter pylori, czy też nie: „Znamienne jest tutaj wyeliminowanie czynnika sprawczego. Jeżeli chodzi o Helicobacter pylori, stosuję szerokospektralną antybiotykoterapię. Jeśli jednak wrzody nie są związane z infekcją bakteryjną, w większości przypadków używamy leków z grupy tzw. inhibitorów pompy protonowej. Leki te silnie hamują wydzielanie kwasu solnego w żołądku i tym samym działają protekcyjnie na błonę śluzową żołądka, bądź dwunastnicy”. - powiedział gastroenterolog lek. med. Jacek Kowerzanow.  

W łagodzeniu bólu można stosować domowe sposoby – niemniej warto wiedzieć, że całkowite wyleczenie się z wrzodów żołądka w ten sposób może być problematyczne. Mimo to zbawienny wpływ na żołądek będzie miało picie wywaru z siemienia lnianego, chroniącego błonę śluzową: „Zaznaczam, że jest to jedynie „wspomaganie” a nie leczenie. O wszelkich dodatkowych działaniach pacjenta – lekarz powinien być poinformowany”. - powiedział gastroenterolog lek. med. Jacek Kowerzanow.

Endoskopia – badanie niezbędne, by wykryć wrzody żołądka

Złotym standardem w diagnostyce choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy jest wykonanie endoskopii górnego odcinka przewodu pokarmowego. Mówimy tutaj o gastroskopii, która jest już powszechnie dostępna ”. - powiedział gastroenterolog lek. med. Jacek Kowerzanow.

Podczas badania pacjent leży na lewym boku. Zabieg odbywa się pod znieczuleniem gardła np. lidokainą w aerozolu. Następnie przez jamę ustną wprowadzany jest gastroskop. Jedną z najbardziej nieprzyjemnych części badania jest moment, w którym pacjent musi wykonać ruch połykowy, lecz dzięki współpracy z lekarzem można zmniejszyć dyskomfort, jaki to powoduje. Zanim endoskop trafi do jamy ustnej, jest dezynfekowany, by nie doszło do zakażenia chorego: 

„Przeprowadzenie gastroskopii umożliwi nam nie tylko rozpoznanie choroby wrzodowej, ale także pozwoli określić lokalizację wrzodu. Przy podejrzeniu choroby nowotworowej, podczas gastroskopii możemy pobrać wycinki do oceny mikroskopowej. Jednocześnie możliwe jest wykonanie tzw. testu ureazowego na obecność Helicobacter pylori”. - powiedział gastroenterolog lek. med. Jacek Kowerzanow.