Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Wrzody Żołądka

Wrzody Żołądka

Wrzody żołądka – co to jest? Podstawowe informacje

Wrzody żołądka, a dokładniej choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, to schorzenie polegające na obecności wrzodów trawiennych w obrębie wymienionych organów. Dokładniej rzecz ujmując są to ubytki w błonie śluzowej tychże, co przyczynia się do powstawania jednego z najczęstszych objawów tej choroby – bólu w nadbrzuszu od 1 do 3 godzin po jedzeniu.

Wrzody żołądka powstają na skutek oddziaływania na śluzówkę kwasu solnego i enzymów trawiennych. Wbrew nazwie dużo częściej powstają w dwunastnicy i częściej diagnozowane są u mężczyzn niż u kobiet.

Przyczyny wrzodów żołądka są różne, gdzie wyróżnić możemy dwie podstawowe. Pierwszą z nich jest zakażenie bakterią Helicobacter pylori, która może odpowiadać za nawet 85% wszystkich przypadków wrzodów żołądka i dwunastnicy. Drugim z czynników jest przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, takich jak aspiryna, ibuprofen, diklofenak, naproksen czy ketoprofen.

Do czynników zwiększających ryzyko powstania wrzodów żołądka zalicza się także przewlekły stres, palenie papierosów czy czynniki genetyczne.

Jakie są objawy wrzodów żołądka?

Klasycznym objawem wrzodów żołądka jest oczywiście ból i dyskomfort w nadbrzuszu, pojawiający się po spożyciu niektórych posiłków – zwykle w okresie od godziny do trzech godzin. Wszelkie dolegliwości bólowe ustępują przy tym po spożyciu pokarmów (lub zażyciu leków), które zobojętniają kwas solny wydzielany w żołądku.

W niektórych przypadkach ból może pojawić się także na czczo, zarówno z rana, jak i z wieczora. Do innych objawów wrzodów żołądka zaliczymy takie, jak: zgaga, nudności, wymioty, pieczenie w okolicach mostka, brak apetytu czy niesmak w ustach. Niekiedy wrzody żołądka mogą przebiegać bezobjawowo, toteż ważna jest odpowiednia profilaktyka.

Czy wrzody żołądka są groźne?

Powikłania wynikające ze wrzodów żołądka mogą być bardzo groźne dla zdrowia, a niekiedy i życia człowieka. Szczególnie niebezpieczna jest sytuacja, w której wrzód pęknie – może bowiem doprowadzić do krwotoku, a nawet perforacji żołądka, co jest wskazaniem do natychmiastowej operacji chirurgicznej.

W wielu sytuacjach może dochodzić do przewlekłego krwawienia wewnętrznego, czego skutkiem będzie niedokrwistość z powodu niedoboru żelaza. Niekiedy może dochodzić także do niedrożności mechanicznej przełyku.

Jak leczyć wrzody żołądka?

Leczenie wrzodów żołądka jest w dużej mierze uzależnione od stopnia zaawansowania choroby, a także od czynnika, który ją wywołał. W przypadku zakażenia bakteryjnego stosuje się inhibitory pompy protonowej i właściwe antybiotyki, choć leczenie farmakologiczne może być wdrożone również w przypadku pozabakteryjnego. W wielu przypadkach miejsce ma leczenie operacyjne wrzodów żołądka.

W przypadku choroby wrzodowej istotna jest także odpowiednia dieta. Specjaliści zalecają zrezygnowanie z potraw, które potencjalnie mogą nasilać dolegliwości. Zalicza się do nich takie produkty jak kawa, herbata, napoje gazowane, potrawy ciężkostrawne, smażone i tłuste, pikantne przyprawy czy cebulę. Należy również bezwzględnie zaprzestać palenia tytoniu.

Pokaż więcej

Choroby, zdrowie, język
16.03.2024 20:06 Tych zmian na języku nie lekceważ. Mogą być objawem chorej wątroby

Wygląd naszego języka mówi o chorobach więcej, niż się nam wydaje. W momencie gdy jest gładki, ma różowy kolor, a przy dotyku nie boli, wtedy z naszym zdrowiem wszystko jest w porządku. Niektóre zmiany na naszym języku mogą być powodem do niepokoju i objawem chorób. Czerwone plamki na języku, biały nalot czy obecność grudek to tylko część z nich. Jakie choroby dokładnie oznaczają?

wrzody
06.03.2024 08:06 Jak złagodzić wrzody żołądka? Te sposoby przyniosą Ci ulgę

Wiosna jest porą roku, podczas której objawy choroby wrzodowej mogą się nasilać. Dla osób mających tę dolegliwość bywa to szczególnie uciążliwy moment w roku. Jednak wrzody żołądka można uspokoić. Przedstawiamy kilka sprawdzonych metod, dzięki którym ból wywołany przez wrzody będzie mniej doskwierał. Co więcej, dzięki tym sposobom być może uda przyspieszyć się leczenie choroby wrzodowej.

Wyciąg z grejpfruta na wrzody
21.11.2023 16:36 Wyciąg z pestek grejpfruta na wrzody żołądka. Zaskakujące odkrycie polskich naukowców

Wyciąg z pestek grejpfruta przynosi korzystne rezultaty w leczeniu wrzodów żołądka. Potwierdziło to badanie polskich naukowców z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. O odkryciu polskich badaczy pisały amerykańskie media. 

rak żołądka
21.11.2023 12:44 Czy wrzody żołądka prowadzą do raka? I co złego robi jedna bakteria

Rak żołądka to jeden z najczęstszych raków w naszym kraju. Jednym z głównych czynników ryzyka  jest bakteria. Ta sama, która wywołuje wrzody żołądka. Można ją wyłapać prostym testem i wyleczyć.Ponad 40 procent zachorowań na raka żołądka w Polsce, jest wykrywanych dopiero wtedy, gdy już są przerzuty do innych narządów. Rak żołądka jest piątym najczęściej diagnozowanym rodzajem raka na świecie. I zajmuje trzecie miejsce na liście nowotworów złośliwych powodujących najwięcej zgonów.Bakteria, która może doprowadzić do rozwoju raka żołądka to Helicobacter pylori. Nie dość, że wykrywają ją testy, to jeszcze można wyleczyć ją antybiotykiem. To ta sama bakteria, która wywołuje też wrzody żołądka. Rys. kampania „Servier - Wyłącz Raka”

wrzody
15.11.2023 15:18 Czego o nich nie wiesz? 10 faktów na temat wrzodów żołądka i dwunastnicy

Choroba wrzodowa jest jednym z najczęstszych schorzeń układu pokarmowego, które dotyka dużą cześć społeczeństwa. Przedstawiamy 10 faktów na temat wrzodów żołądka i dwunastnicy, które mogą Cię zaskoczyć! 

refluks
05.09.2023 18:07 Chorzy na refluks powinni przestać je pić. Gastroenterolog wylicza najgorsze napoje

Jednym ze sposobów leczenia choroby refluksowej jest zastosowanie odpowiedniej diety. Zagrożeniem dla chorego są przetworzone produkty, zbyt szybkie spożywanie jedzenia i nieprzywiązywanie wagi do jego jakości. Zagrożeniem jest również picie konkretnego rodzaju napojów! Co to za napoje? Odpowiedzi udzielił gastroenterolog. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z gastroenterologiem lek. med Jackiem Kowerzanow. 

gastroskopia
20.08.2023 14:48 Uratowała niejedną osobę.Ta metoda to „złoty standard” wykrywania wrzodów i raka żołądka!

Wrzody żołądka są jedną z najczęściej diagnozowanych chorób przewodu pokarmowego. Mają cykliczny i nawracający charakter i dwukrotnie częściej dotykają mężczyzn. W diagnostyce wrzodów wykonywane są zarówno badania inwazyjne, jak i nieinwazyjne. Jednak szczególne miejsce zajmuje endoskopia górnego odcinka przewodu pokarmowego. Dlaczego jest „złotym standardem”diagnostyki choroby wrzodowej? Odpowiedzi udzielił na ekspert. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z gastroenterologiem, lek. med. Jackiem Kowerzanow i specjalistą onkologii klinicznej lek. med. Olgą Urbanowską-Domańską.

None
11.08.2023 11:09 Ból sztyletowy – to właśnie odczuwa osoba, której pękł wrzód. Jak rozpoznać ten ból?

Ból sztyletowy to rodzaj bólu, który odczuwa osoba podczas perforacji wrzodu żołądka. To stan wymagający szybkiej pomocy lekarskiej, ze względu na przelewanie się treści żołądkowej do jamy otrzewnej. Po tych objawach rozpoznasz, że ból spowodowany jest perforacją wrzodu. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą gastroenterologiem lek med. Jackiem Kowerzanow. 

gastroskopia
02.08.2023 12:32 Kiedy wykonać gastroskopię? Jakie objawy wskazują na konieczność przeprowadzenia gastroskopii?

Gastroskopia to badanie endoskopowe górnego odcinka układu pokarmowego, uznawane za jedną z najbardziej efektywnych metod diagnostyki i leczenia. Zwykle trwa kilka minut i jest wykonywane w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Jakie są wskazania do wykonania gastroskopii? 

wrzody żołądka
27.07.2023 08:12 Wrzody żołądka powodują specyficzny rodzaj bólu. Gastroenterolog wskazał, jak go rozpoznasz

Wrzody żołądka są jedną z najczęściej diagnozowanych chorób przewodu pokarmowego. Mają charakter cykliczny i nawracają. Oznacza to, że są okresy, gdy nie powodują bólu, lecz następnie pojawia się okres zaostrzenia. Charakterystycznym objawem wrzodów żołądka jest ból brzucha. Jak go rozpoznać? O to zapytaliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z gastroenterologiem, lek. med. Jackiem Kowerzanow. 

wrzody żołądka
21.06.2023 11:04 Jak bolą wrzody żołądka? Zapytaliśmy gastroenterologa

Barierą ochronną żołądka jest śluz, chroniący przed sokiem żołądkowym. Gdy warstwa ta zostanie uszkodzona, ściany żołądka zaczną być atakowane przez wspomniany sok żołądkowy i następstwem tego będzie specyficzny rodzaj bólu, który mimo to łatwo pomylić z objawami innych dolegliwości. Jak więcej rozpoznać ból spowodowany wrzodami żołądka? Odpowiedzi na to pytanie udzielił nam gastroenterolog. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą, gastronenterologiem lek. med. Jackiem Kowerzanowem.

siemię lniane
31.05.2023 20:43 Siemię lniane — jakie ma właściwości i na co pomaga?

Siemię lniane to niewielkie nasiona lnu zwyczajnego wykorzystywane jako zielarski środek leczniczy. Wykazują szereg dobroczynnych właściwości, a znane są głównie z leczniczego działania na dolegliwości układu pokarmowego. Na co pomaga siemię lniane? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą gastroenterologiem, lek. med. Jackiem Kowerzanow. 

None
26.05.2023 15:18 Wrzody żołądka – jak je wykryć? Ekspert radzi

Wrzody żołądka są jedną z częściej występujących chorób przewodu pokarmowego. Za główną przyczynę choroby uznawany jest stres, choć wpływ mogą mieć również inne czynniki. Wrzody mogą zarówno powodować silny ból, jak i nie dawać żadnych objawów. Jak w takim razie wykryć wrzody żołądka? Jakie badania trzeba wykonać i kiedy udać się do lekarza? Zapytaliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą gastroenterologiem, dr. n.med. Jackiem Kowerzanowem.

mleko
11.04.2023 15:25 Wrzody żołądka i dwunastnicy - Mleko pomaga czy szkodzi? Pytamy specjalistę

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy najczęściej spowodowana jest infekcją bakteryjną Helicobacter pylori, ale ma też związek z niezdrowymi nawykami, takimi jak m.in. nadmierne spożywanie alkoholu, palenie tytoniu, nadużywanie leków przeciwzapalnych czy przewlekły stres. Pokarm sam z siebie nie wywołuje wrzodów, jednak może wzmagać dolegliwości. Dieta odgrywa więc istotną rolę w procesie leczenia. 

bakteria
21.03.2023 16:20 Helicobacter pylori – bakteria powodująca chorobę wrzodową. Skąd się bierze?

Według badań, infekcja Helicobacter pylori jest odpowiedzialna za około 80% przypadków choroby wrzodowej żołądka i 90% przypadków choroby wrzodowej dwunastnicy.  Jak może dojść do zakażenia Helicobacter pylori i jakie są objawy infekcji? Artykuł powstał we współpracy z gastroenterolog, lek. med. Jackiem Kowerzanow. 

dieta
10.03.2023 17:10 Dieta w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy – najważniejsze zasady

Wrzody trawienne to ubytki błony śluzowej, którym towarzyszą naciek zapalny, nadżerki i martwica tkanki. Choroba wrzodowa jest jedną z najczęstszych chorób górnego odcinka przewodu pokarmowego. Oprócz farmakoterapii, ważnym elementem terapii jest sposób żywienia. Na szczęście dieta nie musi być rygorystyczna, jednak musimy przestrzegać kilka ważnych zasad. 

wrzody
10.03.2023 08:11 Jakie są objawy pęknięcia wrzodu? Co zrobić, gdy pęknie wrzód? Specjalista tłumaczy

Wrzód trawienny to ubytek w błonie śluzowej żołądka lub dwunastnicy. Za powstawanie wrzodów odpowiada przede wszystkim Helicobacter pylori, bakteria wywołująca ostry i przewlekły stan zapalny błony śluzowej. Choroba wrzodowa to jedno z najczęściej występujących schorzeń górnego odcinka układu pokarmowego, a jej najpoważniejszym powikłaniem jest pękniecie wrzodu, będące stanem bezpośredniego zagrożenia życia. 

żołądek
24.02.2023 20:25 Charakterystyczne objawy wrzodów żołądka i dwunastnicy. Warto wiedzieć, jak je rozpoznać

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy jest jedną z najczęściej występujących chorób górnego odcinka przewodu pokarmowego. „W tej chwili uważa się, że ok. 6% - 10% populacji przynajmniej raz w życiu będzie miało rozpoznaną chorobę wrzodową żołądka bądź dwunastnicy.” - powiedział gastroenterolog, lek. med. Jacek Kowerzanow.

wrzody
20.06.2022 23:42 Wrzody żołądka - wywiad z ekspertem. Jak rozpoznać wrzody żołądka? Jakie są objawy? Jak leczyć wrzody? Czy jest to choroba uleczalna? Co jeść, a czego unikać?

Wrzody żołądka - objawy, przyczyny, leczenie, dieta. Jak rozpoznać wrzody żołądka? Jakie są objawy? Jak leczyć wrzody żołądka? Czy jest to choroba uleczalna? Co jeść, a czego unikać? Jakie są objawy pęknięcia wrzodu? Na te i inne pytania odpowiada gastroenterolog, lek. med. Jacek Kowerzanow. Co to są wrzody żołądka? Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy jest to jedna z najczęstszych chorób górnego odcinka przewodu pokarmowego. W tej chwili uważa się, że ok. 6% - 10% populacji przynajmniej raz w życiu będzie miało rozpoznaną chorobę wrzodową żołądka bądź dwunastnicy. Wrzodem trawiennym nazywamy ubytek w błonie śluzowej żołądka lub dwunastnicy, który przekracza blaszkę mięśniową. Jak rozpoznać wrzody żołądka? Jakie są objawy wrzodów żołądka?Głównym objawem jest ból, który umiejscawia się najczęściej w nadbrzuszu. Ma on charakter piekący, bądź też gniotący, o zmiennym natężeniu. Znaczące jest to, iż pokarm może ten ból nasilać lub wręcz odwrotnie, może go niwelować. Wszystko zależy od tego, gdzie wrzód jest umiejscowiony. W chorobie wrzodowej żołądka pokarm wzmaga też dolegliwości bólowe. W przypadku choroby wrzodowej dwunastnicy pokarm będzie te bóle zmniejszał. Mówimy tu o tzw. bólach głodowych bądź nocnych.Jakie są przyczyny powstawania wrzodów żołądka?Mówiąc o chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, możemy podzielić przyczyny na dwie główne grupy. Pierwsza związana jest z infekcją Helicobacter pylori. Jest to bakteria, która odpowiada za ostry, a następnie przewlekły stan zapalny błony śluzowej. Może doprowadzić do powierzchniowych ubytków, które nazywamy nadżerkami, bądź do ubytków głębokich, czyli wrzodów. Pozostałe przyczyny, niezwiązane z infekcją Helicobacter pylori to głównie: wysokoprocentowe alkohole, palenie wyrobów tytoniowych, nadużywanie leków przeciwzapalnych oraz stres.Skąd Helicobacter pylori bierze się w naszym organizmie? Czy możemy zarazić się tego typu bakterią od innej osoby? Na szczęście w tej chwili mamy tendencję spadkową. W Polsce zakażonych jest około 66% osób dorosłych i 30% dzieci. Najczęściej zakażamy się nią w okresie dziecięcym drogą kropelkową z pokarmem bądź też poprzez kontakt z zakażoną glebą czy wodą.Czy jeśli jesteśmy już nosicielami Helicobacter pylori, będziemy na nią skazani do końca życia? Na szczęście nie. Dzięki dobrze przeprowadzonej diagnostyce oraz wdrożeniu odpowiedniego leczenia, możemy sobie z nią poradzić. Mówimy tu o szerokospektralnej antybiotykoterapii, która pozwoli nam pozbyć się bakterii.Jak wykryć wrzody żołądka?Złotym standardem w diagnostyce choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy jest wykonanie endoskopii górnego odcinka przewodu pokarmowego. Mówimy tutaj o gastroskopii, która jest już powszechnie dostępna. Przeprowadzenie gastroskopii umożliwi nam nie tylko rozpoznanie choroby wrzodowej, ale także pozwoli określić lokalizację wrzodu. Przy podejrzeniu choroby nowotworowej, podczas gastroskopii możemy pobrać wycinki do oceny mikroskopowej. Jednocześnie możliwe jest wykonanie tzw. testu ureazowego na obecność Helicobacter pylori.Jak leczyć wrzody żołądka? Czy jest to choroba uleczalna? Czy istnieją skuteczne leki na wrzody żołądka? Jak najbardziejjest to choroba wyleczalna. Proces leczenia zależy od przyczyny, czy będzie związana z infekcją Helicobacter, czy też nie. Znamienne jest tutaj wyeliminowanie czynnika sprawczego. Jeżeli chodzi o Helicobacter pylori, stosuję szerokospektralną antybiotykoterapię. Jeśli jednak wrzody nie są związane z infekcją bakteryjną, w większości przypadków używamy leków z grupy tzw. inhibitorów pompy protonowej. Leki te silnie hamują wydzielanie kwasu solnego w żołądku i tym samym działają protekcyjnie na błonę śluzową żołądka, bądź dwunastnicy. Czy leki z grupy inhibitorów pompy protonowej są dostępne bez recepty? Część leków z tej grupy dostępna jest bez recepty. Podkreślę jednak, że choroba wrzodowa żołądka bądź dwunastnicy powinna być leczona pod kontrolą lekarza.Przede wszystkim dlatego, iż może nieść groźne dla zdrowia i życia powikłania, takie jak m.in. krwawienie z przewodu pokarmowego lub perforację. Są to sytuacje bezpośrednio zagrażające życiu. Jakie są objawy pęknięcia wrzodu? Jak wspomniałem wcześniej, musimy pamiętać, że pęknięcie wrzodu to stan bezpośredniego zagrożenia życia. Niepokojące mogą być objawy krwawienia do przewodu pokarmowego pod postacią krwistych wymiotów, bądź też wymiotów, które mają wygląd fusów do kawy. Kolejnym objawem jest smolisty, bądź krwisty stolec. Sama perforacja objawia się najczęściej ostrym, przeszywającym bólem, nazywanym bólem sztyletowym. W sytuacji pęknięcia wrzodu niezbędna jest natychmiastowa pomoc medyczna. W przypadku krwawienia, wskazany jest pilny zabieg endoskopowy, tamujący to krwawienie. Natomiast w przypadku perforacji, konieczny jest zabieg operacyjny w trybie pilnym.Czy możemy wspomagać się domowymi sposobami? Czy istnieją naturalne, domowe, sposoby na wrzody żołądka?To określenie idealnie trafia w punkt: „wspomagać się”, nie leczyć! Część pacjentów pije wywar z siemienia lnianego, który ma działanie protekcyjne na błonę śluzową. Zaznaczam, że jest to jedynie „wspomaganie” a nie leczenie. O wszelkich dodatkowych działaniach pacjenta – lekarz powinien być poinformowany.Dieta przy wrzodach żołądka - co można jeść, a czego unikać? Tu mam dość dobrą wiadomość. Nie musimy stosować bardzo restrykcyjnej diety, gdyż pokarm sam z siebie nie wywołuje wrzodów żołądka. Może jednak wzmagać dolegliwości, dlatego przy chorobie wrzodowej zalecana jest dieta lekkostrawna. Powinniśmy unikać przede wszystkim potraw tłustych, bardzo mocno przyprawionych oraz smażonych, które zalegają w żołądku. Niektórzy pacjenci skarżą się na dolegliwości bólowe po kawie, mocnej herbacie, a szczególnie po napojach wysokoprocentowych. Czy osoba z wrzodami żołądka może pozwolić sobie na kawę? Czy kawa jest całkowicie zabroniona? Raczej zalecałbym unikanie kawy do momentu wyzdrowienia. Czy mleko jest dobre na wrzody żołądka? Zdania na ten temat są podzielone. Mleko nie powinno zaszkodzić, jednak nie zwalczy problemu wrzodów żołądka czy dwunastnicy. Tak jak wcześniej wspomniałem, w chorobie wrzodowej dwunastnicy mamy do czynienia z tak zwanymi bólami nocnymi, czy głodowymi. W dawnych czasach pacjent próbując sobie pomóc i ukoić dolegliwości spał ze szklanką mleka przy łóżku. Może to być sposób uśmierzania bólu, ale nie leczenia problemu, które powinno odbywać się pod kontrolą specjalisty. Jeśli chodzi o szkodliwe działanie mleka, myślę, że dotyczy to innych chorób przewodu pokarmowego.Czy przy wrzodach żołądka można jeść ogórki kiszone? Mogą pomóc, czy zaszkodzić? Myślę, że jest to kwestia indywidualna danego pacjenta. U niektórych osób ogórki kiszone mogą nasilać dolegliwości, u innych wręcz przeciwnie, mogą pomóc uśmierzyć ból. Jest to temat dyskusyjny, na który nie przeprowadzono badań klinicznych. W mojej wieloletniej praktyce i ocenie uważam, że nie pomagają nam w tej chorobie.Z Joanną Kamińską rozmawiał gastroenterolog lek. med. Jacek Kowerzanow, wykształcony i doświadczony specjalista chorób wewnętrznych oraz gastroenterologii. Specjalizuje się w samodzielnym wykonywaniu badań diagnostycznych i zabiegowych z zakresu endoskopii. Swoje kwalifikacje podnosił podczas wieloletniej praktyki zarówno w szpitalach, jak i poradniach prywatnych (Medicover, Luxmed). Był uczestnikiem licznych kongresów międzynarodowych i krajowych z zakresu gastroenterologii i chorób wewnętrznych. Posiada Certyfikat ukończenia kursu z Zaawansowanych Technik Badań i Zabiegów Endoskopowych oraz Certyfikat w Dziedzinie Ochrony Radiologicznej Pacjenta. Ukończył kurs ECPW w Brukseli, a także podstawowy kurs USG jamy brzusznej Roztoczańskiej Szkoły Ultrasonografii. Ponadto odbył staż z Medycyny Tropikalnej w Madonna University w Nigerii.

Gastroskopia – na czym polega badanie i kto powinien je wykonać?
19.03.2022 01:25 Gastroskopia – czy jest się czego bać i co ze znieczuleniem?

Gastroskopia pozwala ocenić stan, w jakim znajduje się żołądek, przełyk i opuszka dwunastnicy. Przeprowadzane jest za pomocą endoskopu, cienkiego giętkiego aparatu, który jest wprowadzany przez usta pacjenta i prowadzony aż do żołądka. Badanie może być wykonywane z miejscowym znieczuleniem w postaci doustnego płynu lub pod narkozą w określonych przypadkach.