Pacjenci.pl Zdrowie Kupujesz energetyki? Musisz się wylegitymować. Wchodzi nowy przepis
canva.com

Kupujesz energetyki? Musisz się wylegitymować. Wchodzi nowy przepis

2 listopada 2023
Autor tekstu: Joanna Kamińska

1 stycznia 2024 r. wchodzą w życie nowe przepisy zakazujące sprzedaży napojów energetycznych dzieciom i młodzieży do 18. roku życia. Jest to odpowiedź na nadużywanie energetyków przez najmłodszych, co może mieć poważne konsekwencje dla ich zdrowia. Czym grozi częste spożywanie tego typu napojów?

Zakaz sprzedaży energetyków osobom poniżej 18. roku życia

Napoje energetyczne zawierają duże ilości cukru, kofeiny i innych substancji pobudzających, które mogą wywoływać niepożądane skutki uboczne, takie jak m.in. bóle głowy, bezsenność, nerwowość i zaburzenia rytmu serca.

Ponadto, codzienne spożywanie napojów energetycznych może prowadzić do uzależnienia i zwiększonego ryzyka rozwoju poważnych schorzeń, m.in. otyłości, cukrzycy i chorób sercowo-naczyniowych.

Ustawa z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o zdrowiu publicznym oraz niektórych innych ustaw, opublikowana 28 sierpnia, wprowadza zakaz sprzedaży napojów z dodatkiem tauryny i kofeiny, tj. energetyków lub napojów energetycznych osobom poniżej 18. roku życia, na terenie szkół i innych placówek oświatowych oraz w automatach.

Według ustawy, napój z dodatkiem kofeiny lub tauryny uznaje się za napój będący środkiem spożywczym, ujęty w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, w którego "składzie znajduje się kofeina w proporcji przewyższającej 150 mg/l lub tauryna, z wyłączeniem substancji występujących w nich naturalnie".

Projekt bez nazwy - 2023-11-02T171547.195.png

Czy będzie zakaz reklamowania energetyków?

Na etapie prac sejmowych minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk wniósł do projektu autopoprawki dotyczące wycofania się z zakazu reklamy napojów energetycznych.

Nowelizacja ustawy zakładała zakaz reklamy napojów energetycznych w telewizji, kinie, teatrze i radiu w godzinach 6 – 20, a także w prasie młodzieżowej i dziecięcej, na okładkach dzienników i czasopism oraz na słupach i tablicach ogłoszeniowych.

Nie będzie to jednak zabronione. Wycofanie z zakazu reklamy energetyków wiąże się z prawem UE, która zwracała uwagę w procesie notyfikacji tych przepisów na swobodę działalności gospodarczej.

Wpływ energetyków na zdrowie

  • Przyczyniają się do rozwoju poważnych chorób cywilizacyjnych

Jedna puszka napoju energetycznego zawiera dawkę w ilości pięciu łyżeczek cukru! Codzienne spożywanie energetyków grozi rozwojem otyłości, insulinooporności, cukrzycy i chorób sercowo - naczyniowych. Może także powodować stłuszczenie wątroby i uszkodzenie nerek.

  • Są szkodliwe dla zębów

Po wypiciu napoju energetycznego dochodzi do znacznego obniżenia poziomu pH w jamie ustnej, co przyczynia się do erozji szkliwa zębów.

  • Mogą powodować przedawkowanie kofeiny

W puszce 500 ml napoju energetycznego znajduje się duża dawka kofeiny. Gdy przesadzimy z jej ilością, pojawią się objawy, takie jak m.in. rozdrażnienie, nerwowość, bóle głowy, drżenie mięśni, szybkie bicie serca i problemy ze snem.

  • Są często łączone z alkoholem, co stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia

Energetyk w połączeniu z alkoholem to mieszanka bardzo niebezpieczna dla zdrowia, a nawet życia! Picie tego typu drinków prowadzi do gwałtownego skoku ciśnienia krwi i przyspieszenia tętna. W najgorszym przypadku może dojść do zawału serca czy wylewu!

GIS wycofuje z obrotu suplement dla mężczyzn. Zagraża zdrowiu!
Jesienne wirusy już się zbliżają – co nam zagraża? Jak się przygotować?
Obserwuj nas w
autor
Joanna Kamińska

Redaktorka serwisu Pacjenci.pl. Absolwentka kierunku zdrowie publiczne na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Ukończyła także studia podyplomowe z dydaktyki języka polskiego jako obcego na Uniwersytecie Warszawskim oraz 2-letnie studium fotograficzne w Warszawskiej Szkole Filmowej. Pisze o problemach zdrowotnych, które najczęściej dotykają Polaków. Szczególnie interesuje ją tematyka zdrowia psychicznego.  
Prywatnie jest wielką miłośniczką zwierząt, fotografii i kultury hiszpańskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko